Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainEthereum: Şanghay Mart Ayına Hazırlanıyor

Ethereum: Şanghay Mart Ayına Hazırlanıyor

Dün, Perşembe günü, yılın son Ethereum All Core Devs toplantısı gerçekleşti. Ana konu, Shanghai adlı bir sonraki hard forktu.

Şimdiye kadar, yükseltmeye hangi Ethereum İyileştirme Tekliflerinin (EIP’ler) dahil edileceği belli değildi.

En önemlisi, son toplantıda katman 2 toplamalarının ölçeklenebilirliğini iyileştirmek için proto-danksharding’in (EIP-4844) dahil edilip edilmeyeceği konusunda tartışmalar yaşandı.

Ancak, Ethereum Vakfı’ndan Tim Beiko olarak raporlarfikir birliğine varıldı.

EIP-4844, ayrı bir hard fork ile 2023 sonbaharına kadar programlanmadı, yani Şanghay yükseltmesi ertelenmeyecek ve Mart 2023’teki geçici programda kalabilir.

Ethereum İlk Kez Staking Para Çekme İşlemlerini Etkinleştirecek

Eylül 2022’de Ethereum, Birleştirme ile mutabakat mekanizmasını bir hisse kanıtına çevirdi. Yatırımcılar, Kasım 2020’den bu yana ETH mevduat sözleşmesinin serbest bırakılmasıyla birlikte Ethereum blok zincirinde ETH’yi stake edebiliyorlardı.

Ancak bir sorun var. Katılımcılar daha önce bir sıvı staking yöntemi kullanmadıkları sürece stake ettikleri ETH’lerini geri çekememişlerdi. Şanghay hard forku ile bu durum değişiyor.

Beiko’nun belirttiği gibi, Ethereum çekirdek geliştiricileri, EIP-4884 ile sözde “Surge” yükseltmesini uygulamak yerine hisselerin geri çekilmesini sağlamaya öncelik vermeye karar verdiler. Teklif, stake edilmiş ETH’nin ilk kez geri çekilmesini sağlayacak.

Bu nedenle, EIP-4844 dahil edilmeyecek olsa da, öncelikle geliştiricilerin ilgisini çeken üç teknik EIP’nin daha Şangay yükseltmesine dahil edileceği kesin.

Bunlar EIP-3651 (Warm COINBASE), EIP-3855 (PUSH0 ifadesi) ve EIP-3860 (Limit ve sayaç başlangıç ​​kodu).

Bunlardan en ilginci EIP-3651: Warm Coinbase. Ad, aynı adı taşıyan ABD borsası ile karıştırılmamalıdır. Bunun yerine, doğrudan COINBASE ödemeleri için gaz tasarrufu ile ilgilidir.

Bunların popülaritesi artıyor, çünkü geri alınabilecek işlemlerin zımni iptali gibi avantajlar sunan koşullu ödemelere izin veriyorlar.

Ancak, COINBASE’e erişim çok pahalı. Adres, EIP-2929’da tanıtılan erişim listesi altında başlangıçta soğuktur. Gas maliyetlerindeki bu dengesizlik, ETH’nin yanı sıra alternatif ödemeler için teşvikler yaratabilir.

EIP-3651, sıcak bir COINBASE ile bu sorunu çözer ve böylece geliştiriciler onunla etkileşime geçtiğinde gas ücretlerini düşürür.

ETH Fiyatına Etkisi

Yatırımcılar iki yıldan uzun bir süredir ETH’lerine ilk kez erişebildiklerinde ETH’nin fiyatı üzerindeki etki çok büyük olabilir. Her bahisçi ETH’sini satmak istemese de, para yatırma sözleşmesindeki hacim çok büyük.

ETH 2.0 para yatırma sözleşmesinin toplam değeri daha dün tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 15.569.431 ETH’ye ulaştı.

Bu, toplam ETH arzının yaklaşık %12,7’sinin sözleşmede olduğu ve muhtemelen ilk kez Mart ayında kullanıma sunulacağı anlamına geliyor.

Glassnode Ethereum para yatırma sözleşmesi
ETH 2.0 yatırma sözleşmesindeki ETH toplam değeri. Kaynak: Glassnode Uyarıları

Bu arada, Ether dün yine 1.300 dolardaki ana direnci kıramadı. Basın tarihi itibariyle ETH 1.279 dolardan işlem görüyordu ve bu nedenle kilit seviyenin hemen altında.

Ethereum ETH USD 2022-12-09
ETH fiyatı, 4 saatlik grafik. Kaynak: TradingView

RELATED ARTICLES

Most Popular