Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainDüzenleme Planından Sonra İngiltere'nin Kripto Endüstrisi İnceleme Altında

Düzenleme Planından Sonra İngiltere’nin Kripto Endüstrisi İnceleme Altında

İngiltere hükümetinin kripto para birimi endüstrisini düzenlemeyi amaçlayan bir çerçeve üzerinde çalıştığı bildiriliyor. Kripto varlıkların satış ve pazarlamasını denetlemekle görevli olacak olan İngiltere Hazine Bakanlığı’nın kılavuzla ilgili detayları açıklaması bekleniyor.

Şu anda Birleşik Krallık, Birleşik Krallık’a satış yapan uluslararası işletmelere yönelik yasaklar, reklam ürünlerine ilişkin düzenlemeler ve hatta operasyonel başarısızlıklarla başa çıkmak için bir mekanizma oluşturma dahil olmak üzere, yönetmeliklerdeki bazı önemli değişiklikleri sonuçlandırıyor.

Raporlara göre, düzenleyicilerin sektörü inceleme konusunda daha fazla yetkiye sahip olacağı görülüyor. Mali Davranış Otoritesi (FCA), öncelikle sektördeki şirketlerin nasıl çalıştığını inceleyecektir. Onaylandıktan sonra, bu kurallar şu anda parlamentoda bekleyen mevzuata dahil edilecek.

Finansal Hizmetler ve Piyasalar Yasa Tasarısı, Brexit’ten sonra İngiltere’nin finans sektörünü düzene sokmak için hazırlandı. Finans sektörü artık stablecoin’leri ve kripto varlıklarını da içeriyor.

Kripto Endüstrisinde Bazı Potansiyel Kısıtlamalar

Şu anda Hazine, FCA’nın operasyonları denetlemesine yardımcı olacak yönergelerin bir kombinasyonunu ve ülke içindeki sektör için reklam yönergelerini özetliyor ve oluşturuyor.

Raporlar, Birleşik Krallık pazarında yurt dışından kripto para satışına kısıtlamalar getirileceğini ortaya koyuyor. Rapor, kısıtlamalar konusunda hala belirsizliğini koruyor; ancak şirketlere FCA’ya kaydolma zorunluluğu getirilebilir.

Endüstri uzmanlarının belirttiği gibi, çok sayıda başvuru sahibi FCA’nın kara para aklamayla mücadele testlerini geçemediği için kayıt prosedürü oldukça karmaşıktır. Bu, yalnızca kripto düzenlemesiyle sınırlı olmayan oldukça büyük bir fatura. Birleşik Krallık, 2021’de kripto ile ilgili danışma tasarısını başlattı, ancak raporlar, sektördeki hızlı hareket eden olaylar nedeniyle bu prosedürün gelecek yıla taşınabileceğini gösteriyor.

FTX Çöküşü Düzenleyici Endişeleri Artırdı

Kripto para birimi endüstrisinin düzenlenmesi, yalnızca Birleşik Krallık’ta değil, dünyanın birçok yerinde sürekli olarak bir tartışma ve endişe konusu olmuştur. İşletmelerin nasıl denetlendiği ve yönetildiğine dair sohbetler tartışma konusu olmuştur.

FTX’in son çöküşünün yanı sıra kuşatılmış müşterilerin durumu ve mali durumları, endüstrinin gözetimine ilişkin endişeleri artırdı. Şimdi, düzenleyici kurumlar, kripto ile ilgili bir platformun bir sonraki düşüşünü önlemek için yeni planlar oluşturmaya başladı.

Aynı ışık altında Birleşik Krallık, müşterileri korumak için sektörü etkili bir şekilde önermeye ve düzenlemeye karar verdi. Bu yıl FCA, Birleşik Krallık’ta hizmetlerini yürüten kripto firmaları tarafından izlenecek kara para aklamayı önleme prosedürlerini araştırmaya başladı.

Taraflar arası Hazine komitesinin 7 Aralık’ta FCA ve İngiltere Merkez Bankası uzmanlarını dinlemesi planlanıyor. Tartışma, kripto riskleri ve Merkez Bankası Dijital Para Biriminin (CBDC) olumlu ve olumsuz etkileri ile ilgili olacak.

Kripto
Bitcoin, bir günlük grafikte 16.900 $ olarak fiyatlandırıldı | Kaynak: TradingView’de BTCUSD
RELATED ARTICLES

Most Popular