Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainGoldman Sachs'a Göre Sarı Metal Neden Kriptoyu Geçecek?

Goldman Sachs’a Göre Sarı Metal Neden Kriptoyu Geçecek?

Bitcoin öngörülemezliği ve spekülatif eğilimi nedeniyle çok uzun zamandır sorgulanıyor.

Dünyanın en büyük finans kurumlarından biri olan Goldman Sachs, kripto alanındaki son gelişmelerle doğrulanmış gibi görünen benzer çekinceleri paylaşıyor.

Reuters’in bildirdiğine göre, Goldman Sachs Pazartesi günü yayınlanan bir araştırma makalesinde, gerçek talep temelleri ile sarı metalin uzun vadede volatil kripto para birimini gölgede bırakacağını tahmin ediyor.

Borç verene göre altının ekonomik koşullardan etkilenme olasılığı daha düşük, bu da onu “iyi bir portföy çeşitlendiricisi” yapıyor. Bitcoin hala bu tür bir doğrulama ararken altının spekülatif olmayan kullanım uygulamaları gösterdiği düşünüldüğünde bu özellikle doğrudur.

Bitcoin’e Karşı Altın: Pratiklik ve Değer Üzerine

Farklı bir portföydeki her iki varlığın avantajlarını karşılaştıran araştırma belgesinde, New York merkezli banka, Bitcoin’in benzersiz satış noktasının, kripto para biriminin potansiyel değeri ve pratikliği üzerine inşa edildiğini belirtti. Bu nedenle, gelecekteki benimseme oranı, faiz oranlarındaki dalgalanmalara karşı altından daha savunmasızdır.

2020’de, en büyük kripto varlık yöneticisi Grayscale, televizyonda yayınlanan ilk pazarlama kampanyasını başlatarak müşterileri altını terk etmeye ve sadece Bitcoin’e yönelmeye çağırdı. Kıymetli madeni kullanışsız ve modası geçmiş olarak tasvir eden reklam programı, kripto eleştirmeni ve borsa komisyoncusu Peter Schiff de dahil olmak üzere sektördeki birçok kişinin üzülmesine neden oldu.

ABD Federal Rezervi faiz oranlarını artırmaya başladığında, en büyük kripto para birimi, sürekli olarak altının dijital eşdeğeri ve enflasyona karşı bir koruma olarak tanıtılmasına rağmen, diğer riskli varlıklara benzer şekilde performans gösteriyordu.

BTC total market cap at $342 billion on the daily chart | Chart: TradingView.com

Bitcoin (BTC) Kaslarını Esnetiyor

Coingecko’dan alınan verilere göre, bu yazı itibariyle BTC, son yedi gün içinde %4,5 artışla 17.847 dolardan işlem görüyor. Bitcoin, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 68.790 $’a ulaştığından beri %75 düştü.

Goldman Sachs, Bitcoin ve altındaki net spekülatif varlıkların son 12 ayda önemli ölçüde azalmasına rağmen, altının yıldan yıla Bitcoin’in %75’lik düşüşüne kıyasla biraz daha yüksek olduğunu belirtti.

Bu arada banka, sıkı mali koşulların kripto para biriminin tüketici tarafından kabul edilmesini engelleyeceğini ve bunun da kripto para biriminin son 10 yıldaki muhteşem kazanımlarının tekrarlanma olasılığını azaltacağını belirtti.

Banka, yeni kullanım durumları tanımlanana kadar volatilitenin muhtemelen yüksek kalacağını belirtti.

Goldman Sachs’tan gelen bu açıklama, bankanın bir avuç kripto şirketi hakkında kapsamlı geçmiş kontrolü yaptığının bildirilmesinden iki hafta sonra geldi.

FTX’in kriptoyla ilgili birkaç şirkete ciddi bir darbe vuran çöküşünün ardından Goldman Sachs, “daha makul fiyatlı” kuruluşlar satın almaya çalışıyor.

RELATED ARTICLES

Most Popular