Perşembe, Mart 23, 2023
Ana SayfaBlockchainEski Crypto Exchange CEO'su, Fed Dönmezse Bitcoin 15.000 Dolara Düşebilir

Eski Crypto Exchange CEO’su, Fed Dönmezse Bitcoin 15.000 Dolara Düşebilir

Bitcoin’in ana fiyat hareketi göz önüne alındığında, finans guruları şimdi Federal Rezerv para politikası değişikliklerinin kripto para piyasası üzerindeki olası etkisi hakkında teoriler üretiyor.

Bitcoin’in fiyatı 2023’ün başından bu yana %30 arttı ve geçen yıl 16.000 doların altına düştükten sonra 23.000 doları aştı.

Alfa madeni paradaki son ralli, ABD Tüketici Fiyat Endeksi’ndeki düşüşle tetiklendi ve bu, faiz oranı artışlarında olası bir yavaşlamaya işaret ediyor.

Bununla birlikte, BitMex kripto borsasının kurucusu ve eski genel müdürü, ABD Federal Rezervinin para politikalarını ayarlamaması durumunda Bitcoin ve kripto varlık piyasasının düşüş yaşayabileceği konusunda uyardı.

Hayes: Bitcoin 15.000 Dolara Düşebilir

Eski BitMex büyük patronu Arthur Hayes, ABD makroekonomik politikasına ilişkin yeni bir incelemede, “feci bir küresel mali krizin” BTC’yi ve kripto pazarını batırmaya hazır olabileceğini iddia ediyor. Mevcut Bitcoin dalgalanmasının yeni bir boğa koşusunun başlangıcı olarak görülmemesi gerektiğini iddia ediyor.

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’ndan alınan son rakamlar, enflasyonun 2022’nin ortasında yaklaşık %10’da zirveye ulaştığını ve şu anda istenen %2 seviyelerine doğru daha da düştüğünü gösteriyor.

Arthur Hayes

Former BitMex CEO Arthur Hayes. Cover art by Cryptoslate

Bazı piyasa gözlemcileri, bu eğilimin Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın resesyon riskine tepki olarak Kantitatif Sıkılaştırmadan (QT) uzaklaşmasına yol açabileceğine inanıyor.

Powell, Federal Rezerv’in hedefini %5’in üzerine çıkarmayı savunan birkaç Fed üyesi tarafından yansıtılan bir düşünceyle, oranların 2023’te artırılması gerekeceğini belirtti.

BTC ve USD Likiditesinin Seyri

Birçoğu kripto para piyasasının ve özellikle Bitcoin’in merkez bankalarından ve diğer finansal kuruluşlardan bağımsız çalıştığını söylüyor. Ek olarak, doların dünya çapında rezerv para birimi statüsü nedeniyle, Bitcoin’in fiyatı büyük ölçüde küresel USD likiditesinin gelecekteki seyrine bağlıdır.

Son piyasa performansı, yatırımcıların Federal Rezerv politikasında bir değişiklik öngördüğünü gösteriyor. Bazı analistler, Federal Rezerv’in bir politika ayarlaması ile devam etmesi durumunda, Bitcoin’in mevcut ilerlemesinin devam edebileceğini ve “laik bir boğa piyasası” ortaya çıkabileceğini tahmin ediyor.

Hayes tarafından 19 Ocak’ta yayınlanan bir blog girişine göre:

“Fed bir pivot ile devam etmezse veya birden fazla Fed yöneticisi, ‘iyi’ tüketici fiyat endeksi (TÜFE) baskılarından sonra bile bir pivot beklentisini reddederse, bitcoin muhtemelen önceki düşük seviyelere doğru geri düşecektir.”

BTC total market cap at $438 billion on the daily chart | Chart: TradingView.com

Hayes, mevcut kazanımların Bitcoin’in düşük seviyelerinden toparlanmasının bir parçası olabileceğini ekledi, ancak yatırımcıları ABD doları için likidite koşulları iyileşene kadar yeni bir plato ve yatay ticaret beklemeye çağırdı.

Hayes, yaklaşan bir piyasa çöküşü uyarılarına rağmen, Fed’in nihayet piyasaları istikrara kavuşturmak için müdahale etmesini bekliyor.

Coingecko’dan alınan verilere göre, bu yazı itibariyle Bitcoin son yedi gün içinde %9,3 artışla 22.794 dolardan işlem görüyor.

Euronews tarafından öne çıkan görsel

RELATED ARTICLES

Most Popular