Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainEthereum'un Çeşitli Ekosistemi — 2022'de Nasıl Değişti?

Ethereum’un Çeşitli Ekosistemi — 2022’de Nasıl Değişti?

Veriler, bu yıl Ethereum ekosisteminde bazı kaymaların gerçekleştiğini gösteriyor. İşte 2022’de bazı popüler işlem türlerinin ağdaki paylarının nasıl değiştiği.

Hem DeFi Hem de NFT’ler Ethereum’da Hakimiyette Bir Darbe Aldı

Glassnode’un en son haftalık raporuna göre, DeFi ve NFT sektörlerinin her ikisi de artık Ethereum blok zincirinde benzer bir hakimiyete sahip. Buradaki “hakimiyet”, belirli bir işlem türünün şu anda katkıda bulunduğu toplam Ethereum gas kullanımının yüzdesini ifade eder.

ETH ağı, blok zincirinin akıllı sözleşmeler mekanizması sayesinde mümkün olan çok çeşitli bir uygulama ekosistemine ev sahipliği yapıyor. Ağda bir yuva bulan popüler yapılardan bazıları, değiştirilemez tokenler (NFT’ler), merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamaları ve stablecoin’leri içerir.

İşte bu üç işlem türünün bireysel hakimiyetlerinin son birkaç yılda Ethereum ağında nasıl değiştiğini gösteren bir grafik:

Ethereum DeFi, NFT'ler ve stablecoin'ler

The changing tides in the ETH ecosystem | Source: Glassnode's The Week Onchain - Week 50, 2022

Yukarıdaki grafiğin gösterdiği gibi, NFT işlemlerinden kaynaklanan Ethereum gas kullanımı, bu belirteçler trend olduğu için bu yılın ilk yarısında ağ toplamının %20 ila %38’i arasında dalgalandı. Ancak 2022’nin bu ikinci yarısında, ayı piyasası kötüleştikçe NFT popülaritesi ciddi şekilde düştü ve bu dijital koleksiyon ürünlerinin gaz payının hızla yaklaşık %14’e düşmesine yol açtı.

DeFi, dönemin boğa koşusunun zirveye ulaştığı Mayıs 2021’de zirve faaliyet bölgesini gözlemledi. O zamandan beri sektör, hakimiyeti %14’e düşen, giderek daha az kullanım gördü; bu, 2021 boyunca görülen %25 ila %30 ortalamasına kıyasla düşük bir değer.

Aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi, DeFi patlamasının patlaması, bu protokollerde kilitlenen toplam değerden (TVL) de görülebilir.

Ethereum DeFi TVL'si

Looks like the metric has seen a plunge in its value recently | Source: Glassnode's The Week Onchain - Week 50, 2022

Ethereum DeFi TVL, Kasım 2021 zirvesinde yaklaşık 160 milyar dolar olarak ölçüldü, ancak o zamandan beri 2022 yılında yalnızca 39,7 milyar dolara geriledi. Bu, tüm zamanların en yüksek seviyesinden %75’lik bir düşüşe karşılık geliyor ve metriğin değerinde bir sıfırlamayı temsil ediyor Şubat 2021 seviyelerine, boğa koşusunun yeni başladığı bir zamana.

Hem NFT’lerin hem de DeFi’nin popülaritesi son zamanlarda azalırken, stablecoin’ler, Ethereum’daki toplam gas kullanımının yaklaşık %4 ila %5’ini sürekli olarak tükettikleri için aynı kullanımı görmeye devam ettiler.

Ethereum Fiyat Tablosu

ETH seems to have seen a sharp surge during the past two days | Source: ETHUSD on TradingView

Bu yazı yazılırken, ETH’nin fiyatı geçen hafta %8 artışla 1.300 dolar civarında dalgalanıyor.

RELATED ARTICLES

Most Popular