Cuma, Mart 24, 2023
Ana SayfaBlockchainDBS Bank, Hong Kong'da Kripto Ticareti Sağlayacak

DBS Bank, Hong Kong’da Kripto Ticareti Sağlayacak

Singapur merkezli banka DBS, Hong Kong’da kripto ticaret hizmetleri sunmaya yardımcı olmak için bir lisans başvurusunda bulunmayı planlıyor. Son zamanlarda, Hong Kong kripto endüstrisini benimsiyor, bu nedenle DBS gibi önemli bankalar başka türde kripto hizmetleri sunmak için pazara girmeyi planlıyor.

Hong Kong, bir süredir sektörü yönetecek düzenleyici çerçeve üzerinde çalışıyor. Yetkililere göre, Hong Kong hükümeti konuyla ilgili çalışmalarını tamamladı ve düzenlemeleri bu yıl içinde uygulamaya koyacak.

DBS Bank Hong Kong CEO’su Sebastian Paredes şunları söyledi:

Bankanın Hong Kong’daki müşterilerimize dijital varlıklar satabilmesi için Hong Kong’da bir lisans başvurusunda bulunmayı planlıyoruz.

Sebastian Paredes, DBS Bank’ın başka politikalar getirirken “çok hassas” kalacağını ve dijital varlıklarla ilişkili risklere karşı dikkatli olacağını belirtti. DBS, Hong Kong’da kripto sunan ilk borç verenlerden biri olmayı planlıyor. Şu anda DBS, endüstri çerçevesini anlayarak piyasada daha iyi gezinmek için düzenlemelerin yeterli hale gelmesini bekliyor.

DBS Bank, Kripto Endüstrisine Girmeye Devam Ediyor

DBS Bank, geçen yıl Singapur’da kripto alım satım hizmetlerini başlattıktan sonra sektördeki yolculuğuna devam ediyor. DBS Bank, akredite yatırımcıların DBS Digital Exchange (DDEx) platformunda kripto ticareti yapmasına izin veren bu özelliği daha önce bulmuştu.

Geçen yıl, FTX ve Three Arrows Capital (3AC) gibi kripto şirketlerinin devasa çöküşünün ardından Singapur’un endüstri düzenlemeleri etrafındaki ilmiği sıktığı görüldü. Bununla birlikte, hala kripto dostu ülkeler arasında sayılıyor.

DBS Bank, Singapur merkez bankasına katılarak ve merkezi olmayan finans teknolojisinin faydalarını kullanarak bireysel yatırımcılar için kripto platformunu büyütmeye devam ediyor. Banka bu haberi, DBS’nin 2022’de net karının %20 gibi önemli bir artış kaydettiğini kaydetmesinin ardından duyurdu.

Toplam gelir de %16’lık bir artışla 16,5 milyar Singapur doları (SGD) veya 12,5 milyar dolar oldu. Bu, Singapur ekonomisi için bir dönüm noktası oldu çünkü toplam geliri daha önce 16 milyar SGD sınırını hiç geçmemişti.

Hong Kong Kripto Merkezi Olmaya Göz Atıyor

Hong Kong Mali Sekreteri Paul Chan, Hong Kong’un kendisini bir sonraki kripto merkezi olmaya hazırladığından bahsetti. Hong Kong, sektördeki yeni işletmeleri karşılamak için kapılarını açtı.

Ek olarak, Hong Kong hükümeti, düzenlemeleri uluslararası standartlarla uyumlu olacak şekilde formüle etmeye çalışıyor. Çoğu ülke, FTX’in düşüşünden bu yana kuralları yeniden düşünmeye başladı, çünkü bu çöküş sektörden milyarlarca doları sildi ve müşterilerinin fonlarında milyarlarca dolar kaybetti.

Hong Kong, sözde bu işletmelerin büyümesine izin vermek için kripto endüstrisini düzenlemeye öncelik verdi. Örneğin, Hong Kong parlamentosu yakın zamanda Kara Para Aklamanın Önlenmesine ilişkin yasaları kabul etti ve ayrıca terörün finansman sistemlerini de hedef aldı.

Kripto
Bitcoin, bir günlük grafikte 21.600 $ olarak fiyatlandırıldı | Kaynak: TradingView’de BTCUSD

White Page International’dan Öne Çıkan Resim, TradingView.com’dan Grafik.

RELATED ARTICLES

Most Popular