Cuma, Mart 24, 2023
Ana SayfaBlockchainFed Faiz Oranlarını 50 BPS Artırırsa Kripto İçin Neden Felaket Olabilir?

Fed Faiz Oranlarını 50 BPS Artırırsa Kripto İçin Neden Felaket Olabilir?

Kripto ve eski pazarlar, birkaç saat içinde volatilitede bir artış görebilir. Wharton School of Business Profesörü Jeremy Siegel, CNBC’nin ‘Kapanış Zili: Fazla Mesai’ programına, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın (FED) 1 Şubat 2023’te faiz oranlarını 50 baz puan artırmasının “bir felaket olacağını” söyledi.

FED Faiz Oranlarını %0,25 Artırmak Zorunda

Profesör, bugünkü toplantıda FED’in “25 baz puan olmayan” herhangi bir rakamdan bahsetmesi halinde, bunun etkilerinin geniş kapsamlı olacağı konusunda ısrar etti.

Jeremy, faiz oranlarındaki değişikliklerin yanı sıra, FED’in beyanının metnini değiştirmesini ve son aylardaki para politikası kararlarının işe yaradığını açıkça belirtmesini istiyor. FED’in piyasayı sıkılaştırma döngüsünün sonuna yaklaştığına dair güvence vermesinin canlandırıcı olacağını da sözlerine ekledi.

Kripto ve eski piyasa katılımcıları, ABD merkez bankasının önümüzdeki aylarda oran artışlarını yavaşlatmasını bekliyor. Ancak, politika yapıcıların piyasa koşullarını farklı değerlendirmeleri ve oranları yüksek tutma gereğini görmeleri halinde tacirlerin ve yatırımcıların umutları boşa çıkabilir.

Ekonomistler, FED’in arttırmak faiz oranları 1 Şubat 2023’te %4,50’den 25 baz puan artarak %4,75’e yükseldi. Banka, faiz oranlarını Ocak 2022’de artırmaya başladı. 2022’nin kapanışına kadar %4,50’ye.

Düşen Enflasyon, Yükselen Kripto ve Bitcoin Fiyatları

Enflasyon, FED’in faiz oranlarını belirlerken dikkate aldığı çalışma koşulları da dahil olmak üzere birçok faktör arasında yer almaktadır. COVID-19 salgınının etkileri ve hükümetin vatandaşlarını müdahale etme ve yumuşatma ihtiyacı, hükümetlerin oranları rekor seviyelere indirmesine neden oldu.

Jeremy’ye göre, “arka arkaya akan para” ile enflasyon kaçınılmazdı ve 2021 ve 2022’de keskin bir şekilde arttı. Son okumalar göstermek tüketim malları üzerindeki fiyat baskılarını takip eden bir metrik ve enflasyonu ölçmek için bir vekil olan Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE), birkaç yılın en yüksek seviyelerine çıktıktan sonra yavaşladığını.

Aralık ayında enflasyon %6,5’e düşerek tüketici fiyatlarının art arda düştüğü altıncı ay oldu. Haziran 2022’de %9,1 ile zirve yaptı ve Aralık ayında %6,5’e düşerek, enflasyonun %7,5 olduğu Ocak 2022’den %1 daha az oldu.

Bitcoin fiyatları Aralık 2022’de kısa bir süre toparlandı ve başta enflasyon olmak üzere değişen makroekonomik koşullara tepki olarak Kasım 2021’den itibaren 13 ayda %60’ın üzerinde kaybettikten sonra dibe vurdu.

31 Ocak Bitcoin Fiyatı
31 Ocak Bitcoin Fiyatı | Kaynak: Binance’te BTCUSDT, Tradingview

Geçtiğimiz haftalarda, kripto piyasası enflasyonun soğumasını ve FED’in 2023’te sıkılaştırmayı yavaşlatmasını beklediği için Bitcoin fiyatları daha yüksek seyrediyor.

Bu nedenle FED’in nasıl davranacağı, Bitcoin için kısa vadeli fiyat oluşumunu şekillendirebilir. Madeni para, 30 Ocak’ta yaklaşık 24.000 dolardan keskin bir şekilde geri döndü, ancak dün sabit kaldı.

Canva’dan özellik görüntüsü, TradingView’den Grafik.

RELATED ARTICLES

Most Popular