Perşembe, Mart 23, 2023
Ana SayfaBlockchainEthereum Kurucu Ortağı Vitalik Buterin, Türkiye ve Suriye Depremi Kurbanlarına 150.000 Dolar...

Ethereum Kurucu Ortağı Vitalik Buterin, Türkiye ve Suriye Depremi Kurbanlarına 150.000 Dolar Bağışladı

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, büyük bir bağış yaparak Türkiye ve Suriye’deki son depremden etkilenen bireylere nezaketini ve desteğini gösterdi.

Çok sayıda haber kaynağına göre Buterin, iki ülkedeki son doğal afete yardımcı olmak için Ahbap Deprem Desteği’ne yaklaşık 150.000 dolar değerinde Ether verdi.

Ethereum Kurucu Ortağı Yardıma Ulaşıyor

Etherscan işlem verilerine göre Vitalik, “vitalik.eth” cüzdan adresinden “Ahbap Yardm” markalı bir cüzdana toplam 99 ETH veya yaklaşık 150.000 $ aktardı.

Buterin’in cömert katkısının, örgütün trajedinin kurbanlarına yardım etme çabaları üzerinde kesinlikle olumlu bir etkisi olacaktır.

Katkı ayrıca, hayırsever bir yardım aracı olarak kripto para birimlerinin artan şekilde benimsenmesine dikkat çekiyor.

Ethereum co-founder Vitalik Buterin. Image: Bitcoinik

Afet Sırasında Kriptonun Önemli Rolü

Doğal afetler, insanların standart bankacılık hizmetleri aracılığıyla tıbbi malzeme ve gıda gibi ihtiyaçlar için fon bulmasını zorlaştırıyor. Ethereum gibi kripto para birimleri, fon edinme sürecini önemli ölçüde daha basit ve daha hızlı hale getirecek.

Binance CEO’su Changpeng Zhao, yaptığı basın açıklamasında, Türkiye ve Suriye’de meydana gelen son depremlerin pek çok kişi ve topluluk üzerinde yıkıcı bir etkisi olduğunu belirtti.

“Çabalarımızın etkilenenlere bir miktar rahatlama getireceğini umuyoruz. Ayrıca sektördeki emsallerimizi bu kriz zamanlarında destek sunmak için bir kez daha bir araya gelmeye çağırıyoruz” dedi.

Pazartesi günü, Türkiye ve Suriye’de milyonlarca insanın hayatı, peş peşe meydana gelen ve yüzlerce kilometre öteye şok dalgaları gönderen iki sarsıntının sonucu olarak geri dönülmez şekilde değişti.

Richter ölçeğine göre dokuz saat arayla 7,8 ve 7,5 büyüklüğündeki depremler, bölgenin yaklaşık yüz yılın en şiddetli depremleri oldu.

Quake 25.000 Can Aldı

Cumartesi itibariyle, iki ülkedeki ölü sayısı 25.000’i aşarak depremleri on yıldan fazla bir süredir dünyanın en kötü depremleri haline getirdi.

Image: Rami Al Sayed/AFP Via Getty Images

Bu hafta Türkiye ve Suriye’de meydana gelen ölümler, Japonya’da meydana gelen ve 9.0 büyüklüğündeki bir depremin 18.400’den fazla insanın hayatını kaybettiği bir tsunamiye yol açtığı 2011 Fukushima felaketini gölgede bıraktı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Salı günü yaptığı açıklamada, “Yalnızca Türkiye Cumhuriyeti tarihinin değil, dünyanın da en büyük felaketlerinden biriyle karşı karşıyayız.”

Depremin ardından, bir blockchain analitiği girişimi olan Chainalysis, Türkiye ve Suriye’ye 5 milyon dolardan fazla Ethereum ve diğer kripto para birimi bağışlarının gönderildiğini tahmin ediyor.

Crypto total market cap at $971 billion on the weekend chart | Chart: TradingView.com

Binance Toplam Bağışta 5 Milyon Dolar Dağıttı

Chainalysis’in bir rakibi olan Elliptic, bu hesaplamaları doğruladı. Çok sayıda kripto şirketi, yeni başlayanlar tarafından ortaya çıkarıldığı üzere, kripto belirteçlerinde 10 milyon doların üzerinde garanti verdi. Binance, toplam 5 milyon dolarlık bağış fonu teklif etti.

Buterin, Mayıs 2021’de COVID-19 ve Hindistan depremi kurbanlarına yardım sağlayanlar da dahil olmak üzere çeşitli hayır kurumlarına yaklaşık 1 milyar dolar değerinde Ethereum ve diğer kripto para birimleri verdi.

-Sky News’ten öne çıkan görsel

RELATED ARTICLES

Most Popular