Perşembe, Mart 23, 2023
Ana SayfaBlockchainHackerlar Sahte Kriptoyu Teşvik Etmek İçin Robinhood Twitter Hesabının Kontrolünü Ele Geçirdi

Hackerlar Sahte Kriptoyu Teşvik Etmek İçin Robinhood Twitter Hesabının Kontrolünü Ele Geçirdi

Bilgisayar korsanları, ABD’nin önde gelen çevrimiçi ticaret platformu Robinhood’ın sosyal medya hesaplarını dolandırıcılık amacıyla ele geçirdi. Sahte token, Binance Smart Chain’de RBH olarak adlandırılır.

Çarşamba günü hesap, şüpheli koinin BSC’de 0,005 $ başlangıç ​​fiyatıyla çıkışını duyuran bir tweet yayınladı. Simgenin analizi, oluşturucu ve belirteç bilgilerinin eksik olduğunu ortaya çıkarır.

Diğer sosyal medya profilleri Robinhood de hedef alındı. İnternet müfettişi ZackXBT tarafından sağlanan bir BSC analizine göre, dolandırıcılar yaklaşık 8.200 $ değerinde BNB jetonu çıkarmayı başardılar.

Olayın ardından Binance CEO’su Changpeng Zhao, Twitter’da söz konusu hesabın askıya alındığını açıkladı. Tweet, yazı yazıldığı sırada Robinhood’ın hesabında artık görünmüyordu.

‘Üçüncü Taraf Satıcılar’ Olduğuna İnanılan Bilgisayar Korsanları

Bir Robinhood temsilcisine göre hacker, platformun Instagram ve Facebook hesaplarında da gönderi paylaşmıştı.

Robinhood itiraf etti:

“Robinhood Twitter, Instagram ve Facebook profillerinden yetkisiz gönderilerin birkaç dakika içinde kaldırıldığının farkındayız.”

Ticaret platformu, mevcut soruşturmalarına dayanarak, ihlalden üçüncü taraf bir satıcının sorumlu olduğundan şüphelendiklerini ekledi.

Kripto para borsası Coinbase’de ürün iş geliştirme direktörü Conor Grogan, tweet kaldırılmadan önce yaklaşık 10 kişinin yaklaşık 1.000 dolar değerinde sahte para RBH satın aldığını açıkladı.

RBH kripto para birimi, bilgisayar korsanının iddiasına göre bilgisayar korsanları tarafından birim başına 0,0005 ABD Doları karşılığında teklif edildi. Açıkçası, BNB Zinciri tabanlı madeni para bir “bal küpü” dolandırıcılığından başka bir şey değildir.

Image: Cybernews

Bal Küpü Nedir?

“Honeypot” siber güvenlik uzmanlarının sıklıkla kullandığı bir kelimedir. Başka bir deyişle, birini baştan çıkarması amaçlanan bir şeyin örtmecesidir; basitçe söylemek gerekirse, bu bir tuzak.

En teknik haliyle bal küpü, tıpkı bir yem gibi siber saldırıları çekmek için tasarlanmış bir bilgisayar sistemidir. Bilgisayar korsanları için bir hedefi taklit eder ve sızma çabalarını, casusları ve çalışma yöntemlerini öğrenmek veya onları diğer hedeflerden saptırmak için kullanır.

Sonuç olarak ve bu durumda, şüphelenmeyen müşteriler RBH belirteçleri satın aldıktan sonra, sahipleri bunları satamaz veya devredemez.

CZ, ihlale dikkat çekti ve topluluğu, tamamen orijinal görünseler bile belirteçleri alırken dikkatli ve sağduyulu olmaya teşvik etti.

Crypto total market cap at $1 trillion on the daily chart | Chart: TradingView.com

Twitter Hacker’ları Milyarderleri Hedef Aldı

15 Temmuz 2020’de bilgisayar korsanları, Twitter’ın savunma çevrelerine kolayca girdi. Kendilerini diğerlerinin yanı sıra Elon Musk, Bill Gates ve Warren Buffet olarak gizlediler.

Eski ABD Başkanı Barack Obama ve dönemin Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın da hesapları ele geçirildi.

Cybersecurity Ventures, dünya çapındaki siber suç maliyetinin önümüzdeki beş yıl içinde yıllık %15 artacağını ve 2015’te 3 trilyon dolardan 2025’e kadar yıllık 10 trilyon doları aşacağını tahmin ediyor.

Malwarebytes’ten öne çıkan görsel

RELATED ARTICLES

Most Popular