Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainCZ, Binance'in "Her Türlü Kripto Kışından Kurtulacağını" Söyledi

CZ, Binance’in “Her Türlü Kripto Kışından Kurtulacağını” Söyledi

Binance, birkaç söylenti ve FUD’nin su yüzüne çıkmasının ardından dün tarihi bir gün ve stres testi yaşadı. Bitcoinist’in dün bildirdiği gibi, çoğu gerçekten de FUD iken, Proof of Reserves bazı soru işaretlerini gündeme getiriyor.

Ama bir gün sonra nasıl görünüyor? FUD arkasında herhangi bir hasar bıraktı mı? Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun personeline gönderdiği dahili bir notta, Bloomberg’in bildirdiği gibi “önümüzde zor aylar” olduğu konusunda uyardığı bildirildi.

Borsadan çekilmelerdeki keskin artışa atıfta bulunan CZ, şirketin mevcut zorlukların üstesinden geleceğini ve Binance’in güçlü bir finansal konumda olduğunu ve “hayatta kalacağını” söyledi.

Dün Binance’te USDC Para Çekme İşlemlerinde Neler Oluyor?

Dün Binance’in en çok eleştirilen eylemlerinden biri, stabilcoin USDC’nin çekilmesini geçici olarak durdurmasıydı. Kripto Twitter, FTX ile paralellikler gördü.

Ancak, Paxos portföy yönetimi başkanı Austin Campbells’ın açıkladığı gibi, bu anlaşılabilir bir hareket. Campbells bir blog gönderisinde şunları yazdı:

Sorunun aslında geleneksel bankalar ve stablecoinler arasındaki etkileşimler olduğunu söylesem bana inanır mısınız? Bu.

Paxos yöneticisine göre sorun, borsaların ve stablecoin’lerin rezervlerinin yalnızca bir kısmını hızlı kullanılabilir varlıklarda tutması ve bir kısmının da yalnızca banka saatlerinde ve gecikmeli olarak işlenen hazine bonolarında olmasıdır.

Bu, stablecoin ihraççılarının fonlarının yalnızca belirli bir yüzdesini çalışma saatleri dışında tüketebileceği anlamına gelir. “1 milyar dolarlık bir itfa NY Cumartesi saat 3’te gelirse, geri kalanını yerine getirmek için NY bankacılık saatlerine kadar beklemeniz gerekir” dedi.

CryptoQuant’ın Kurucu Ortağı ve CEO’su Ki Young Ju da Binance FUD’u ortadan kaldırmak için zincir içi verilere işaret etti. Ju, Binance’in BTC rezervlerinin son iki günde -%8 düştüğünü, ancak geçen ay FTX banka koşusu sırasında +%24 arttığını belirtti.

Ju, “Düzenleme için açıklığa kavuşturulması gereken şeyler olabilir, ancak şimdilik şüpheli herhangi bir zincir üstü faaliyet görmüyorum” dedi ve sağlıklı bir BTC ve ETH rezerv durumu ile aşağıdaki tabloları gösterdi.

Binance vs FTX: Bitcoin ve ETH rezervleri
Binance ve FTX: Bitcoin ve ETH rezervleri. Kaynak: CryptoQuant

CryptoQuant CEO’su, Binance’in FTX’e kıyasla çok güçlü stablecoin rezervlerine de dikkat çekti.

FTX rezervi, FTX dışı cüzdanlarla ilgili birçok giriş/çıkış nedeniyle organik görünmüyor ve rezerv, banka hücumundan birkaç gün önce şimdiden -%93 düştü.

Binance ve FTX: Stablecoin rezervleri
Binance ve FTX: Stablecoin rezervleri. Kaynak: CryptoQuant

Binance CEO’su Zorluklarla İlgili Söylentileri Yalanladı

CZ bugün “işler istikrara kavuştu” diye tweet attı. Binance CEO’sunun da belirttiği gibi, dünkü para çekme işlemleri en yüksek seviyede bile değildi:

Dün, işleme koyduğumuz en yüksek para çekme miktarı değildi, hatta ilk 5’te bile değildi. LUNA veya FTX çökmeleri sırasında daha fazla işlem yaptık. Şimdi mevduatlar geri geliyor.

Bugün bazı para çekme işlemleri gördük (net 1,14 milyar dolar). Bunu daha önce gördük. Bazı günlerde net para çekme işlemlerimiz oluyor; bazı günler net mevduatımız var. İş bizim için her zamanki gibi.

DefiLlama’dan alınan son veriler, Binance’in toplam rezervlerinin şu anda 60,44 milyar dolar olduğunu, son 24 saatte -3,92 milyar dolar ve son yedi günde -5,03 milyar dolar net giriş olduğunu gösteriyor. Şu an için Binance için işler her zamanki gibi görünüyor.

Binance üzerinde çalışan bir banka olsa bile, PoR’unda iddia edildiği gibi gerçekten %101 kapsanıyorsa, borsa tüm siparişleri işleyebilmelidir.

Bu anlamda CZ, FUD’nin “stres testi” getirdiğini ve bunun da testi geçen borsaların güvenilirliğini oluşturmaya yardımcı olduğunu yazdı. “Aslında dönüşümlü olarak her CEX’te ‘geri çekme testlerini strese sokmanın’ iyi bir fikir olduğunu düşünüyorum.”

BNB USD 2022-12-14
BNB fiyatı, 4 saatlik grafik- Kaynak: TradingView

BNB fiyatı dünkü söylentilerden zarar gördü ve bir noktada 256 dolara düştü. Basın zamanında, fiyat bir miktar toparlanarak 276 $ civarına ulaştı.

RELATED ARTICLES

Most Popular