Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainFTX Çöküşü Güveni Sarsıyor, Bu Şirketler Kar Edecek

FTX Çöküşü Güveni Sarsıyor, Bu Şirketler Kar Edecek

İkinci kripto borsası FTX’in çöküşü, yeni oluşan varlık sınıfı için en travmatik olaylardan biri olabilir. Bununla birlikte, finansal piyasalarda sıklıkla olduğu gibi, bir taraf için kayıplar diğer taraf için kazanç anlamına geliyordu.

Benzer web’in bir raporuna göre, soğuk cüzdan ve donanım cüzdanı şirketleri, kullanıcıların dijital varlıklarını korumalarına olanak tanıyan ekipmanlar fayda görüyor. Şu anda, insanların merkezi borsalara (CEX’ler) olan güveni azalıyor ve daha fazla kullanıcı kriptolarının kontrolünü ele geçirmek istiyor.

FTX’in Çöküşünün Öngörülemeyen Sonuçları

Geçen haftaki olaylardan sonra, birçok yatırımcı, dijital varlıkların ticareti için merkezi olmayan çözümleri savunuyor ve kullanıcıları varlıklarını soğuk bir cüzdanla korumaları için eğitmeyi vurguluyor. Kripto sosyal medyasındaki slogan “senin anahtarların değil, madeni paraların değil” şeklindedir.

Bu bağlamda, soğuk cüzdanlar için organik aramalar hızla artıyor. Benzer web’den gelen rapor, FTX’in çöküşünün ardından Ledger için arama yapanların günlük 100.000 görüntülemeden 300.000’in üzerine çıktığını gösteriyor. Aşağıdaki grafikte de görüldüğü gibi Ledger.com arama trafiği kısa sürede üçe katlandı.

Defter FTX Kripto Bitcoin
Kaynak: Benzer web

Ledger’a ek olarak, başka bir donanım cüzdanı şirketi olan Trezor da trafiğinde bir artış görüyor. Bu iki şirket trende hakim ve soğuk cüzdan aramalarının çoğunu övüyor.

Rapor, trafiğin %98,8’inin organik olduğunu ve arama yapanların %77’sinin “markalı” olarak etiketlendiğini belirtti. Yani insanlar bilinçli olarak bu firmaları arıyor. Bu eğilim, sektördeki mevcut güven eksikliği ve hangi şirketlerin güvenilir olarak algılandığı hakkında çok şey anlatıyor.

Kriptonun En Kötü Haftası, Ledger’in En İyisi mi?

Trafikteki bu artış, Ledger ve Trezor için gelire dönüşüyor. Rapor, Ledger CEO’su Pascal Gauthier’in bir ifadesine atıfta bulunuyor. Yönetim söz konusu:

Geçen hafta, Ledger’ın tarihteki en yüksek satış haftasını gördü. Pazar, şimdiye kadarki en yüksek satış günümüzdü. Tüm zamanların en yüksek seviyesini tekrar yeneceğimiz Pazartesi gününe kadar. Mesaj açık: İnsanlar ademi merkeziyetçiliğe ve kendi kendine velayete geri dönmemiz gerektiğini anlıyor. “Anahtarlarınız değil, madeni paralarınız değil.” Kripto kadar eski bir söz, ancak hiç bu kadar alakalı olmamıştı.

Bitcoin FTX BTC BTCUSDT
BTC’nin fiyatı 4 saatlik grafikte yatay hareket ediyor. Kaynak: BTCUSDT Alım Satım Görünümü

Bitfinex CTO’su Paolo Ardoino, Bitcoinist ile yaptığı bir röportajda kendi kendine velayet etmenin öneminden bahsetti. Yönetici, borsaların kullanıcılarını eğitme sorumluluğu olduğunu vurguladı. Ardoino dedi ki:

ICO (Initial Coin Arzı) dönemi ile aynı durumdayız. Ve kullanıcıların güvenini yeniden kazanmak için daha fazla çaba sarf etmemiz ve fonlarını nasıl düzgün bir şekilde kendi gözetimleri altında tutacakları konusunda onları eğitmemiz gerekiyor. Yani, gerçekten Bitcoin’in benimsenmesine daha iyi yatırım yapılması gereken enerji gerektiren karmaşık bir süreçtir. Yine de, uzaydaki herkesin (Sam Bankman-Fried olarak) aynı olmadığını göstermek için mücadele etmeliyiz. Kötü oyuncular var, iyi oyuncular var.

RELATED ARTICLES

Most Popular