Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainDüzenleyici Kurumlar Kripto Yatırımcısının Güvenini Korumalı

Düzenleyici Kurumlar Kripto Yatırımcısının Güvenini Korumalı

Kripto ekosisteminde devam eden kriz kimsenin sırrı değil. Piyasanın bazı olumlu hareketler sergilediği ancak yine baygınlık geçirdiği zamanlar oldu. Olaylar, uzaydaki çok sayıda olumsuz olaydan çok uzak değil.

En belirgin olanı, ünlü kripto borsası FTX’in serpintisidir. Bu listede ilk sıralarda yer alırken, sıkılaşma ve faiz artışları piyasayı olumsuz etkiledi.

Kripto

Bununla birlikte, FTX değişiminin serpintisi, blockchain teknolojisinin sonunun bir yansıması değildir. Finans piyasasında işletmeler gelir ve gider. Goldman Sachs Cuma günü yaptığı bir araştırmada, bu nedenle bir şirketin sistemden çıktığını görmek yeni bir olay değil diyor.

Banka, düzenleyicilerin şimdilik yatırımcıların güven noktasıyla daha fazla ilgilenmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. Bir takastan sonra gelecekteki fon getirisini garanti eden şey budur. Rapora göre, mevcut kripto piyasası kargaşası iyi biliniyor ve yatırımcılara uyarılar veriyor.

Hızlı zenginlik vaat eden nispeten yeni ve değişken bir varlık geliştirmek kriptoda kolaydır. Bilgisiz yatırımcılar, başlangıçtaki inançlarının aksine bu tür tuzaklara kolayca düşebilirler.

Yeterli Kripto Düzenleme Yeri

Goldman analistleri Daniel Sharp ve Jeff Currie, uygun düzenlemenin hırsızlık vakalarının meydana gelmesine fırsat veren zaman faktörünü ele alacağını düşünüyor. Onlara göre kripto alanı, mevcut düzenleyiciler ve kurallar uyarınca hala yeterli korumaya sahip değil.

Goldman Sachs, Düzenleyici Kurumların Kripto Yatırımcısının Güvenini Koruması Gerektiğini Söyledi
Kripto piyasası yukarı doğru hareket ediyor | Kaynak: TradingView.com’da Kripto Toplam Piyasa Değeri

Sonuç olarak, uygulanan finansal araçların onları destekleyen çok az düzenlemesi vardır veya hiç yoktur. Bu, ekosistemi dolandırıcılığa karşı savunmasız bırakan bir sıradanlık eylemidir.

Bu nedenle, yıllar önce kripto balonunda yaygın dolandırıcılık faaliyetleri vardı. Ne yazık ki, aynı olay, özellikle hızla zengin olmak isteyen spekülatif yatırımcılar arasında devam ediyor gibi görünüyor.

Bu bireylerin piyasaya erişmesi için, FTX gibi kapı bekçileri olarak da bilinen belirli kripto borsalarından geçmeleri gerekecek.

Fikir hızlı zengin olmak olduğu için bu tür kurumlara fon teklif ederek yüzlerini kızartıyorlar. Yatırımcıların fonlarının gelecekteki getirilerinin garanti altına alınması için düzenlemenin iyi bir şekilde dahil edilmesi gerekir.

Öncelik Yatırımcı Güveni

Yatırımcıların güvenini öncelik olarak yerleştirmek, kripto alanındaki dolandırıcılık olasılığını azaltmanın bir yoludur. Goldman Sachs ayrıca, bu yasanın blok zincirleriyle ilgili birçok endişenin yerini alması gerektiğini de belirtti.

Ayrıca düzenleyiciler, dijital varlık finansal özelliklerini belirledikten sonra blok zincirlerine müdahale etmekten vazgeçmelidir. Örneğin, finansal araç olarak kullanılan bir token’ın düzenlenmesi diğer menkul kıymetler gibi olmalıdır.

RELATED ARTICLES

Most Popular