Cuma, Mart 24, 2023
Ana SayfaBlockchainEndonezya, Haziran 2023'e Kadar Ulusal Kripto Borsasını Başlatacak

Endonezya, Haziran 2023’e Kadar Ulusal Kripto Borsasını Başlatacak

2022’nin sonunda piyasaya sürülecek olan Endonezya kripto borsası şimdi Haziran ayında canlı yayına geçecek. Endonezya Ticaret Bakanı Zulkifli Hasan, duyurmakd 2 Şubat’ta Jakarta’da Kripto Okuryazarlık Ayı açılış töreni sırasında. Hasan, hükümetin ulusal borsaya katılma kriterlerini karşılayan şirketleri seçmek için incelediğini kaydetti.

Bakana göre, kripto borsasının Aralık 2022’ye kadar lansmanını hedeflediler. Eylül 2022’deki NXC Uluslararası Zirvesi sırasında bile Endonezya ticaret bakan yardımcısı Jerry Sambuaga, yeniden teyit edildi ülkenin hala kripto borsasını başlatmayı planladığını. Ancak hükümet tüm gereklilikleri, prosedürleri ve adımları planlandığı gibi gerçekleştirmeye çalışırken hazırlıklar gecikmelerle karşılaştı.

Endonezya Ulusal Borsası, Özel Borsalarda Saklayıcı, Arabulucu Olarak Hizmet Verecek

Buna göre yerel raporlar, Hasan, Endonezya düzenleyicilerinin şimdiden beş borsa kaydettiğini söyledi. Bu borsalar, bakanlığın başlatmak üzere olduğu yeni ulusal kripto borsası altında faaliyet gösterecek. Ulusal platform, Endonezya kripto pazarında bir takas odası ve emanetçi olarak hareket edecek, sorunsuz alım satımları kolaylaştıracak ve özel sektörlerin faaliyetlerini denetleyecektir.

Bakan, takas odası derken, görevi tüm işlemlerin aksamadan yürümesini sağlamak olan, alıcılar ve satıcılar arasında bir arabulucuyu kastediyordu. Ayrıca, emanetçi olarak hareket eden ulusal kripto borsası, varlık akışını yönetmek ve alıcıların ve satıcıların çıkarlarını korumak anlamına gelir.

Ayrıca ticaret bakanı, halkı kripto borsasını başlatmadan önce işleri toparlarken sabırlı olmaya teşvik etti. Onun sözleriyle, hazır olmadan işleri aceleye getirmek planlarını alt üst edebilir. Ayrıca, insanlar yeterli kripto ticareti bilgisine sahip olmadığı için hükümet halka zarar verecek herhangi bir şeyden kaçınmayı planlıyor.

Endonezya Nat’l Crypto Exchange’i Başlatırken Kripto Gözetim El Değiştirecek

Şu anda, Bappebti olarak da bilinen Endonezya Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Düzenleme Kurumu, ülkedeki kripto varlıklarını denetliyor ve kontrol ediyor. Ancak önceki raporlar ajansın, ulusal borsanın başlatılmasının ardından dijital varlıklar üzerindeki yetkisini Finansal Hizmetler Otoritesine bırakacağını belirtti.

Bu karar, ülkenin milletvekillerinin 15 Aralık 2022’de değiştirdiği yeni kripto düzenlemelerine yanıt olarak verilmiştir. Yeni onaylanan kripto kuralları, kripto para birimini ve diğer dijital varlıkları Düzenlemeye Tabi Finansal Menkul Kıymetler olarak tanımlar. Bu, kripto varlık düzenlemelerinin artık Bappebti’nin yetkisi altında olmadığı, Finansal Hizmetler Kurumu’nun gözetimi altında olduğu anlamına gelir.

Ulusal maliye bakanlığının finansman ve risk yönetimi başkanı Suminto Sastrosuwito, yetki değişikliğinin nedenini açıklarken, söz konusu kripto varlıklar bir yatırım ve finansal araç haline geldi. Suminto’nun açıklamasında kripto varlıkları, yatırımlar ve finansal araçlar olarak gözetim gerektiriyor ve Bappebti bu yetkiye sahip değil.

Endonezya Ulusal Kripto Borsası Haziran 2023'te Başlayacak
Kripto para piyasası yukarı doğru işlem görüyor | Kaynak: TradingView.com’da Kripto Toplam Piyasa Değeri

Endonezya nispeten kripto yanlısı bir ülke olmaya devam ediyor. 2017’de ülke kripto ödemelerine yasak getirdi, ancak dijital varlık ticareti yasal kaldı.

Endonezya Merkez Bankası Başkanı Perry Warjiyo, ilan edildi 5 Aralık 2022’de apex bankası dijital para birimini piyasaya sürmeyi planlıyor. Perry’ye göre, yeni CBDC ülkedeki tek dijital yasal ödeme aracı olarak hizmet verecek.

Bununla birlikte, ulusal kripto borsasının lansmanı Endonezya pazarını değiştirebilir ve genel kabulü artırabilir.

Pixabay’dan Öne Çıkan Resim, Tradingview’den Sushuti Grafikleri

RELATED ARTICLES

Most Popular