Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainHindistan Merkez Bankası Başkanı Kripto Paranın Mali Krize Neden Olduğunu Söyledi

Hindistan Merkez Bankası Başkanı Kripto Paranın Mali Krize Neden Olduğunu Söyledi

Hindistan hükümeti uzun süredir kripto para birimine karşı antipati ve muhalefet sergiliyor ve Hindistan merkez bankası başkanı Shaktikanta Das daha önce kripto para biriminin yasaklanmasını istediğini belirtmişti.

Bu husumetin arkasındaki sebep, Das’ın, Hindistan gibi finansal kötü uygulamalarla boğuşan bir ülkede kriptonun gelişmesine izin verilirse, bunun geleneksel finansal sistemi bozabileceğine ve engelleyebileceğine inanmasıdır.

Yakın zamanda BFSI Insight Summit 2022’de konuşan Shaktikanta Das, özel dijital varlık piyasasının potansiyel bir yerel mali krize neden olabileceğini söyledi. Ayrıca kripto borsası FTX’in son zamanlardaki devasa düşüşüne endüstrinin “doğal risklerinin” kanıtı olarak atıfta bulundu.

Das, sözlerini şöyle sürdürdü:

Diğer herhangi bir ürünün aksine, kripto ile ilgili temel endişemiz, herhangi bir altta yatan (değer) olmamasıdır.

Hindistan hükümeti, dijital varlıklar için düzenlemeler getirmeye hazırlanırken, Hindistan Merkez Bankası Valisi’nin bu sözleri, diğer merkez bankacılarının ve finans liderlerinin düşüncelerini yansıtıyordu.

Toplu olarak, özel dijital varlıkların altta yatan bir değeri olmadığına inanıyorlar. Ayrıca, ekonominin makroekonomik istikrarı için bir risktir.

Bu, Hintli Kripto Kullanıcıları İçin Bir Zorluk Oluşturabilir

Mali liderlerin yorumları, halihazırda küresel mali kriz ve artan yerel vergilerin yükü altında olan milyonlarca kripto sahibi için zor bir yıl olabileceğini yineliyor.

Hindistan hükümeti, teknolojinin neredeyse on yıl önce yerel pazara girmesinden bu yana kripto endüstrisini inceliyor. Dijital varlıkların finans kurumlarının radarına girmesinin nedeni, merkez bankasının 2018’de kripto para birimini yasaklamasına neden olan birkaç dolandırıcılık işlemi vakasına bağlanabilir.

Hindistan Yüksek Mahkemesi’nin iki yıllık genel yasağın ardından kısıtlamaları kaldırmasına rağmen, özel kripto ticaretinden elde edilen kârlara %30’luk bir vergi getirilmesi, kripto sahipleri için büyük bir gerileme oldu. Bu yıl, Hindistan’daki kripto ticaret hacmi önceki rakamlarına göre en az 10 kat küçüldü.

Terör Finansmanı, Hintli Düzenleyiciler İçin En Büyük Endişe Kalıyor

Geçen ay, Hindistan Başbakanı Narendra Modi, ekonomideki terör finansmanını azaltmak için özel dijital varlıkların daha katı ve daha sıkı düzenlenmesini emretti.

İlgili Okuma: Güney Kore Şehri, Şaşırtıcı Bir Olay Sırasıyla Değişim Ortaklarını Bıraktı

Narendra Modi, Bitcoin’in ülkenin genç beyinleri için risk oluşturduğunu ve özel sanal para biriminin genç nüfus için ciddi tehditler oluşturabileceğini belirtti. Modi’ye göre, özel dijital varlıklar “yanlış ellere” geçerse, bu ulusun gençliğini “şımartabilir”.

Hindistan Merkez Bankası ve Hindistan Merkez Bankası bu yıl blockchain teknolojisine dayalı kendi dijital rupilerini piyasaya sürmeye başladı. Bu, kağıt para birimine olan güvenin azalması yoluyla ticari işlemlerde yer alan maliyetleri azaltmak için tanıtıldı.

Kripto
Bitcoin, bir günlük grafikte 16.800 $ olarak fiyatlandırıldı | Kaynak: TradingView’de BTCUSD
Unsplash’tan öne çıkan görsel, TradingView.com’dan grafik
RELATED ARTICLES

Most Popular