Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainDev Visa, Otomatik Ödeme Sistemi İçin Ethereum'a Bakıyor

Dev Visa, Otomatik Ödeme Sistemi İçin Ethereum’a Bakıyor

Ödeme devi Visa, otomatik bir ödeme sistemi sağlamak için Ethereum ağıyla olası bir entegrasyon hakkında bilgi verdi. Visa zaten bir süredir blockchain ile çalışıyor. Ancak, bu sefer, kendi kendini koruyan bir cüzdan için hazırlanıyor.

Visa, Ethereum’da Otomatik İşlemler İstiyor

En büyük ödeme işlemcilerinden biri olan Visa, üçüncü bir tarafı dahil etmeden işlemleri mümkün kılmak için yeni yollar üzerinde çalışıyor. Ödeme devi, bunu başarmak için Ethereum blok zincirini kullanan otomatik bir ödeme sistemine doğru ilerliyor.

Önerisinde, ilk olarak 2017 yılında kurucu Vitalik Buterin tarafından sunulan Ethereum hesap soyutlamasından yararlanmayı planlıyor. Visa’ya göre bu hesap soyutlama, işlemlerin programlanabilir geçerlilik kullanılarak blok zincirinde doğrulanmasına ve doğrulanmasına olanak tanıyacak.

Visa önerisi, “Bu, geçerlilik koşullarının tüm işlemler için genelleştirilmiş bir şekilde geçerli olacak Ethereum protokolüne sabit kodlama yerine, bunun yerine özelleştirilebilir bir şekilde hesap bazında akıllı bir sözleşmeye programlanabileceği anlamına gelir.” söz konusu.

TradingView.com'dan Ethereum fiyat tablosu

ETH price recovers above $1,200 | Source: ETHUSD on TradingView.com

Temel olarak Visa, tek bir “temsil edilebilir hesap” oluşturmak için kullanıcı hesaplarının ve akıllı sözleşmelerin özelliklerini birleştirecek tek bir Ethereum hesabı oluşturmayı planlıyor. Otomatik ödemelere izin vermek için banka hesaplarında kullanılan işlemleri almaya ve bunları kendi kendine saklama cüzdanlarına entegre etmeye çalışır.

Bu şekilde, örneğin bir tüccar, müşterilerin kendi emanet cüzdanlarından otomatik olarak ödeme yapmalarını sağlayacak bir akıllı sözleşme oluşturabilecektir. Bu, şu anda yalnızca geleneksel finans altyapısı aracılığıyla kullanılabilen otomatik fatura ödemelerinin merkezi olmayan bir blockchain sistemine getirilmesi anlamına gelir. Ancak, bu hala konsept aşamasındadır ve henüz uygulanmamıştır, ancak en son EIP-4337 bunu bir olasılık olarak tartışmaktadır.

Bunu başarmak için Visa, harici Ethereum geliştiricileri ile çalıştığını söylüyor. Yapılan iş, daha önce bahsedilen kişisel saklama cüzdanlarını üretmenin ötesine geçiyor, aynı zamanda ağın işlem kapasitesini ve hızını artırmayı da içeriyor.

Bu, Visa’nın bir kripto cüzdanı üretmek için ticari marka başvuruları yaptığının kamuoyuna duyurulmasından sadece iki ay sonra geldi. Ödemeler açısından şirket, çoğu blok zincirinin Visa gibi büyük oyuncular tarafından benimsenmesi için daha yüksek ölçeklenebilirliğe ihtiyaç duyduğuna inanıyor.

PCMag’den öne çıkan görsel, TradingView.com’dan grafik
RELATED ARTICLES

Most Popular