Salı, Şubat 7, 2023
Ana SayfaBlockchainCoinbase Tether Rezervlerini Sorguluyor, Aks Kullanıcıları Geçiş Yapacak

Coinbase Tether Rezervlerini Sorguluyor, Aks Kullanıcıları Geçiş Yapacak

Stablecoin savaşı başlasın! Önde gelen Amerikan borsası Coinbase, tartışmalı bir hareketle kullanıcılarını Tether’lerini (USDT) USD Coin’lere (USDC) çevirmeye çağırdı.

bir blogda İleti “Güvenilir ve saygın dijital dolara geçin” başlıklı Coinbase, USDC’nin “yüksek kaliteli rezervlerle tamamen desteklenen en güvenilir ve saygın dijital dolarlardan biri” olduğunu yazıyor.

Kullanıcıları teşvik etmek için Coinbase, tüm küresel perakende müşterileri için USDT/USDC ticaret ücretlerinden feragat etti.

Borsa, bu yılın felaket olaylarına atıfta bulunarak, istikrar ve güvenin “son derece önemli” olduğunu belirtiyor. Ve itibari para destekli stablecoin’ler, volatilitenin arttığı zamanlarda istikrar ve güven sunar. Şöyle devam ediyor:

Bununla birlikte, son birkaç haftadaki olaylar bazı stablecoin’leri teste tabi tuttu ve güvenli bir uçuş gördük. USD Coin’in (USDC) güvenilir ve itibarlı bir stablecoin olduğuna inanıyoruz,

Coinbase, Stablecoin Savaşında Binance’i Takip Ediyor

Ancak Coinbase’in kararı tamamen hayırsever bir karar olarak görülmemeli.

ABD borsası, kendi stablecoin’ini desteklemek için Eylül ayında USDC’den BUSD’ye otomatik dönüştürme özelliği sunan Binance’in liderliğini takip ediyor. O zamandan beri, BUSD’nin stablecoin pazarındaki payı büyük ölçüde arttı.

Coinbase, Circle ile birlikte USDC’yi başlatan CENTER konsorsiyumunun kurucusudur. Tether ile karşılaştırıldığında, ortak girişim kendi stablecoin’ini “benzersiz” olarak tanıtıyor.

Bunun arkasındaki mantık, USDC’nin %100 nakit ve ABD tarafından düzenlenen finansal kurumlarda tutulan kısa vadeli ABD Hazine bonoları ile desteklenmesidir. Coinbase, “ABD doları için her zaman 1:1 kullanılabilir,” iddiasında bulunuyor.

Ayrıca, ABD’nin en büyük muhasebe, vergi ve danışmanlık firmalarından biri olan Grant Thornton LLP, rezervlerin aylık teyidini sağlar.

Tether, üç aylık denetim raporları yayınlıyor ve sonuçları web sitesinde çevrimiçi olarak yayınlıyor. En son denetime göre, Tether tokenleri tamamen rezervlerle destekleniyor, ancak USDC’nin aksine.

Yaklaşık %82,45’i nakit, diğer kısa vadeli mevduatlar ve ticari senetler, %9,02 teminatlı krediler (iştiraklere yok), %4,69 şirket tahvilleri, fonlar ve değerli metaller ve %3,85 diğer yatırımlardır (dijital jetonlar dahil).

FUD bağla?

USDT’nin yetersiz kapsama alanı hakkındaki söylentiler ve spekülasyonlar neredeyse kripto piyasası kadar eskidir. Geçtiğimiz birkaç yılda, Tether doğrucuları USDT’nin bir aldatmaca olduğunu kanıtlamaya çalıştı.

Ancak şu ana kadar Tether her saldırıdan ve her ayı piyasasından sağ çıktı. Dikkat çekici bir şekilde USDT, tüm stablecoin’lerin en eskisidir.

Tether, şirketlerine karşı “koordineli” bir komplo olduğunu iddia ediyor. Tether CTO’su Paolo Arduino, Coinbase’in kararı hakkında henüz kişisel olarak yorum yapmadı.

Twitter’da, yalnızca kendi tarafında zıplayan sesleri retweetledi. PointsVille uygulamasının kurucusu ve VanEck/MVIS’te strateji danışmanı Gabor Gurbacs yazdı:

Tether, dünyadaki ilk stablecoin’di ve başlangıcından bu yana dünya çapında milyonlarca kişi tarafından güvenildi. Aslında, ABD’deki dar bir grubun dışındaki insanlara sorarsanız, USDC yerine tether’i seçerler.

James Viggiano, Bitcoin ekosistemi açısından Tether’in değerine dikkat çekti.

Basın zamanında, Bitcoin fiyatı Coinbase tarafından başlatılan yeni USDT spekülasyonundan etkilenmemiş görünüyordu. BTC 17.200 dolardan işlem görüyordu.

BTC USD 2022-12-09 Coinbase
Bitcoin fiyatı, 4 saatlik grafik. Kaynak: TradingView

RELATED ARTICLES

Most Popular