Cuma, Mart 24, 2023
Ana SayfaBlockchainCryptoPunks, Bitcoin'de mi?! Bitcoin'deki NFT'ler Diğerlerinden Ne Kadar Farklı?

CryptoPunks, Bitcoin’de mi?! Bitcoin’deki NFT’ler Diğerlerinden Ne Kadar Farklı?

Doğru okudunuz. Şu anda bu hafta basılma sürecini yeni bitirmiş 10.000 ‘Bitcoin CryptoPunk’ var. Görünüşe göre reklamı yapıldığı gibi: Bitcoin blok zincirindeki CryptoPunk NFT’leri. Ve evet, şimdiden bu NFT’lerin satışlarının onlarca, hatta yüzbinlerce USD’ye ulaştığını görüyoruz.

Bununla birlikte, bunlar sizin “sıradan” NFT’lerinizden çok uzaktır – ve Bitcoin’in akıllı sözleşmelerinin olmaması, muhtemelen Ethereum ve diğer akıllı sözleşme arayüzlü zincirlerin gerçekte ne kadar değerli olduğunu net bir şekilde hatırlatacaktır.

NFT’lerdeki en son ‘kaos dilimine’ bir göz atalım.

Normal CryptoPunk’larınız Değil: Bitcoin’deki NFT’ler Neyle İlgili?

Perşembe günü, son Bitcoin Punk’ları ücretsiz, açık bir darphane aracılığıyla basıldı. Ancak bu, erişilebilir oldukları anlamına gelmez. Ancak erişime ve basmaya başlamadan önce, birçok okuyucu muhtemelen mırıldanıyor: “Bir dakika, Ethereum ve akıllı sözleşmelerden önce hiç NFT’miz olmadı… ne oldu?”

Yaratıcılar, her bir satoshiye “sıra sayıları” atayarak Bitcoin blok zincirinde NFT’ler oluşturuyor. Sıra sayıları, metin, resim, video vb. bilgilerle bağlantılıdır – Bitcoin’de etkili bir şekilde NFT’ler oluşturur. Temel olarak, bu işlem meta verileri satoshis’e atamaktır.

Ethereum’un ERC standardı gibi bir ‘belirteç standardı’ yoktur ve Bitcoin blok zincirindeki yazılar tamamen kalıcı ve değişmezdir. Bununla birlikte, bir sıralı yazıt psuedo explorer mevcuttur.

Bu konsept tamamen yeni ve bir aydan daha uzun bir süre önce mevcut değildi. Net bir ilk hareket eden yok, etkili bir şekilde Bitcoin NFT’lerinin birinci karesinde yaşıyoruz – ancak bu, elbette, altyapı da olmadığı anlamına geliyor. Bunun için oluşturulmuş cüzdanlar, bu tür faaliyetleri destekleyen pazar yerleri, bu Bitcoin NFT’lerini ‘basmak’ için gerçek anlamda kurulmuş araçlar yok.

Bitcoin (BTC) is not a blockchain we often mention when talking about NFTs. | Source: BTC-USD on TradingView.com

Basmak Kolay Değil

Bitcoin yazıtlarının ‘test’ aşamasında olmamıza rağmen, ilgi açıkça hissediliyor – bu nedenle yazıt oluşturmayı desteklemek için daha fazla araç ve altyapının kullanıma sunulmaya başladığını görünce şaşırmayın. Bu arada, Bitcoin CryptoPunks’un bu ortaya çıkışı nasıl oluyor?

Kısa bir süre için bir bot mevcut olsa da, Bitcoin Punk sahiplerinin çoğunun bunlara düğüm operatörleri olarak eriştiğine büyük ölçüde inanılıyor. Sahiplere, sıra sayılarını yalnızca içinde başka BTC olmayan özel cüzdanlarda tutmaları tavsiye edildi – kullanıcılar öncelikle özel Bitcoin-yerel Sparrow cüzdanları kuruyor.

Bitcoin maksileri, NFT’lere etkili bir şekilde dahil ediliyor mu? Sıra sayıları, uzun vadede NFT’lerin temel ‘kalıntısı’ mı olacak, yoksa kısa vadede unutulacak bir moda mı olacak? ‘Bitcoin CryptoPunks’ sonunda OG CryptoPunks kadar etkili olabilir mi? Pek çok soru var, ancak kriptoda – özellikle Bitcoin’de sık sık lanse edilen “dinozor” etrafında – yeni yenilikleri ve kıvrımları görmek her zaman eğlencelidir. Nasıl şekilleneceğini sadece zaman gösterecek. Bu arada, ilgilenenler için, OTC ticaretlerinde güvende olun, çünkü altyapı eksikliği, bu yeni CryptoPunks neslinin aşırı heyecanlı potansiyel alıcılarından yararlanmak isteyen dolandırıcıların ve ustaların kol gezdiği anlamına gelir.

RELATED ARTICLES

Most Popular