Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainCaroline Ellison ve Gary Wang - SBF'nin FTX'teki Kanat Adamları

Caroline Ellison ve Gary Wang – SBF’nin FTX’teki Kanat Adamları

FTX saçmalığı devam ediyor ve bu kez gözden düşmüş kripto imparatorluğunun iki üst düzey yöneticisi sessizlikten çıktı ve şu anda ABD makamlarının gözetiminde.

Eski Alameda Research CEO’su Caroline Ellison ve FTX’in kurucu ortağı ve eski baş teknoloji sorumlusu Gary Wang, suçlamaları kabul ettiler ve FTX’in eski büyük patronu Sam Bankman-Fried aleyhindeki kovuşturmada federal yetkililerle birlikte çalışıyorlar.

ABD’nin New York Güney Bölgesi Başsavcısı Damian Williams, Çarşamba günü yaptığı bir video açıklamasında hem Ellison hem de Wang’ın federal savcılarla işbirliği yaptığını açıkladı.

Caroline Ellison ve Gary Wang: En İyi SBF Teğmenleri

Ellison ve Wang, Bankman-Fried’in büyük ölçüde kendi kurduğu ve denetlediği FTX ve Alameda şirketlerine odaklanan geniş kurumsal yapısının kilit yardımcılarıydı.

Williams, Bankman-Fried’in şu anda Federal Soruşturma Bürosu’nun gözetiminde olduğunu ve ABD’ye “dönüş yolunda” olduğunu da sözlerine ekledi.

Avukat, Bankman-Fried ile ilişkisi olan Caroline Ellison ve Wang’ın FTX’in çökmesine neden olan dolandırıcılıklara karışmakla ilgili olarak suçlandıklarını belirtti.

Image: LocalToday.News

Williams, Bankman-Fried’in bir yargıç huzuruna çıkarılmak üzere mümkün olan en kısa sürede SDNY’ye getirileceğine dikkat çekti. Bahamalar ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kişilere, sanıkların derhal iade edilmesindeki yardımları için teşekkür etti.

Suç duyurusu ve işbirliği anlaşmaları, Bankman-Fried’in Perşembe günü mahkemeye çıkarılacağı New York’a gitmek üzere hükümet tarafından kiralanan bir uçakla Bahamalar’dan ayrılmasının ardından açıklandı.

Bankman-Fried, haftalarca sürebilecek yasal iade soruşturması hakkını kaybettikten sonra Bahamalar hükümetinin gözetiminden ABD’li yetkililere teslim edildi.

Kendisine karşı sekiz maddelik bir iddianamede ayrıntıları verilen ABD tarihindeki en büyük mali dolandırıcılığı düzenlemekle suçlanıyor.

Crypto total market cap at $770 billion on the daily chart | Chart: TradingView.com

SBF Eski GF Caroline Ellison, Parmaklıklar Arkasında 110 Yıl Karşılaşabilir

Williams kendini netleştirdi:

“FTX veya Alameda’da suiistimale katıldıysanız, şimdi bunun önüne geçme zamanı. Hızlı hareket ediyoruz ve sabrımız sonsuz değil.”

Bu arada, ayrı bir açıklamada ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Ellison ve Wang’ı FTX yatırımcılarını dolandırmak için çok yıllı bir komploya katılmaları nedeniyle dolandırıcılıkla suçladığını açıkladı.

28 yaşındaki Caroline Ellison, yedi suçlamadan da suçlu bulunursa 110 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.

Mahkeme dosyalarına göre, 29 yaşındaki Wang, elektronik dolandırıcılık ve ilgili suçlar için komplo kurmaktan 50 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya.

30 yaşındaki Bankman-Fried, eski kız arkadaşı Ellison’ın kripto hedge şirketi Alameda Research’e nakit yönlendirerek yatırımcıları yaklaşık 2 milyar dolar dolandırmak da dahil olmak üzere sekiz suçla karşı karşıya.

RELATED ARTICLES

Most Popular