Salı, Şubat 7, 2023
Ana SayfaBlockchainEn Büyük Bitcoin Fonu Tüm Zamanların En Düşük Primlerine Ulaştıkça Yatırımcılar Panik...

En Büyük Bitcoin Fonu Tüm Zamanların En Düşük Primlerine Ulaştıkça Yatırımcılar Panik Yapıyor

Gri Tonlamalı Bitcoin Fonu (GBTC), sahip olduğu yüzbinlerce BTC ile dünyanın en büyük yasal bitcoin fonu olmaya devam ediyor. Ancak, son gelişmeler göz önüne alındığında, fonun değeri büyük bir darbe aldı. GBTC, yılın büyük bölümünde yüksek bir primle işlem görüyordu, ancak bitcoin fonuyla aynı ana şirketi paylaşan Genesis Trading’i sarsan sorunlarla, prim şimdi tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi.

Gri Tonlamalı Bitcoin Fonu %45,08’de

Geçen haftadan itibaren, Grayscale Bitcoin Fund (GBTC), Genesis Trading ve Digital Currency Group’u (DCD) çevreleyen belirsizlik nedeniyle düşmeye devam etti. Spekülasyonlar, Genesis’in karşı karşıya olduğu sorunların DCG şemsiyesi altındaki diğer şirketlere de sıçrayarak onlar için de sorunlara yol açacağı yönündeydi.

Cuma gününe kadar, NAV için Gri Tonlama primi tüm zamanların en yüksek seviyesi olan %45,08’e yükseldi. Bunun anlamı, Grayscale Trust’taki BTC, Cuma günkü işlem gününün kapanışı itibariyle BTC’nin spot fiyatının %45,08 altında işlem görüyordu. Bu, fonun başlangıcından bu yana işlem gördüğü en düşük seviye.

Doğal olarak, tröst yatırımcıları bu durum karşısında paniğe kapılmaya başlamış ve tröstün varlıklarını kamuya açıklama çağrıları yoğunlaşmıştır. Gri tonlamalı yanıt verirdi, ancak yatırımcı endişelerini hafifletmek için neredeyse hiçbir şey yapmadı, aksine onları yoğunlaştırdı.

TradingView.com'dan Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) hisse fiyatı

GBTC trading at $7.76 | Source: Grayscale Bitcoin Trust (BTC) OTC on TradingView.com

Rezervler Halka Açık Değil

Yatırımcıların Grayscale varlıklarının durumuyla ilgili endişelerine yanıt olarak şirket, twitter havayı temizlemek için. Ancak Grayscale, rezervleri halka açma çağrılarına fiilen boyun eğmek yerine, fonun rezervleri halka açmayacak şekilde yapılandırıldığını söyledi.

Twitter dizisi, yatırımcı fonlarının gerçekten güvenli olduğunu ve BTC’nin kripto borsası Coinbase ile tutulduğunu belirtmek için daha da ileri gitti. Ek olarak şirket, Coinbase saklama hizmetlerinde tutulan tüm BTC’nin tek başına güvene ait olduğunu ve muhtemelen yatırımcıların Genesis’e maruz kalmadıklarını bilmelerini sağlamaya çalıştığını söyledi.

Beklendiği gibi, Twitter bunu kabul etmiyordu ve GBTC’nin rezervlerini halka açıklamadığı haberi hızla yayıldı. Coinbase daha sonra GBTC tarafından tutulan BTC ve ETH varlıklarını özetleyen bir mektup paylaşarak yanıt verdi. Bu, GBTC’nin Coinbase’in kurumsal saklama hizmetinde 653.000’den fazla BTC tuttuğunu gösterdi.

Bununla birlikte, bu, hala BTC’lerini borsalardan çeken yatırımcıları yatıştırmak için pek bir şey yapmadı. Binance gibi en iyi kripto borsaları bir hafta içinde 1 milyar dolardan fazla BTC çekme işlemi gerçekleştirdi.

Featured image from CryptoPotato, chart from TradingView.com

Takip et Twitter’daki En İyi Owie pazar bilgileri, güncellemeler ve ara sıra atılan komik tweetler için…

RELATED ARTICLES

Most Popular