Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainFCA, İngiltere'de Kripto Şirketlerini Yasaklamak İçin Daha Fazla Destek Almaya Çağırıyor

FCA, İngiltere’de Kripto Şirketlerini Yasaklamak İçin Daha Fazla Destek Almaya Çağırıyor

Geçen hafta meydana gelen kripto borsası FTX çöküşü, yalnızca yatırımcıların kripto para birimleri konusundaki duyarlılığını paramparça etmekle kalmadı, aynı zamanda FCA (Financial Conduct Authority) gibi yasal aktörleri kripto şirketlerine karşı uyardı. İlk olarak, pazar Terra’nın çöktüğünü gördü ve ardından aynı yıl piyasayı alt üst eden FTX destanı dünya çapındaki düzenleyicileri şok etti.

Bu nedenle, kripto piyasasının FTX çöküşünden kaynaklanan yüksek dalgalanmasını göz önünde bulundurarak, İngiltere’nin mali bekçilerinden biri olan FCA, yasa koyucuları ajansın kripto platformlarını yasaklama yönündeki olumsuz kararını desteklemeye çağırıyor.

Ayrıca otorite FTX gibi kripto şirketlerinin lisanslarının onaylanmamasını önerdi, bu da kripto piyasasındaki milyarlarca kaybın ardındaki sebep oldu.

Birleşik Krallık’ta kripto ticaretini şeffaf tutma çabasında olan otorite, ülkedeki yenilikçi gelişmelere engel olduğu için eleştiriliyor.

FCA, başvuruların %85’ini reddetti veya adayların kendileri geri çekti. Sonuç olarak, FCA’nın CEO’su Nikhil Rathi, ulusal düzeydeki gelişmeler hakkında dikkate alınmasının yanı sıra, departman üzerinde rekabetçi bir düzenleyici olarak çalışması için baskı oluşturdu.

FTX destanının kripto piyasasını kötü bir şekilde durdurmasından günler sonra, gözlemci, sorunlu FTX platformunun İngiltere’nin mali gözlemcisinden onay almadan faaliyet gösterdiğini hatırlattı. kara para aklamayı önleme kontrolleri. Ek olarak, FCA, yalnızca İngiltere’deki firmaları kaydetme konusundaki düşük yeteneklerinin FTX’in kara para aklamasına izin verdiğini kabul etti.

Büyük olasılıkla, Kıbrıs düzenleyici kurumu FTX lisansını askıya alırken, Binance yalnızca birkaç AB üyesinden onay aldı.

BTCUSD
Bitcoin’in fiyatı şu anda 16.500 doların üzerinde seyrediyor. | Kaynak: TradingView.com’dan BTCUSD fiyat tablosu

FCA Şefi Kripto Platformlarını Yasaklamak İstiyor

Nikhil, FCA’ya ek yetki verme ihtiyacını tartışırken, şüpheli kripto platformlarını yasaklama niyetini dile getirdi. Yakın zamanda Lordlar Kamarası’ndaki bir parlamento komitesinde konuşurken şunları ekledi;

Bu, bence bu sağlam kararlardan bazılarını alırken parlamento desteğine ve siyasi desteğe sahip olmamızı gerektiriyor.

Sınırlı yetki nedeniyle FCA, denizaşırı kuruluşlar tarafından kontrol edilen Birleşik Krallık sakinleri tarafından kripto platformlarına ne kadar yatırım yapıldığına dair bilgi içeremedi.

Rathi kaydetti;

İsterlerse dünyanın her yerine gidip bizim takip etmediğimiz ve takip etme imkanımız olmayan kredi kartıyla para yatırabilirler.

Genel olarak, Birleşik Krallık’ta neredeyse hiç kripto düzenlemesi yok ve sanal varlıklar için yeni bir yasa tasarısı yolda. Parlamento tarafından onaylanırsa, rejimde FCA’ya yatırımcıları korumak için ek yetkiler veren yeni politikalar uygulanacak.

İngiltere ajansının kripto dünyasının en iyi oyuncusu ve Cayman Adaları’na kayıtlı Binance Holdings Company ve Binance Markets Limited’e karşı da uyarıda bulunması dikkat çekiyor.

FCA yaptığı açıklamada;

Binance Markets Limited’in Birleşik Krallık’ta düzenlenmiş herhangi bir faaliyette bulunmasına izin verilmez. Binance Group’taki başka hiçbir kuruluş, Birleşik Krallık’ta düzenlenmiş bir faaliyet yürütmek için herhangi bir Birleşik Krallık yetkilendirmesine, tesciline veya lisansına sahip değildir.

Binance, FCA’nın iddialarına hemen yanıt vermese de, kripto borsası bir blogda şunları kaydetti;

Binance Market limited ve Birleşik Krallık’taki ortakları, uyumluluk yükümlülüklerini çok ciddiye alıyor ve faaliyet gösterdiğimiz her yerde yerel düzenleyici gereklilikleri takip etmeyi taahhüt ediyor.

Featured image from Pixabay and chart from TradingView.com
RELATED ARTICLES

Most Popular