Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainGoldman Sachs, Kripto Şirketleri Satın Alma Planını Açıkladıktan Sonra Binlerce Personeli İşten...

Goldman Sachs, Kripto Şirketleri Satın Alma Planını Açıkladıktan Sonra Binlerce Personeli İşten Çıkaracak

The Wall Street Journal’ın Cumartesi günü bildirdiği üzere, yatırım bankası Goldman Sachs, 2023’te daha zorlu bir iklime hazırlanırken, durum hakkında bilgisi olan bir kaynağa göre personelinin %8’ini işten çıkarmayı planlıyor.

Bloomberg, CEO David Solomon’un düşen kâr ve satış kanamasını durdurma çabalarının bir sonucu olarak 4.000 kişinin işini kaybedebileceğini tahmin ediyor.

Birleşmeler ve hisse senedi tekliflerindeki yavaşlamanın bir sonucu olarak, bu yıl gelirler düştü ve bu işten çıkarmalar, Wall Street’in küçülmesinin yoğunlaştığının en son göstergesi.

Image: REUTERS/Andrew Kelly

Multi-Milyonluk Kripto Satın Alma Planına Ne Olur?

Goldman Sachs kısa süre önce, kripto para borsası FTX’in değerlemelere önemli bir darbe vuran ve yatırımcı ilgisini azaltan çöküşünün ardından kripto şirketlerini satın almak veya bunlara yatırım yapmak için on milyonlarca dolar harcamayı planladığını duyurdu.

FTX’in başarısızlığı, bu yıl bir dizi yüksek profilli iflasın sonuncusu, ancak yatırım bankasının sektöre büyük meblağlarda para dökmeye hazır olması, kripto para birimlerinde bir gelecek gördüğünü gösteriyor.

Solomon’a göre kripto para birimleri “aşırı derecede spekülatif” olsa da, altyapısı olgunlaştıkça altta yatan teknoloji konusunda olumlu.

Goldman Sachs’ın dijital varlıklar direktörü Mathew McDermott, Reuters’e FTX’in çöküşünün daha güvenilir, düzenlenmiş kripto para birimi katılımcılarına olan ihtiyacı artırdığını ve büyük bankaların pazar payı kazanma şansı gördüğünü söyledi.

Goldman Sachs Yıllık Karda %44 Kaybedebilir

Geçen ay bir röportajda McDermott şunları söyledi:

“Çok daha makul fiyatlara satılan gerçekten ilginç fırsatlar görüyoruz.”

Bankanın işten çıkarmalarının kripto şirketlerine yatırım yapma veya satın alma planını nasıl etkileyeceği bilinmiyordu.

Bu arada, raporlara göre Goldman’daki işten çıkarmalar işin her bölümünü etkileyecek ve muhtemelen Ocak ayında gerçekleşecek.

Bu yıl, Wall Street, satın almalarda ve işe alımlarda iki yıllık yükselişin sona ermesinin ardından daha zayıf bir gelir ortamıyla başa çıkıyor. Merkezi New York’ta bulunan Goldman, Eylül ayında çalışanlarını işten çıkaran ilk önde gelen borç veren oldu, ancak sadece birkaç yüz işçiye pembe fiş verildi.

Goldman’ın sıkıntıları, teknolojiye ve operasyonların entegrasyonuna yaptığı harcamalarla daha da arttı ve piyasa uzmanları, şirketin düzeltilmiş yıllık karında %44’lük bir düşüş öngörüyor.

Geçen hafta bir konferans sırasında Solomon şunları açıkladı:

“Harcama hatlarımız, özellikle yakın gelecekte karşıdan gelen rüzgarlarla yüzleşmeye devam ediyor. […] gider azaltma stratejileri uyguladık, ancak faydalarını görmek zaman alacak.”

Goldman Sachs, üçüncü çeyreğin sonunda 49.000’den fazla çalışana sahipti ve COVID-19 krizine yanıt olarak önemli sayıda kişiyi işe aldı. Kaynaklara göre, işgücü pandemi öncesi seviyelerin üzerinde kalacak.

RELATED ARTICLES

Most Popular