Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainİlgi Düşük Kaldıkça Ethereum Üzerindeki NFT Hakimiyeti Sadece %8,3'e Düşüyor

İlgi Düşük Kaldıkça Ethereum Üzerindeki NFT Hakimiyeti Sadece %8,3’e Düşüyor

Veriler, piyasadaki ilgi düşük kaldığı için Ethereum üzerindeki NFT işlem hakimiyetinin şimdi sadece %8,3’e düştüğünü gösteriyor.

Ethereum Üzerindeki NFT Hakimiyeti Düşerken Stablecoinler Daha Fazla Pay Topladı

Zincir üstü analitik firmasından alınan verilere göre cam düğüm2022’nin ilk yarısında ETH’deki toplam işlemlerin %18 ila %22’sini misli olmayan tokenler oluşturdu.

Buradaki “baskınlık”, belirli bir belirteç türünün kapladığı Ethereum blok zincirinde gerçekleşen toplam işlemlerin yüzdesini ifade eder.

ETH, akıllı sözleşmeleri sayesinde çok zengin bir uygulama ekosistemini barındıran bir ağdır. Zincirdeki popüler yapılardan bazıları arasında sabit paralar, NFT’ler, Merkezi Olmayan Finans (DeFi) uygulamaları ve ERC20 belirteçleri bulunur.

İşte bu uygulamalardan ikisinin, misli olmayan tokenlerin ve stablecoinlerin hakimiyetlerinin son birkaç yılda nasıl değiştiğini gösteren bir tablo:

Ethereum NFT ve Sabit Paralar

Looks like stablecoins have gained more dominance in recent weeks | Source: Glassnode on Twitter

Yukarıdaki grafikte görebileceğiniz gibi, ağda gerçekleşen tüm işlemlerin yaklaşık %18 ila %22’sini oluşturan NFT’ler, bu yılın ilk yarısında Ethereum blok zincirinde başarılı oldu.

Aynı dönemde, tüm stablecoinlerin blockchain üzerindeki hakimiyeti yaklaşık %10 civarında dalgalandı.

Ancak 2022’nin ikinci yarısının başlamasıyla birlikte, daha önce gelişen misli olmayan token piyasası için işler değişmeye başladı.

Sektör genelindeki uzun ve derin ayı piyasası, yatırımcıların NFT’lere olan ilgisinin azalmasına neden oldu ve bu, bu tokenlerin Ethereum blok zincirindeki hakimiyetinde keskin bir düşüş olarak ortaya çıktı.

Ağda gerçekleşen dijital tahsilatla ilgili transferlerin yüzdesindeki bu düşüşün ardından, bu belirteçlerin hakimiyeti artık yalnızca %8,3’tür.

NFT’ler bir düşüş yaşarken, sabit paralar, FTX çöküşü gelene kadar tutunmayı ve çoğunlukla yanlara doğru hareket etmeyi başardı, bu da aslında birleşik sabit para piyasasının hakimiyetinde bir artışla sonuçlandı.

Şimdi, stablecoin’ler, Ethereum’da gerçekleşen toplam işlemlerin yaklaşık %12,5’ine katkıda bulunuyor, bu da misli olmayan token piyasasının hakimiyetinden daha fazla.

ETH Fiyatı

Yazım sırasında, Ethereum’un fiyatı geçen hafta %6 artışla 1.2 bin dolar civarında dalgalanıyor. Son otuz gün içinde, kripto para birimi %23 kayıp biriktirdi.

Aşağıda, son beş gün içinde madeni paranın fiyatındaki eğilimi gösteren bir grafik bulunmaktadır.

Ethereum Fiyat Tablosu

The value of the crypto seems to have not displayed much movement during the last few days | Source: ETHUSD on TradingView
Featured image from Andrey Metelev on Unsplash.com, charts from TradingView.com, Glassnode.com

RELATED ARTICLES

Most Popular