Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainHong Kong, Kripto Destekli Stablecoin Hakkındaki Değerlendirmeleri Açıkladı

Hong Kong, Kripto Destekli Stablecoin Hakkındaki Değerlendirmeleri Açıkladı

Artan dijitalleşme oranı göz önüne alındığında, blockchain teknolojisi ve Kripto sektörü, geleneksel finans sektöründe daha fazla uygulama bulmuştur. Kripto para birimleri, yeni dijital ödeme sistemleri, daha geniş finansal katılım ve yenilik sağladı. Bununla birlikte, dijital varlıklar oldukça değişkendir ve değer deposu ve ödeme aracı olarak kullanımları için zorluk teşkil etmektedir.

Bu oynaklık, stabilcoinlerin piyasaya sürülmesine yol açtı. Bu dijital varlıklar, daha hızlı havale ödemeleri nedeniyle yıllar içinde daha fazla ilgi gördü. Ancak, stabilcoin’lerin aşırı piyasa koşullarında da değişken olduğu kanıtlanmıştır.

Bir rapor, Hong Kong Merkez Bankası’nın istikrarlı paraların ve dijital varlıkların itibari para birimi sistemini olumsuz etkileyebileceğinden endişe duyduğunu açıkladı.

Hong Kong Para Otoritesi (HKMA) durumu değerlendirdi. Bulgularında, dijital varlıkların ve varlığa dayalı sabit paraların istikrarsızlıklarının geleneksel finans sistemine yayılabileceğini gözlemlediler.

HKMA’nın Değerlendirmesinin Ayrıntıları

Varlığa dayalı stablecoin değerlendirmesi, satış (yangın satışı) olayları sırasında istikrarını etkileyen likidite uyumsuzluğu riskini vurguladı. Yangın satışı olayı, yatırımcıların piyasa fiyatından daha düşük sabit paralar satın alabildiği parasal fiyat dalgalanması zamanıdır.

Hong Kong Merkez Bankası’na göre, kripto varlıklarının korelasyonu, kripto endüstrisini sistematik şoklara karşı duyarlı hale getirdi. Ek olarak, finansal kurumların kriptoya artan maruz kalması, kripto para birimi fiyatlarındaki ani değişikliklerden dolayı kapanma etkilerine eğilimli olmalarına neden olabilir.

HKMA, kriptonun geleneksel finans varlıkları üzerindeki yayılma etkilerini gösteren bir akış şemasıyla daha fazla açıkladı. Akış şeması, varlığa dayalı stablecoin’lerin fiyat dalgalanmalarının, stablecoin’lerde ters ayarlamaları tetikleyebileceğini gösteriyor. Hipotez, stabilcoin arz ve talebinin fiyat oynaklığına neden olabileceği yönündeki ayarlamayı yönlendirir.

Bir Akış Şeması, Tether stablecoin’in işlem mekanizmasını ve kriptodan geleneksel finansal varlıklara yayılma kanalını gösterir.

Hong Kong Merkez Bankası, Kripto Destekli Stablecoin Hakkındaki Değerlendirmelerini Açıkladı
Kaynak: Hong Kong Para Otoritesi

HKMA, Tether stablecoin’de büyük bir fiyat düşüşüne neden olan USD Terra’nın (USDT) çöküşünü inceledi. Hong Kong bankası, düzenleyicilerin kripto şirketlerinin likidite koşullarını takip etmelerini sağlamak için düzenli finansal açıklamaların kurumsallaştırılmasını önerdi.

HKMA ayrıca düzenleyicilerin, rezerv varlıkların Bileşimine kısıtlamalar getirerek varlığa dayalı stablecoin’lerin likidite yönetimini güçlendirmelerini tavsiye etti.

Hong Kong, Kripto ETF Tekliflerini Memnuniyetle Karşılıyor

Bu arada, Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC), HKMA’nın tavsiyelerini destekleyen yorumlar yaptı. Komisyon, borsa yatırım fonu (ETF) teklifleri sunmak isteyen yönetim şirketlerinin mevzuata uyum konusunda iyi bir geçmişe sahip olması gerektiğini tavsiye etti.

Hong Kong Merkez Bankası, Kripto Destekli Stablecoin Hakkındaki Değerlendirmelerini Açıkladı
Kripto para piyasası grafikte düşüyor | Kaynak: TradingView.com’da Kripto Toplam Piyasa Değeri

Yeni bir güncellemede, HKEX Group bir cıvıldamak SFC’nin duyurusunu ETF’leri sanal varlıklarla listeleme izni olarak memnuniyetle karşılıyoruz. Borsa, bilgilerin Hong Kong’un Asya’nın önde gelen ETF pazarı olarak büyümesini kolaylaştıracağını belirtti.

Hong Kong merkezli borsa, ETF’leri listelemenin Hong Kong’un uluslararası bir finans merkezi olarak rolünü güçlendireceğini belirtti.

Featured image from Pixabay, chart from TradingView.com

RELATED ARTICLES

Most Popular