Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainFiyatlar Yatay Kalırken Kripto Piyasaları Aşırı Korelasyon Gösteriyor

Fiyatlar Yatay Kalırken Kripto Piyasaları Aşırı Korelasyon Gösteriyor

Veriler, fiyatlar sürekli yatay harekette sıkışıp kaldığı için kripto pazarının son zamanlarda son derece ilişkili olduğunu gösteriyor.

Kripto Piyasası Korelasyonu: Altcoin Endeksleri ve Bitcoin Benzer Getirileri Kaydeder

Arcane Research’ün en son haftalık raporuna göre, kripto piyasası son zamanlarda çoğunlukla birlikte işlem görüyor.

Kripto sektörünün farklı bölümlerinin birbirlerine karşı nasıl performans gösterdiğini kolayca değerlendirmek için pazar “altcoin endekslerine” bölünmüştür.

Bu endeksler piyasa değeri ağırlıklıdır, yani madeni paralar, dolaşımdaki toplam arzlarının değerine göre bunlara konur.

Üç büyük altcoin endeksi vardır: “büyük büyük harf”, “orta büyük harf” ve “küçük büyük harf”. İsimlerinden de anlaşılacağı gibi, bunların her biri kripto pazarının farklı büyüklükteki bir bölümünü kapsıyor.

Şimdi, bu altcoin endekslerinin geçen ay birbirlerine ve Bitcoin’e karşı nasıl performans gösterdiğini gösteren bir grafik:

Kripto Piyasası: Altcoinler ve Bitcoin

The percentage returns in BTC and the indexes in the last 30 days | Source: Arcane Research's Ahead of the Curve - December 6

Yukarıda görebileceğiniz gibi, grafik için kesme, kripto borsası FTX’in çökmesi nedeniyle gerçekleşen çökmenin hemen ardından başlıyor.

Tüm piyasa birlikte hızla düştü, ancak çöküşü takip eden günlerde endeksler yeniden birbirinden biraz farklı hareket etmeye başladı.

Bu dönemde hala bir şekilde ilişkiliydiler, ancak yine de aralarında bir dereceye kadar serbestlik vardı.

Bununla birlikte, son bir hafta içinde, kripto piyasası Bitcoin ile son derece ilişkili hale geldi ve tüm altcoin endeksleri aynı eğilimi taklit etti.

Bu, madeni paraların çoğunun fiyatları katı bir yatay hareket elde ederken gerçekleşti. Rapor, son zamanlarda yatay seyreden piyasanın muhtemelen tüccarların FTX fiyaskosundan sonra sürüler halinde ayrılmasından kaynaklandığını ve bunun da çok düşük ticaret hacimlerine yol açtığını belirtiyor.

Şu anda piyasadaki en iyi performans gösteren, geçen ay %18’lik negatif getiri gözlemleyen orta seviye endekstir.

Ancak pazar bu kadar ilişkili olduğundan, diğerleri yalnızca asgari düzeyde geride kalıyor ve küçük sermayeliler, %22’lik kayıplarla grubun en kötüsü.

Fiyat

Bu yazıyı yazarken, Bitcoin’in fiyatı geçen hafta %1 düşerek 16.8 bin dolar civarında dalgalanıyor. Geçen ay boyunca kripto para birimi %20 değer kaybetti.

Aşağıda, son beş gün içinde madeni paranın fiyatındaki eğilimi gösteren bir grafik bulunmaktadır.

Bitcoin Kripto Fiyat Grafiği

Looks like BTC has seen a drop during the last 24 hours | Source: BTCUSD on TradingView
Featured image from Art Rachen on Unsplash.com, charts from TradingView.com, Arcane Research
RELATED ARTICLES

Most Popular