Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainFTX Kurucusu Hapse Gönderildi - CoinTR

FTX Kurucusu Hapse Gönderildi – CoinTR

Başarısız kripto borsası FTX’in kurucu ortağı ve eski CEO’su Sam Bankman-Fried (SBF), Bahamalı yetkililer tarafından gözaltına alındı. Son raporlara göre SBF, dünyanın en kötü hapishanelerinden biri olan Fox Hill’e götürüldü.

Islah tesisi, hijyen eksikliği, yüksek hastalık kapma riski, kemirgen istilası, şiddet ve daha fazlasıyla bir üne sahiptir. Eski FTX CEO’su, şirketinin düşüşüne katıldığı iddiasıyla tutuklandı. Müşteriler mevduatta milyarlarca dolar kaybeder.

FTX Kurucusu, Dünya Çapında En Kötü Beş Hapishanede Ömür Harcayabilir

Bitcoinist, SBF’nin dün bir Bahamalar mahkemesi önünde sunulduğunu bildirdi. Eski FTX CEO’su iki adet elektronik dolandırıcılık, iki adet elektronik dolandırıcılık komplosu ve bir adet kara para aklama ile suçlandı.

Bankman-Fried, suçlu bulunursa toplamda 100 yıldan fazla hapis cezasına çarptırılabilir. Kripto borsası kurucusu ABD’ye iade edilmeyi bekliyor. Yerel bir yargıç kefaletle serbest bırakılmayı reddettikten sonra bu sürecin tamamını Fox Hill hapishanesinde geçirecek.

FTX SBF Resim 1
SBF, Bahama kolluk kuvvetleri tarafından tutuklandı. Kaynak: Daily Mail

Yukarıda belirtilen sorunlara ek olarak, Fox Hill, mahkum nüfusunu karıştırmasıyla ünlüdür; çocuklar ve yetişkin mahkumlar aşırı kalabalık hücrelerde birlikte yaşıyor. Daily Mail’in bir haberine göre, hapishane yaklaşık 1.200 mahkûm için oluşturuldu, ancak bu miktarın iki katı veya daha fazlasını barındırıyor.

Uluslararası Af Örgütü’nün bir araştırması aracılığıyla Daily Mail’den alınan ek veriler, Fox Hill’deki şiddetin mahkumların aşırı kalabalık hücrelerini terk etmekten kaçınmaları için yeterince korkunç olduğunu iddia ediyor. Bu durum banyo yapmalarını engellemekte ve yaşam koşullarını kötüleştirmektedir. Rapor şunları ekledi:

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın hapishaneyle ilgili yaptığı bir araştırma, hapishanenin fareler ve kurtçuklarla dolu olduğunu ortaya koyarken, personel sayısının az olması nedeniyle mahkumların hücrelerinden haftada sadece 30 dakika çıkmalarına izin veriliyordu.

FTX SBF Resim 2
Fox Tepesi hücreleri. Kaynak: Daily Mail

SBF’nin Kaderi ve İnsanın İntikam Arzusu

FTX, müşterilerini bir bütün haline getirmek için varlıkları araştırma ve kurtarma sürecindedir. John Ray III, şirketin yeni CEO’su olarak bu sürece liderlik ediyor. Bitcoinist’in de bildirdiği gibi, Ray’in önceliği müşteri kayıplarını azaltmak.

Ray, ABD Temsilciler Meclisi Mali Hizmetler Komitesi önünde bu görevin imkansız olduğunu itiraf etti. CEO, bazı FTX kullanıcılarının fonlarını geri alamayacağına inanıyor. Ray, “Günün sonunda, buradaki tüm kayıpları geri alamayacağız” dedi.

Bu arada Bahama mahkemesi, Bankman-Fried’in 8 Şubat’ta tekrar ortaya çıkmasına karar verdi. İade süreci ve iflas süreci yıllar alabilir. FTX müşterileri en çok etkilenenlerdi. SBF’nin mevcut durumundan bahseden bir kullanıcı, söz konusu:

FTX’te 7 rakam kaybettim ve çok daha fazlasını kaybeden arkadaşlarım var. SBF, inanılmaz düzeyde dolandırıcılık ve ihmalle hayatları mahvetti ve sektörümüzü geriletti. Yine de, özellikle bu koşullarda hapse girdiğini görünce üzülmeden edemiyorum. Ceza, başkalarını suç işlemekten caydırmak gibi sosyal bir amaca hizmet eder. Belki aynı zamanda insani intikam arzumuzu da tatmin ediyor. Faili düzeltmek için çok az şey yapıyor ve kurbanları iyileştirmek için hiçbir şey yapmıyor. Sadece üzgün.

FTX Bitcoin BTC BTCUSDT
BTC’nin fiyatı günlük grafikte aşağı yönlüdür. Kaynak: BTCUSDT Tradingview

Bu yazıyı yazarken, Bitcoin günlük grafikte %2 kârla 18.000 dolardan işlem görüyor.

RELATED ARTICLES

Most Popular