Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainEnflasyona Göre Ayarlanmış Bitcoin, Boğa Piyasası Yatırım Getirisi Sıfıra Getiriyor

Enflasyona Göre Ayarlanmış Bitcoin, Boğa Piyasası Yatırım Getirisi Sıfıra Getiriyor

2020 yılı boyunca, Bitcoin fiyat takdirini yönlendiren anlatı, bunun enflasyona karşı en iyi korunma olacağıydı. İki yıl sonra, yükselen enflasyon finansal piyasaları mahvetti ve enflasyona göre ayarlandığında BTC’nin yatırım getirisini yalnızca yüzde sıfıra getirdi.

Enflasyon İçin Ayarlanan Bitcoin Yatırım Getirisi Sıfıra Ulaştı

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerindeki 2020 boğa piyasası, milyarder tüccar ve hayırsever Paul Tudor Jones’un 1970’lerde Bitcoin’i altına benzetmesiyle gerçekten yükselmeye başladı – enflasyon en son %2 Fed hedef seviyesinin oldukça üzerine çıktı.

Jones, 21 milyonluk kıt madeni para arzı nedeniyle BTC’nin “enflasyona karşı yarışta en hızlı at” olacağını iddia etti. Alıntının üzerinden iki yılı aşkın bir süre geçen Bitcoin, enflasyona göre ayarlandığında 2018 ayı piyasasının başlangıcından bu yana yatırım getirisini %0 yapan bir seviyede işlem görüyor.

gerçek bitcoin fiyatı

Real Bitcoin price adjusted for US CPI since January 2018 | Source: Timothy Peterson, CFA, CAIA

Chartered Financial Analyst ve Chartered Alternative Investment Analyst tarafından paylaşılan yeni bir grafikte Timothy Peterson Cane Island Alternative Advisors’a göre, ABD TÜFE verilerine göre ayarlandığında BTC başına fiyat, en iyi kripto para birimini dört yıldan fazla tuttuktan sonra hiçbir getiri sağlamaz – beş yıldır devam ediyor.

Bitcoin’in bir enflasyon koruması olarak neden bu kadar sefil bir şekilde başarısız olduğuna gelince, yüksek betalı bir varlık olmaya devam ediyor ve risk makroya döndüğünde ve para arzı azaldığında ilk terk edilen varlık oldu. Enflasyon korumalarında standart olan altın da 40 yılı aşkın süredir en güçlü enflasyon sırasında performans gösteremedi.

Kripto Piyasası Ne Zaman Düşecek?

Peterson’da ayrıca bir özel model kabaca 12.000 $ ‘lık bir tabana işaret eden Bitcoin diplerini seçmek için. Ancak, 200 günlük hareketli ortalamanın madencilik zorluk değerini geçtiğinde bir satın alma sinyalini tetiklemesi için kripto piyasasının yaklaşık 200 gün boyunca bu aralıkta kalması gerekecek.

Verileri için Bitcoin zorluğuna da dayanan başka bir teknik ve zincir üstü hibrit gösterge olan hash ribbonları, ilk kez son satın alma sinyali ile en son kapitülasyon aşaması arasında anlamlı bir artış üretemedi.

BTCUSD_2022-11-29_14-54-11

The previous hash ribbon buy signal failed to produce ROI | Source: BTCUSD on TradingView.com

Bu anormallikten önce, hash şeritleri, kripto para biriminin şimdiye kadarki en karlı satın alma sinyali olarak kabul ediliyordu. Madenciler teslim olurken ve zararına para satarken, Bitcoin hash oranı düşmeye devam ediyor. Olay, yakın vadeli fiyat hareketi için büyük ölçüde olumsuz olsa da, nihayetinde ağı zayıf madencilerden temizleyebilir ve bir sonraki boğa piyasasına yol açabilir.

Takip et Twitter’da @TonySpilotroBTC veya katıl TonyTradesBTC Telegramı özel günlük piyasa içgörüleri ve teknik analiz eğitimi için. Lütfen dikkat: İçerik eğiticidir ve yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir.

Featured image from iStockPhoto, Charts from TradingView.com

RELATED ARTICLES

Most Popular