Salı, Şubat 7, 2023
Ana SayfaBlockchainGenesis Global Capital, ABD Eyalet Düzenleyicileri Tarafından İnceleme Altında

Genesis Global Capital, ABD Eyalet Düzenleyicileri Tarafından İnceleme Altında

Tanınmış bir kripto kredi kuruluşu olan ve dünyanın en iyi kredi verenleri arasında yer alan kripto ticaret şirketi Genesis’in, Alabama eyaleti ve diğer ABD eyaletlerindeki düzenleyicilerin merceği altında olduğu bildiriliyor. Devlet menkul kıymetler departmanı, “kripto şirketlerinin birbirine bağlılığı” ile de ilgili olan hususlara dikkatli bir şekilde bakıyor.

Raporlara göre, Alabama Menkul Kıymetler Komisyonu, kripto firmasının uygun kayıtları yapmayarak menkul kıymetler yasalarını ihlal edip etmediğini belirlemek için konuyu araştırıyor. Genesis, finansman açıklarını doldurmak için en az 500 milyon dolarlık bir sermaye artırımı peşinde koşuyor.

Genesis doğrudan bireysel yatırımcılara hizmet etmez, ancak en büyük iki stablecoin olan USD Coin ve Gemini’nin ana operatörü olan Circle Internet Financial gibi kripto şirketlerinin sunduğu ürünleri destekler. Bu ürünler, platformlara kripto para yatıran müşterilere getiri sağlar.

Yaradılışa Çok Fazla Odaklanma

Genesis Global Capital ve borç verme operasyonu, Kasım ayının ikinci haftasından bu yana büyük ilgi gördü. Bunun nedeni, para çekme işlemlerinin ve yeni kredi oluşumlarının askıya alınmasıdır. Firmanın yakın zamanda bir yeniden yapılandırma danışmanı tuttuğu da bildirildi. Genesis, olası bir iflastan kurtulmanın olası yollarını keşfetmek istedi.

Ek olarak Genesis, FTX çöküşünün mali durumu üzerinde neden olduğu baskıyı hissetti. Firma, FTX’te 175 milyon dolara yakın kaybetmişti. Genesis, ana şirketten 140 milyon dolarlık nakit kurtarma paketi almasına rağmen, likidite sıkışıklığının ortasında ayakta kalmak için mücadele etti.

Halen, Genesis iflas başvurusunda bulunmayı planladığını reddetti. Digital Currency Group geçen hafta Genesis’e 575 milyon dolar borcu olduğunu belirtti.

Düzenleyiciler İçin Ana Endişe

Devlet düzenleyicileri için temel endişe, kripto şirketlerinin birbirleriyle ne kadar bağlantılı olduğu konusunda yatmaktadır. Bu, FTX ve Three Arrows Capital fiyaskosunun ardından çöken potansiyel olarak artan sayıda kripto firmasına işaret ediyor.

Odak noktası aynı zamanda menkul kıymetler yasalarının ihlalidir. “Kripto dünyasının Goldman Sachs’ı” olarak tanımlanan Genesis, geçen yıl 115 milyar doların üzerinde işlem yaptı. Ayrıca, 130 milyar dolardan fazla kredisi var, bu da firmanın çöküşünün daha geniş sektör için çok önemli bir darbe olmaya devam ettiği anlamına geliyor.

Şirket ayrıca kripto hedge fonu Three Arrows Capital’in çöküşünün getirdiği stresi de hissediyor. Sonuç olarak Genesis, 3AC ile 1,2 milyar dolar kaybetti. Digital Currency Group bir kurtarma paketi teklif etmişti; bunun yerine Genesis, CEO Michael Moro’nun istifa etmesine ve çalışanlarının %20’sini işten çıkarmasına tanık oldu.

“Benzeri görülmemiş bir piyasa kargaşası” nedeniyle Genesis, bu yıl Kasım ayının ortasında para çekme işlemlerini askıya almak zorunda kaldı. Genesis’in iflas başvurusunda bulunma planı olmamasına rağmen, firmanın mali durumu, krizi yönetmek için dışarıdan yardım ve sağlam tavsiye aramaya yönelik bir hareketin sinyalini verdi.

Yaratılış
Bitcoin, bir günlük grafikte 16.540 $ olarak fiyatlandırıldı | Kaynak: TradingView’de BTCUSD
RELATED ARTICLES

Most Popular