Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainHindistan Kripto Derneği Yüksek Vergilerden İmtiyaz Sağlıyor

Hindistan Kripto Derneği Yüksek Vergilerden İmtiyaz Sağlıyor

Hindistan’daki kripto işlemlerine uygulanan tartışmalı vergiler, olumsuz bir dalgalanma etkisi yaratmaya devam etti. Bu yılın başlarında, Hindistan Parlamentosu 1 Nisan’da yürürlüğe giren bu tartışmalı vergi teklifini kabul etti.

Tasarı, alt meclisteki ilk oturumda direnişle karşılaştı ve 20’den fazla üye, bunun sonunda sektörü yok edebileceğini söyledi. Bununla birlikte, tasarının uygulanmasından bu yana, kripto dernekleri ve bireyler ağırlığı altında inledi.

Daha yakın zamanlarda, Hindistan kripto para birimi ticaret organı Bharat Web3 Derneği’nin (BWA) bir üyesi protestoya sesini yükseltti. Fahiş vergi oranlarına ve düzenlemedeki belirsizliğe kaşlarını çattı.

Bu şikayetler, Hindistan maliye bakanlığı yetkililerine sunulan endişeler taslağında yer alıyordu. Sonuç olarak, maliye bakanlığı 2023-2024 bütçesini hazırlamak için istişarelerde bulunacak.

Ayrıca, Bharat’ın temsilcileri ve maliye bakanlığı yetkilileri de büyük olasılıkla önümüzdeki hafta bir araya gelecek. Görüşme için Hindistan maliye bakanlığından beklenen üst düzey yetkililer; Doğrudan Vergiler Merkez Kurulu (CBDT) yetkilileridir.

Sıkı Düzenlemeler İçin Çağrı

BWA ayrıca maliye bakanlığından FTX krizinin ardından kripto sektörü için katı düzenlemeler uygulamasını istedi. Kurum, sıkı uyum ile daha güçlü düzenlemeler oluşturmak için hükümet yetkilileriyle işbirliği yapıyor.

BWA ayrıca Sam Bankman-Fried liderliğindeki FTX’in çöküşünün kurumsal yönetişim eksikliğinden kaynaklandığını vurguladı. Bu yönetişim, geleneksel finansal kurumları korur.

Dijital varlık borsaları ve dernekleri bu tür tekrarlarla mücadele etmeye çalışsa da, BWA güçlü düzenlemelerin yardımcı olacağı konusunda ısrar ediyor.

Kripto Sektörü Büyümesine Müdahale Eden Yüksek Vergilendirme

Basında çıkan haberlere göre BWA, dostça olmayan vergi politikalarını Hindistan’daki kripto işinin büyümesine zarar veren bir faktör olarak gösterdi. BWA, kurucu üyeleri olarak Coinbase, Polygon, CoinCDX ve CoinSwtich Kuber’i düşünüyor.

Bir BWA temsilcisine göre:

BWA’nın odak noktası, TDS, VDA’lardan elde edilen gelir vergisi ve çok daha fazlası dahil olmak üzere mevcut vergi hükümlerinin etkisini vurgulamaktır. BWA’nın odak noktası, düzenlemeye ve dijital sektörün büyümesine bağlıdır.

Maliye bakanlığı yılın başlarında yalnızca %30 sermaye kazanç vergisi ve %1 kaynakta işlem vergisi indirimi (TDS) getirmemişti. Ayrıca, kripto işlemlerinden elde edilen kârların kayıpları dengelemek için taşınmayacağını da söyledi.

Hindistan Kripto Savunuculuk Derneği, Yüksek Vergilerden Taviz Almayı Planlıyor
Kripto piyasası aşağı doğru işlem görüyor | Kaynak: TradingView.com’da Kripto Toplam Piyasa Değeri

Bu oldukça sert düzenlemeler, Hindistan’daki kripto sektörünü olumsuz etkiledi. Hindistan kripto borsaları, ticaret hacminde büyük bir düşüşe tanık oldu.

Hindistan Kripto Savunuculuk Derneği, Yüksek Vergilerden Taviz Almayı Planlıyor

TDS itfa edilebilse de, tüccarlar kârlı olmadığı için sermayelerinin kilitlenmesini kabul etmezler. Dijital varlık sektörü temsilcileri, bu oranların %0,1’e düşürülmesi için yaygara koparıyor. Toplantının sonucunun muhtemelen Hindistan’ın ileriye dönük kripto ticareti üzerinde bir etkisi olacaktır.

Featured Image From Pixabay, Charts From Tradingview
RELATED ARTICLES

Most Popular