Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainFTX Çöküşü, FINRA'yı Kripto Perakende İletişimlerini Araştırmaya Zorluyor

FTX Çöküşü, FINRA’yı Kripto Perakende İletişimlerini Araştırmaya Zorluyor

FTX kripto para borsasının çöküşünün ardından birçok tepki patlak verdi. Çoğu varlığın fiyatları düşerken kripto piyasası yıkıcı bir duruma giriyor. Pek çok katılımcı ve gözlemci, endüstrinin güvenliğine olan güvenini kaybediyor. Günler geçtikçe ortaya çıkan olayların listesi oldukça büyük hale geldi.

Sıkıntılı borsada birçok firmanın ve girişim yatırımcısının zarar ettiği ortaya çıktı. Dahası, daha fazla şirket FTX’e büyük ölçüde maruz kaldığını beyan ettikçe bulaşma yayılmaya devam etti.

Farklı yetki alanlarındaki düzenleyiciler, FTX’in düşüşüne tepki gösteriyor. Tetikleyici, FTX’in CEO’su Sam Bankman-Fried ile ticaret platformu Alameda Research arasındaki çevredeki durumdan ve bağlantıdan geliyor.

Son zamanlarda, Amerikan özdenetim kuruluşu Financial Industry Regulatory Authority (FINRA), trend halindeki durumu değiştirdi. Düzenleyici, firmaların kripto ürünleri ve hizmetleriyle ilgili perakende iletişimlerini araştırdı.

FINRA, Perakende İletişim Konusunda Kripto Firmalarını Araştırıyor

Düzenleyici, kripto ile ilgili şirketler hakkında hedefli bir soruşturma başlattığını belirten resmi bir duyuru yayınladı. Temmuz ayının başından Eylül ayının sonuna kadar perakende iletişim işlemlerini ele alma operasyonlarını derinlemesine incelemeyi hedefliyor. FTX kripto borsasının çöküşü, perakende kripto iletişiminin araştırılmasındaki bu yeni hareketi tetikledi.

Regülatör araştırmayı başlattı. Herhangi bir perakende kripto ürün ve hizmetinin yanlış bir reklamı olup olmadığını araştırır. Kripto boğa koşusunun darbesi sırasında, kripto reklamları büyüdü ve birçok marka ve ünlüyü tanıttı. Kripto reklamları, Super Bowl 2022’yi savundu ve FTX, dönemin en popüler reklamlarından biri olarak öne çıktı.

Ek olarak, FINRA, sondayı nasıl devreye sokacağını kategorize etti. 30 gün içinde 25’in üzerinde bireysel yatırımcıya gönderilen veya sunulan her türlü yazılı veya elektronik mesajın perakende iletişim olarak kabul edildiğini belirtti. Ayrıca düzenleyici, aynı durumun videolar, mobil uygulamalar, sosyal medya, web siteleri ve yazılı iletişim için de geçerli olduğunu belirtti.

Düzenleyici, firmalardan her kişisel iletişim için bilgi vermelerini talep eden araştırma bildirimini yayınladı. Bunlar, ilk yayınlanma tarihini ve FINRA’nın reklam düzenleme departmanına sunulduğuna dair kanıtları içerir.

Ayrıca, firmadaki bir müdür tarafından iletişimin onaylandığına dair kanıt ve iletişimde belirtilen kripto paraların veya hizmetlerin kimliğini sunacaklar.

Kripto Reklamları Büyük Toz Kaldırdı

Bundan önce, farklı bölgelerde kripto reklamları aniden arttı. Reklamların çoğu düzenleyici standartlara uymadığından, ani artış düzenleyicileri büyük endişeye sevk etti. Birçoğu, ilgili riskleri gizlerken kripto yatırımındaki olası karları vurgulamaya odaklandı.

FTX Çöküşü, FINRA'yı Kripto Perakende İletişimlerini Araştırmaya Zorluyor
Kripto para piyasası düşüşte | Kaynak: TradingView.com’da Kripto Toplam Piyasa Değeri

Yılın başlarında, Singapur, Birleşik Krallık ve İspanya gibi bazı yargı düzenleyicileri düzenlemelerini sıkılaştırdı. Örneğin, kripto firmaları için pazarlama mesajları ve müşteri kayıt süreçleri için daha katı gereksinimler verdiler. Ayrıca bazı ülkeler kripto pazarındaki düşüş nedeniyle kripto reklamlarına kısıtlamalar getirdi.

FTX’in marka elçileri olan Steph Curry, Tom Brady ve Larry David gibi bazı ünlüler toplu davayla karşı karşıya kaldı. FTX’in dolandırıcılık planının reklamını yaptıkları iddia edildi.

FTX Çöküşü, FINRA'yı Kripto Perakende İletişimlerini Araştırmaya Zorluyor

Featured image from Pixabay, chart from TradingView.com
RELATED ARTICLES

Most Popular