Perşembe, Mart 23, 2023
Ana SayfaBlockchainCardano Stablecoin Djed'in Önümüzdeki Hafta Başlayacağı Onaylandı

Cardano Stablecoin Djed’in Önümüzdeki Hafta Başlayacağı Onaylandı

Stablecoin Djed’in, Cardano ekosisteminin gelişmekte olan merkezi olmayan finans (DeFi) alanında yeni büyüme ve yeni kullanım durumlarını yönlendirmesi bekleniyor. Geçtiğimiz haftalarda Djed geliştiricisi COTI Network, stablecoin’in kesinlikle Ocak ayında çıkacağını belirtmişti.

Ancak Cardano topluluğunda, son zamanlarda Kasım ayında duyurulan stablecoin’in lansmanı için hazırlıkların ne kadar ilerlediğine dair bazı spekülasyonlar var. Spekülasyonu ortadan kaldırmak için COTI, önümüzdeki hafta içinde lansmanı onaylayan yeni bir blog yazısı yayınladı. Ancak, kesin bir tarih hala beklemede.

Duyuruda, “Djed’in ilerleyişi hakkında başka bir güncellemeyi paylaşmaktan ve lansmanın önümüzdeki hafta planlandığını size bildirmekten memnuniyet duyuyoruz” ifadesi yer alıyor.

Ayrıca COTI, kripto para borsası Bitrue’nin Djed ve SHEN’i listeleyeceğini duyurdu. Djed’in DEX ortağı Wingriders da yakında Twitter’da bir duyuru yapılacağının ipucunu verdi.

Djed’in teknolojik gelişmelerine gelince, COTI ekibi zincir endeksini senkronize etme sürecini başlattığını söylüyor.

“Bu süreç 14 gün sürebilir ve senkronizasyonu bir hafta önce başlattığımıza göre önümüzdeki hafta tamamlamayı ve piyasaya sürmeye hazır olmayı umuyoruz. Şu an itibariyle lansmanı engelleyen tek teknik darboğaz bu,” diyor COTI.

Buna ek olarak şirket, Djed akıllı sözleşmesine ADA yatıran ve istifleyen SHEN sahipleri için ek ödüllerin izlenmesini sağlayacak bir anlık görüntü mekanizması ve kullanıcı arabirimi üzerinde çalışıyor.

Djed, Cardano DeFi Ekosistemini Uyandıracak mı?

Djed’in lansmanına yüksek beklentiler eşlik ediyor çünkü şimdiye kadar Cardano ekosisteminde bir stablecoin eksikti. Stablecoin’ler, özellikle DeFi alanında stratejileri düşük ücretlerle uygulamak için büyük önem taşıyor.

Djed ayrıca, son yıllarda stablecoin’lerin giderek daha önemli hale geldiği bir kripto pazarına giriyor. Piyasa değerine göre ilk 10 kripto para birimi arasında, ABD dolarına 1:1 sabitlenen ve çeşitli biçimlerle desteklenen en az üç stablecoin vardır: Tether (USDT), USD Coin (USDC) ve Binance USD (BUSD). itibari para rezervlerinin

Cardano tabanlı stablecoin ise fiyat istikrarını ADA’daki rezervler aracılığıyla sağlamak için tasarlandı. Başlangıçta ekip bundan algoritmik sabit para olarak bahsetmişti ancak muhtemelen Terra Luna ve onun BTC tarafından desteklenen algoritmik sabit parası UST’nin korkunç anıları göz önüne alındığında bu ifadeyi bırakmıştı.

COTI, Djed’i, ADA’daki kapsamı Djed’in yayınladığının en az dört katı olan aşırı teminatlandırılmış bir stablecoin olarak adlandırıyor. Bu nedenle, Cardano stabilcoin’i, aşırı teminatlandırılmış stablecoin USDD’nin temel aldığı Tron (TRX) ekosistemiyle belirli benzerlikler gösteriyor.

Ancak USDD de son zamanlarda USD’ye olan sabitini savunmak için mücadele ediyor. Bununla birlikte, USDD büyük bir popülariteye sahiptir. Tron ekosisteminin stablecoin’i 716 milyon dolarlık bir piyasa değerine sahip. DeFiLlama verilerine göre, muhtemelen bu nedenle Tron’un DeFi ekosistemi, Cardano’nun ekosisteminden (73 milyon $ TVL) çok daha büyük (5,1 milyar $ TVL).

ADA, Djed’in Serbest Bırakılmasının Ardından 1 Dolara Ulaşabilir mi?

Djed’in konsepti işe yararsa, stablecoin, Cardano’nun DeFi ekosistemini büyük ölçüde artırabilir. Ancak, Djed önce saha testini geçmelidir. Muazzam potansiyelin yanı sıra, Terra’nın UST’sine benzer bir başarısızlık riski de vardır. Bu, Cardano ekosistemine ve ADA fiyatına ciddi şekilde zarar verebilir.

Ancak Djed başarılı olursa, ADA’ya büyük bir destek sağlayabilir. Cardano’nun 1 günlük grafiğine bakıldığında, fiyatın sekiz aylık düşüş trendinden çıktığını ve Ocak ayı ortasında yeniden testi başarıyla geçtiğini gösteriyor.

Bir sonraki ana fiyat hedefi, uzun süredir destek görevi gören 0,41 dolar civarındaki direnç bölgesi. Bu direncin düşmesi durumunda, kartlarda 1 dolardan önce 0,75 dolar bir sonraki hedef olacaktır.

Cardano ADA fiyatı
Cardano fiyatı yükselmeye devam edebilir, 1 günlük grafik | Kaynak: TradingView.com’da ADAUSD

AnTa_ranga / Pixabay’dan öne çıkan görsel, TradingView.com’dan Grafik

RELATED ARTICLES

Most Popular