Cuma, Mart 24, 2023
Ana SayfaBlockchainHindistan Merkez Bankası Başkanı Kripto Para Neden 'Kumardan Başka Bir Şey Değil'

Hindistan Merkez Bankası Başkanı Kripto Para Neden ‘Kumardan Başka Bir Şey Değil’

Hindistan Merkez Bankası Başkanı Shaktikanta Das’ın kripto sevgisi yok. Hatta bunların “kumardan başka bir şey olmadığını” söyleyerek direkt bir yasakla kurtulmak istiyor.

Das, Cuma günü bir konferansta yaptığı konuşmada, RBI’nin kripto para birimi konusundaki duruşunun değişmediğini söyledi.

Banka yetkilisi, dijital para birimlerinin finansal bir ürün olarak kabul edilemeyeceğini ve “kumar faaliyetleri” olarak ele alınması gerektiğini açıkladı.

RBI, bu tür para birimlerine muhalefeti konusunda sesini yükseltti ve ayrıca geçen Ekim ayı sonlarında kendi merkez bankası dijital para birimini (CBDC) piyasaya sürerek diğer merkez bankalarına öncülük etti.

RBI valisi Das

RBI Governor Shaktikanta Das. Image: NDTV

RBI Valisi Neden Kriptodan Kurtulmak İstiyor?

Das, neden kripto para birimlerinin tamamen yasaklanmasını istediğini daha da açıkladı. Bu varlık türleriyle ilişkili yaygın olarak bilinen terör finansmanı tehlikesinin yanı sıra, tanımlarının çok belirsiz olduğunu söyledi.

“Bazı insanlar bunu bir varlık olarak adlandırırken, diğerleri buna finansal bir ürün diyor ve eğer durum buysa, altının çizilmesi gerekir” dedi. “Kripto söz konusu olduğunda, alt çizgi yoktur.”

Bitcoin, Hindistan’da sıcak bir konudur, ancak hükümet bunu hafife almıyor. Yakın tarihli bir açıklamada, RBI şunları söyledi:

“Kripto o zaman finansal bir ürün değil, bu nedenle finansal bir ürün veya varlık kılığına giriyor, tamamen yanlış bir argüman.”

RBI’nin bitcoin hakkındaki resmi duruşu, artık feshedilmiş borsa FTX tarafından uygulanan sistemin başarısız olduğuna dair raporların ardından geldi. Rapor ayrıca, RBI’nin Hindistan’da dijital para birimini yasaklama planları hakkında söylentiler olduğundan da bahsetti.

Ancak, makro düzeyde, RBI başkanı şunları söyledi:

“Kripto para birimleri, bir işlem yapmak için bir takas aracı olma potansiyeline sahiptir. Çoğu dolar cinsinden ve büyümesine izin verilirse, bu da işlemlerin yüzde 20’sinin kripto aracılığıyla gerçekleştiği anlamına gelir, bu, merkez bankası tarafından yapılmadığı ve tüm dünyadaki özel şirketler tarafından çıkarıldığı anlamına gelir.

Bu olursa ve insanlar dolar yerine kripto kullanmaya başlarsa -ki kullanırlar- o zaman RBI ekonomideki para arzı üzerindeki kontrolünü kaybeder.

Bitcoin ve ABD Dolarının Etkisi Üzerine

Bazı analistler, bitcoin gerçekten finansal bir ürün olsaydı, bunun için belirli kurallar olacağını söylüyor. Ve durum böyle değil.

Crypto total market cap at $922 billion on the weekend chart | Chart: TradingView.com

Aslında, çoğu dijital para birimi dolar cinsindendir. Bu, fiat para birimi ile işlem yapmaya alıştıkları anlamına gelir, bu da merkez bankaları tarafından çıkarılmadıkları ve ekonomideki para arzını kontrol etmek için kullanılmadıkları anlamına gelir. Ve bu, RBI’nin kontrolünü kaybettiği anlamına geliyor.

Bu arada bitcoin’in yasallaşmasının ekonominin dolarizasyonunu artıracağı uyarısında bulunan Das, finansal ürün ya da finansal varlık kisvesi altında dijital varlıkların yer aldığı iddiasının tamamen yanlış olduğunu belirtti.

-The Youth tarafından öne çıkan görsel

RELATED ARTICLES

Most Popular