Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainCryptoQuant, Binance'in Rezerv Kanıtı Raporunun Zincir Üzerindeki Verilerle "Mantıklı" Olduğunu Söyledi

CryptoQuant, Binance’in Rezerv Kanıtı Raporunun Zincir Üzerindeki Verilerle “Mantıklı” Olduğunu Söyledi

CryptoQuant, Binance’in kısa süre önce yayınladığı Proof-of-Reserves raporunun zincir üstü verilerle karşılaştırıldığında “anlamlı” olduğunu söylüyor.

Binance’in Rezerv Kanıtı Raporundaki Bitcoin Yükümlülükleri Zincir Üzerindeki Verilerle Tutarlı

Rezerv Kanıtı (PoR), burada bir borsanın müşterilerinin tüm mevduatlarını uygun teminatlandırma ile desteklediğine dair kamuya açık kanıtı ifade eder. FTX’in çöküşünden bu yana, kripto para piyasasındaki yatırımcılar arasında merkezi platformlara yönelik güvensizlik arttı ve borsaların PoR raporları yayınlamasını talep ediyorlar.

Yaklaşık bir hafta önce, işlem hacmine göre en büyük borsa olan Binance, Mazars tarafından PoR denetim raporunu açıkladı, ancak birkaç nedenden dolayı bazı analistler tarafından incelemeyle karşılandı. En önemli eleştiri noktalarından biri, kripto borsasının, platformun talep ettiği yöntemi kullanarak PoR hesaplamalarını dış denetçiye yaptırmasıydı.

Analitik firması CryptoQuant, borsa tarafından yayınlanan verilerin zincir üstü verilerle tutarlı olup olmadığını doğrulamak için Binance PoR raporuna ilişkin kendi analizini yayınladı. Rapora göre, Binance’in kullanıcılarının yatırdığı tutar olan Bitcoin yükümlülükleri, 22 Kasım 2022 itibarıyla %97 oranında teminatlandırılmış durumda. rakam %101’e yükseldi.

Rapora göre platformun müşteri yükümlülük bakiyesi 22 Kasım 2022’de 597.602 BTC olarak ölçüldü. Bunun, CryptoQuant tarafından ölçülen Binance’in Bitcoin değişim rezerviyle nasıl karşılaştırıldığını gösteren bir tablo:

Binance Bitcoin Döviz Rezervi

CryptoQuant's estimate of the Binance BTC reserves | Source: CryptoQuant

Analitik şirketi, “CryptoQuant’ın Binance’in BTC rezervlerine ilişkin tahmini, müşterilerin cüzdanlarından Binance’in borsa cüzdanlarına BTC akışlarının kümelenmesiyle hesaplandığı için, borsanın yükümlülüklerinin bir tahminidir” diye açıklıyor.

Grafiğin gösterdiği gibi, zincir üstü veriler, raporun yayınladığı rakamın %99’u olan raporun ölçümüyle aynı anda kripto borsasının rezervlerini 591.939 BTC olarak gösteriyor. Bu, CryptoQuant’ın analizinin PoR raporunun ifşa ettiği şeyle uyumlu olduğu anlamına gelir.

Ek olarak, analiz şirketi, FTX’te düşmeden önce görülen düzensiz davranışların hiçbirinin şu anda Binance’in rezervlerinde bulunmadığını da kaydetti. Borsanın kendi tokenı olan BNB, borsa varlıklarının sadece %10’undan biraz fazlasını oluşturuyor ki bu da sermayesinin büyük bir kısmını FTT tokeninde bulunduran FTX’in aksine.

CryptoQuant, “Analizimiz, bir şirket olarak Binance, BSC/BNB ağlarının ekosistemi veya BNB tokeni hakkında olumlu bir görüş olarak yorumlanmamalıdır.” “Zincir içi verilere göre, yalnızca PoR raporunun yürütüldüğü anda yükümlülük olarak tuttuğunu söylediği BTC Binance borsa miktarının mantıklı olduğunun bir işareti.”

Bitcoin Fiyat Grafiği

BTC seems to be on the way down | Source: BTCUSD on TradingView

Bu yazıyı yazarken, Bitcoin geçen hafta %4 artışla 17.500 dolar civarında işlem görüyor.

RELATED ARTICLES

Most Popular