Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainHisse Senetleri Noel'den Önce Geri Dönüp Bitcoin'i Düşürecek mi?

Hisse Senetleri Noel’den Önce Geri Dönüp Bitcoin’i Düşürecek mi?

Bitcoin ve kripto piyasası, gelişmekte olan sektördeki sıkılaştırıcı koşullardan muzdariptir ve 2023’te daha fazla kayıp görebilir. ABD borsasındaki zayıf performans bu olasılığa katkıda bulunabilir.

Piyasa katılımcıları tatil öncesinde bir Noel Baba Rallisi bekliyorlardı. Piyasada daha az işlem hacmi vardır ve bu da genellikle volatilitede ani artışlara neden olur. Bu yıl oynaklık ayılardan yana olabilir.

Bitcoin BTC BTCUSDT
BTC’nin fiyatı günlük grafikte yatay hareket ediyor. Kaynak: BTCUSDT Alım Satım Görünümü

Küresel Piyasalarda Likiditedeki Düşüş Bitcoin’i Etkiliyor

Yatırım şirketi Fidelity’nin Makro Direktörü Jurrien Timmer, mevcut piyasa koşulları hakkında uyarılarda bulunuyor. Kasım ayı başlarında piyasa, koşulların daha iyi olacağı beklentilerinin ardından kısa süreli bir ralli yaşadı.

ABD Merkez Bankası (Fed) temsilcileri, para politikalarında olası bir değişikliğe işaret ettiler. Ancak FTX, BlockFi, Voyager ve diğer büyük şirketlerin iflası Bitcoin’i ve kripto pazarını vurdu.

Bu olaylar, Bitcoin fiyatını yeni yılın en düşük seviyesine çekerken, hisse senetleri ters yönde hareket etti. Her iki varlık sınıfı da 2022’de, özellikle BTC, S&P 500 ve Nasdaq 100 arasında yüksek bir korelasyon gösterdi. Bu hisse senedi endeksi, büyük teknoloji şirketlerinin performansını izliyor.

O sırada Timmer, ilk kazanç sezonlarında 2023’ün başlarında sürdürülebilir bir rahatlama rallisi olasılığından bahsetti. Şimdi, bu tez likidite koşullarındaki bir sıkılaşmadan zarar görebilir, Timmer söz konusu Twitter hesabı aracılığıyla:

Likidite koşulları muhtemelen tekrar sıkılaştığından, borsanın son kazanımlarının bazılarını yeniden izlemesi makul görünüyor. Likidite için trend çizgisi (aşağıdaki turuncu çizgi) açıkça aşağı.

Bitcoin BTC BTCUSDT Sadakat Tablosu 1
Piyasa likidite eğilimleri düşer ve hisse senetleri ile Bitcoin’i aşağı yönlü hareket ettirebilir. Kaynak: Twitter üzerinden Jurrien Timmer

Yukarıdaki grafik, S&P 500 endeksinin piyasa likiditesini takip ettiğini göstermektedir. Bu ölçütlerin eğilimleri düşerse, ABD hisse senetleri Ekim ayının en düşük seviyesi olan yaklaşık 3.400’ü yeniden test edebilir. Bitcoin bu senaryoda yıllık yeni bir düşük seviye kaydedecek mi?

BTC İçin Noel Baba Rallisi Yok

Her durumda, likiditedeki bir düşüş, herhangi bir Bitcoin rallisi için bir engel olarak işlemek zorundadır. Kripto para biriminin yukarı yönlü potansiyeli sınırlı kalacaktır.

Bu senaryoda, ABD hisse senetleri Ekim ayı dip seviyeleri civarında tutunamazsa, daha fazla kıyamet olasılığı var. Timmer ekledi:

Ekim ayı düşüşleri devam edecek mi? Hisse senetleri, 200 günlük hareketli ortalamanın başarısız bir testinin yanı sıra Ocak ayının yüksek seviyelerinden düşüş trendi çizgisinin ardından geriliyor. Piyasanın kumdaki bu çizgide başarısız olacağı çok açık görünüyordu, ancak bazen bariz olan oluyor.

Bitcoin BTC BTCUSDT Sadakat Tablosu 2
ABD hisse senetleri Ekim ayı dip seviyelerine doğru mu ilerliyor? Kaynak: Twitter üzerinden Jurrien Timmer

Bitcoin daha önce kaybettiği bölgeyi geri alamasa bile, kripto para birimi ayı piyasasının en kötüsüne katlandı. Büyük şirketler iflas etti ve madenciler teslim oldu.

Coinbase’in yakın tarihli bir raporuna göre, kripto para birimi mevcut makroekonomik manzarada uzun vadeli güçlü bir yükseliş durumunu sürdürüyor. Ek olarak, BTC sahiplerinin %50’si kayıptayken, piyasa tersine dönebilir ve yakın zamanda aşağı yönlü fiyat hareketi bekleyenleri şaşırtabilir.

RELATED ARTICLES

Most Popular