Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainFTX Milyarları Çaldığında Kendini Öldürdü

FTX Milyarları Çaldığında Kendini Öldürdü

Binance, rakibi FTX’in çöküşünün ardından kripto endüstrisinde ilgi odağı oldu. Şirketin CEO’su Changpeng “CZ” Zhao, sonunda Twitter’a gitti. havayı Temizle rakibinin ölümünün olayları ve sonuçları etrafında.

Kasım ayının başlarında, bir makale FTX’in bilançosunu ifşa etti ve yerel tokeni FTT çökerse iflas etme hassasiyetini gösterdi. Birkaç gün sonra CZ, Binance’in FTT pozisyonunu tasfiye edeceğini söyledi; gerisi tarih.

FTX çöktü, borsa müşterilerin fonlarında milyarlarca dolar kaybetti ve kriptoya olan güven zedelendi. Bu bağlamda, görünüşe göre CZ ve şirketi bundan fayda sağlayan tek taraf oldu.

Binance FTX BNB BNBUSDT
BNB’nin fiyatı günlük grafikte yatay hareket ediyor. Kaynak: BNBUSDT Ticaret Görünümü

Binance, “Kurtarıcı” Rolünü Reddetti

CZ, Twitter dizisinde son olaylardan ortaya çıkan “yanlış anlatılara” karşı koymaya çalıştı. Bunların birçoğu ana akım medya tarafından FTX’in eski CEO’su Sam Bankman-Fried (SBF) lehine itildi.

Forbes, The New York Times ve diğer önde gelen yayınlar, FTX ve SBF’nin eylemlerinin çöküşünü yasal sonuçları olmayan bir “hata” olarak çerçeveliyor. Birçoğu, bu eylemleri SBF’nin “etkili özgecilik” inancına dayanarak haklı çıkarır.

Binance CEO’su CZ, Bankman-Fried’i “yalancı” olarak nitelendirdi ve bu eylemin asla “iyi niyetle” yapılmadığını söyledi. FTX ve SBF’nin milyarlarca kullanıcı fonunu “çalarak” ölümlerinden sorumlu olduğuna inanıyor.

Kurtarıcı ve FTX’in yok edicisi olan Binance ve CZ etrafında oluşturulan iki ana anlatıya kişisel olarak değinen yönetici şunları söyledi:

Kripto paranın kaydedilmeye ihtiyacı yoktur. Kripto iyidir. Bu ademi merkeziyetçiliğin güzelliği. Biz sadece onun bir parçasıyız. Son olaylar nedeniyle nakit sıkıntısı çekebilecek diğer iyi projelere yardım etmek istiyoruz. Bu bizim kolektif çıkarımızadır.

FTX, Tabutuna Son Çiviyi Ne Zaman Söndü?

FTX’in en az 2021’den beri ticaret kolu Alameda Research’e FTT tokeni ile krediler vererek kullanıcılarının fonlarını kötü yönettiği iddia ediliyor. Bu nedenle, kripto piyasası aşağı yönlü gidişatını takip etmeye devam ederse şirket muhtemelen başarısız olacaktır.

Ancak CZ, rakibine yönelik son grevin Alameda CEO’su Caroline Ellison’dan geldiğine inanıyor. CZ, Binance’in FTT’lerini tasfiye edeceğini söylediğinde, Ellison onları 22 dolara satın almayı teklif etti. Bu açıklama, Alameda ve FTX’in taban fiyatı hakkında piyasaya tüyo verdi.

Daha sonra piyasa katılımcıları, token fiyatını bu seviyelerin altına çekerek FTX’in patlamasına yol açan reaksiyon zincirini tetikledi. CZ ekledi:

SBF, beni ve diğer insanları “kötü adamlar” olarak resmeden bir anlatıyı sürdürdü. Onun bir “kahraman” olduğu fantezisini sürdürmek çok önemliydi. SBF tarihin en büyük dolandırıcılarından biridir, aynı zamanda medya ve kanaat önderleri söz konusu olduğunda usta bir manipülatördür.

RELATED ARTICLES

Most Popular