Salı, Şubat 7, 2023
Ana SayfaBlockchainFTX Kurucusu Sam Bankman Fried, 250 Milyon Dolarlık Kefaletle Serbest Bırakıldı

FTX Kurucusu Sam Bankman Fried, 250 Milyon Dolarlık Kefaletle Serbest Bırakıldı

FTX’in kurucusu ve eski CEO’su Sam Bankman Fried (SBF), Bahamalar’dan iade edilmesinin ardından ilk kez mahkemeye çıktı. Birkaç rapora göre, SBF kefaletle serbest bırakıldı ve Kaliforniya, Palo Alto’da iki ABD Ivy League uyum avukatı olan ebeveynleri ile birlikte yaşayabilecek.

Eski FTX CEO’su, bir Manhattan mahkemesinin önüne getirildi. Burada, federal bir yargıç, SBF’nin 250 milyon dolarlık kefalet ve her ikisi de Stanford’da hukuk öğretmeni olan ebeveynleri Joseph Bankman ve Barbara Fried ile zorunlu ikamet gibi oldukça kısıtlayıcı koşulları karşıladığı durumlarda serbest bırakılmasına izin verdi.

Ethereum ETH ETHUSDT FTX Sam Bankman Fried
ETH’nin fiyatı günlük grafikte yatay hareket ediyor. Kaynak: ETHUSDT Ticaret Görünümü

FTX Kurucusu Sam Bankman-Fried Hapisten Çıkıyor mu?

Dün geceye kadar SBF dünyanın en kötü hapishanelerinden birindeydi. FTX kurucusu, iki adet elektronik dolandırıcılık, altı adet elektronik dolandırıcılık komplosu ve bir adet kara para aklama ile karşı karşıya kalacağı Amerika Birleşik Devletleri’ne iadesini kabul etti.

Bu sabah, FTX ticaret kolu Alameda Research’ün eski CEO’su Caroline Ellion ve borsanın eski CFO’su Gary Wang birden fazla suçlamayı kabul etti. FTX yöneticileri, piyasa manipülasyonu yapmak ve müşterilerinin fonlarını kötüye kullanmak için bir plana katıldığını itiraf etti.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) göre:

(…) Bayan Ellison ve Bay Wang, Alameda’yı desteklemek ve marj ticareti için teminat göstermek amacıyla FTX müşteri varlıklarını kötüye kullanma planında aktif bir rol oynadılar. FTT ve kart evinin geri kalanı çöktüğünde, Bay Bankman-Fried, Bayan Ellison ve Bay Wang, çantayı yatırımcılara bıraktı.

Sam Bankman-Fried’in ailesi 250 milyon dolarlık kefaleti aldı ve mahkemeye çıkmayı taahhüt etti. Ayrıca SBF pasaportunu teslim etmek zorunda kaldı ve mahkeme hareketliliğini bir bilezikle takip edecek.

SBF bu gereklilikleri yerine getiremezse, mahkeme derhal tutuklanmasına karar verecek ve bundan ebeveynleri sorumlu tutulacaktır. New York Times’a göre, anlaşmayı New York’un Güney Bölgesi’ndeki ABD savcıları önerdi.

Avukatlar Mark Cohen ve Christian Everderll SBF’yi temsil ediyor; müvekkillerinin ailesiyle kalacağını iddia ediyorlar:

Müvekkilim gönüllü olarak burada, New York’ta bu suçlamalarla yüzleşmeyi kabul etti. Onlara hitap etmek istiyor.

SBF, yasadışı faaliyetlere karıştığı iddiasıyla onlarca yıl hapisle karşı karşıya. Bitcoinist’in bildirdiği gibi, FTX’in iflas işlemleri, başarısız borsa operasyonlarında çok fazla kir ortaya çıkardı. SBF’nin ana şirketi ve diğer yüksek rütbeli çalışanları, şirketin Bahamalar’da lüks gayrimenkul satın almak için müşterilerinin fonlarını kötüye kullanmasından çıkar sağlıyor.

Toplamda, Sam Bankman-Fried ve ailesinin 2020’de 120 milyon doların üzerinde gayrimenkul satın aldığı iddia ediliyor. Bu anlamda serbest bırakılması, sosyal medya platformlarındaki birçok kripto yatırımcısının öfkesini tetikledi.

Ethereum, yatay hareketle yazı yazarken 1.213 dolardan işlem görüyor. Tradingview’den grafik.

RELATED ARTICLES

Most Popular