Salı, Şubat 7, 2023
Ana SayfaBlockchainCardano Gizlilik Odaklı Blockchain Midnight'ı Başlatacak

Cardano Gizlilik Odaklı Blockchain Midnight’ı Başlatacak

Monero gibi gizlilik odaklı projeler, blockchain endüstrisinde artan gizlilik sorunlarıyla mücadelede başarısız olduktan sonra, teknoloji şirketi Input Output Global (IOG) tarafından desteklenen bir kripto projesi olan Cardano, gizlilik odaklı yeni bir blockchain başlatmaya hazırlanıyor.

Dijital dünya son yıllarda hızlı bir büyüme gördü ve neredeyse her ülke Blockchain, web 3 ve kripto para birimleri gibi yeni teknolojilerle etkileşime girdi. Ancak, en önemli çevrimiçi sorunlardan biri olan gizliliğin korunması, sektörde bir güvenlik açığı olmaya devam ediyor.

Edinburgh Üniversitesi’ndeki bir etkinlikte konuşan Cardano Blockchain CEO’su Charles Hoskin, meydana çıkarmak şirketin bu ayrı ve gizlilik odaklı ekosistemi çalıştırmak için toz olarak bilinen yeni bir belirteç çıkaracağını. Şirketin Midnight adlı yeni blok zincirinin, önceki gizlilik odaklı madeni para projelerinden daha iyi bir sürüm olduğunu kanıtlaması bekleniyor.

Midnight’ın geliştirilmesinin arkasındaki temel amaç, bireylere, şirketlere ve geliştiricilere ticari ve kişisel veriler üzerinde gizlilik ve güvenlik sağlamanın yanı sıra onlara temel bir özgürlük sunmaktır. Gizliliği büyük bir endişe olarak kabul ederken, proje sıfır bilgiye dayanıklı teknolojiyi kullanır.

Önceki gizlilik protokollerinden farklı olarak, yeni oluşturulan blok zinciri, sistem tarafından verilen izinlere dayalı olarak hükümet yetkililerinin katılımını içeriyor. Sonuç olarak, kullanıcılara mahremiyetleri ve gizlilikleri üzerinde kontrol sağlar.

Teknoloji kodamanları ve kripto ünlüleri, gizlilik ürünlerini her zaman memnuniyetle karşılarken, hükümet yetkilileri, bir ürünün kötü aktörlerin yasa dışı yollardan fon taşımasına nasıl yardımcı olabileceği konusundaki endişeler konusunda saldırgan olmaya devam etti.

Daha önceki örneklerinden biri, Ethereum tabanlı gizlilik aracı Tornado Cash’in yasaklanması; yetkililer, kripto karıştırıcının Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının kripto fonlarını aklamasını kolaylaştırdığını iddia etti.

ADAUSD
Cardano’nun ADA fiyatı şu anda 0,30 dolarda bulunuyor. | Kaynak: TradingView.com’dan ADAUSD fiyat tablosu

Cardano CEO’su Monero ve Zcash’i Eleştirdi

Bugün, gizliliğin korunması her yasal şirketin birincil endişesi haline geldi. Ancak Hoskin, blockchain projelerine mahremiyet eklemenin zor olduğunu, bu nedenle kripto para birimlerinin benimsenmesini yavaşlattığını söyledi.

Önceki gizlilik blok zinciri projelerini eleştiren CEO, Zcash ve Monero’yu kabul ederek, geliştiricilerin projenin altyapısını ihtiyaca göre değiştirmek için erişimini sınırlayan Zk snarks imzaları gibi tuhaf şeyler kullandıklarını söyledi. Talimatları JavaScript gibi anlaşılır bir dilde yazmanın uzmanların gizliliği sağlamasına olanak tanıdığını vurguladı.

Hoşkin ekledi;

Midnight, Zcash ve Monero’nun Snarks ve halka imzalarla yaptığı gibi, her şeyin varsayılan olarak anonim olduğu gizlilik-para teknolojisini geliştirdi. Bu, özel akıllı sözleşmeler ve özel hesaplamalar yazmanın ve çalıştırmanın tamamen yeni bir yoludur. Böylece özel bir DEX’e (merkezi olmayan borsa) sahip olabilir veya anonim bir veri kümesini veya bu tür şeyleri benimseyebilirsiniz.

Cardano’yu destekleyen başka bir firma olan Emurgo, 2023’ün başında piyasaya sürülmesi beklenen USDA adlı Cardano tarafından düzenlenen bir stablecoin’in piyasaya sürüldüğünü duyurdu. USDA, Cardano kapsamındaki tamamen fiat varlıklarla desteklenen ilk stablecoin projesidir.

Emurgo Fintech Genel Müdürü Vineeth Bhuvanagiri Cuma günü yaptığı açıklamada;

Tamamen itibari para destekli, mevzuatla uyumlu bir stablecoin’in piyasaya sürülmesi, topluluğumuzun geleceğini gerçekleştirmede bir sonraki adımdır.

Featured image from Pixabay and chart from TradingView.com

RELATED ARTICLES

Most Popular