Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainFederal Savcılar, FTX Kurucusunun UST Çöküşündeki Rolünü Soruşturuyor

Federal Savcılar, FTX Kurucusunun UST Çöküşündeki Rolünü Soruşturuyor

Kripto piyasası hala FTX’in iflasını tam olarak sindirmemiş olsa da ABD federal savcıları, FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried’in TerraUSD (UST) ve Luna’nın çöküşünde bir rol oynayıp oynamadığını araştırıyor.

Stablecoin UST, Mayıs 2022’de çıpasını 1 dolara kaybederek Terra ekosisteminin çöküşünü tetikledi. Sonuç olarak, Luna Foundation Guard (LFG) tarafından 80.000 Bitcoin satılmak zorunda kaldı ve bu da büyük bir pazar erimesine neden oldu.

New York Times’ın bugün bildirdiği gibi, federal savcılar FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried ve hedge fonu Alameda’nın ticareti düzenleyerek çöküşe neden olup olmadığını araştırıyorlar.

İsimsiz kaynaklar NYT’ye Manhattan’daki ABD savcılarının Bankman-Fried’in kendi şirketlerine kâr sağlamak için fiyatları manipüle etme olasılığını araştırdıklarını söyledi.

Rapor, soruşturmanın henüz başlangıç ​​aşamasında olduğunu söylüyor. Savcıların Bankman-Fried tarafından herhangi bir suç bulup bulmadıkları veya TerraUSD ve Luna anlaşmalarını ne zaman araştırmaya başladıkları net değil.

Rapor şöyle devam ediyor:

Konu, Bay Bankman-Fried’in Bahamalar merkezli kripto para imparatorluğunun çöküşü ve müşteri fonlarındaki milyarlarca doların potansiyel zimmete para geçirme olasılığına ilişkin genişleyen soruşturmanın bir parçası.

FTX, TerraUSD/Luna Çöküşünü Nasıl Düzenlemiş Olabilir?

Rapora göre TerraUSD’nin çöküşü, tek bir mekandan gelen satış emirlerinin artmasıyla tetiklendi: FTX. Bankman-Fried, “büyük bir kâr elde etme” çabasıyla aynı anda Luna’yı da kısa devre yaptı.

Ticaret beklendiği gibi gitmiş olsaydı, Luna’nın fiyat düşüşü “büyük bir kâr” sağlayabilirdi. Bunun yerine, SBF’nin bahsi tüm TerraUSD-Luna ekosistemini yok etti ve daha geniş kripto pazarını çökertti.

Nihayetinde SBF, bu başarısız bahisle FTX ve Alameda için kendi mezarını kazdı. Ay kazasının dalgalanma etkilerinin, SBF’nin işinin çöküşü üzerinde de belirleyici bir etkisi olmuş olabilir.

Dikkat çekici bir şekilde, ABD Federal Savcılığı iflastan aylar önce FTX hakkında soruşturma açtı. Ancak bunun bir parçası olarak SBF, iddia edilen piyasa manipülasyonu iddialarını reddetti.

Söylentiler: CZ Daha Kötüyü Önledi mi? Caroline SBF’de İhbar Edecek mi?

Soruşturma, Binance CEO’su Changpeng Zhao (“CZ”) ile Bankman-Fried arasındaki ilişki hakkında önceki söylentilere de yeni bir ışık tuttu.

İddiaya göre CZ, SBF’yi pervasız davranışı konusunda birkaç kez uyardı, ancak SBF onu görmezden geldi.

İşler kötüye gidince, CZ konuyu halka açmaktan başka çare görmedi. “İşler kötüye gidince, CZ konuyu kamuoyuna açıklamaktan başka çare görmedi. Bu, CZ’nin FTX’i deviren rezil tweet’ine yol açtı,” söz konusu Mario Nevfal.

ICB Group’un kurucusu, CZ’nin yakın bir arkadaşının koşullara dikkat çektiği bir Twitter alanından bahsediyordu. Kişinin başka bir büyük borsanın üst düzey yöneticisi olduğu söyleniyor.

Başka bir notta, söylentiler şu anda SBF’nin 13 Aralık’ta Capitol Hill’deki duruşması hakkında dönüyor. Bununla birlikte, Alameda CEO’su Caroline Ellison’ın eski erkek arkadaşı SBF’yi ispiyonlayabileceğine dair spekülasyonlar dolaşıyor.

Ellison geçenlerde New York’ta FBI ofislerinin yakınındaki bir kafede görülmüş. Ama neden? Söylentilere göre, Bankman-Fried’i nehrin yukarısına göndermek için Adalet Bakanlığı ve FBI ile bir anlaşma üzerinde çalışıyor.

Basın zamanında, Bitcoin fiyatı makro rüzgarlara karşı hala güçlüydü. BTC 16.843 dolardan işlem görüyordu.

Bitcoin fiyatı FTX çöküşünden kurtuluyor
BTC fiyatı. 4 saatlik grafik. Kaynak: TradingView

RELATED ARTICLES

Most Popular