Salı, Şubat 7, 2023
Ana SayfaBlockchainGüney Kore’nin Kripto Varlık Vergisi 2025’e Ertelendi

Güney Kore’nin Kripto Varlık Vergisi 2025’e Ertelendi

Güney Kore‘de, 2022 itibariyle, 2,5 milyon Kore wonun (2.100 dolar) üzerindeki kripto varlık kazançlarından yüzde 20 oranında vergi alınmaya başlanacaktı. Ancak, ülkenin muhalefeti olan Halkın Gücü Partisi, bu tarih için bir erteleme istiyordu. 

Güney Koreli siyasi partiler bugün Ulusal Meclis’te kripto kazançlarının vergilendirilmesinin bir yıl ertelenmesini içeren, Güney Kore’nin kripto varlık vergisi yasasında yeni bir değişiklik üzerinde anlaşmaya varılmıştı. Bu gelişmelerin yanında bu kez 1 Ocak 2023’te başlaması planlanan vergilendirme sistemi 2025’e erteleniyor.

Güney Kore’nin Yüzde 20 Kripto Vergisi İki Yıl Daha Ertelendi

Güney Kore’nin uzun süredir gündeminde olan kripto varlık kazançları üzerinden yüzde 20’lik bir verginin alınması 1 Ocak 2023’te başlaması planlanıyordu. Ancak Ekonomi ve Maliye Bakanlığı vergi politikası şefi Ko Kwang-hyo yaptığı açıklamada, Güney Kore’nin dijital varlıklar üzerindeki planlanan kripto vergisini iki yıl daha ertelediğini duyurdu.

guney korenin guney korenin kripto varlik vergisi ertelendidz

Ko’nun duyurusu, daha önce kripto vergisinin yeterli piyasa altyapısı hazırlandıktan sonra gelmesi gerektiğini söyleyen Başkan Yoon Suk-yeol’un altındaki yeni ekonomi politikası yol haritasının bir parçasıydı.

Ayrıca Ko, yaklaşmakta olan “Dijital Varlıklar Temel Yasası”nın kripto para birimlerinin ihraç ve listelenmesini düzenleyeceğini yineledi.

RELATED ARTICLES

Most Popular