Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainCapgemini'nin Raporuna Göre Tüketicilerin %90'ı Metaverse Deneyimiyle İlgileniyor

Capgemini’nin Raporuna Göre Tüketicilerin %90’ı Metaverse Deneyimiyle İlgileniyor

Blockchain teknolojisinin bir parçası olan metaverse, devam eden ayı piyasası fırtınasından kurtulmuş görünüyor. Raporlar, daha fazla insanın meta veri deposuna ilgi gösterdiğini gösteriyor. Bir iş ve teknoloji stratejisi danışmanı olan Capgemini tarafından yapılan bir anket, dört müşteriden üçünden fazlasının meta veri deposunda işlem yapmak istediğini ortaya çıkardı.

Dünya dijitalleşmeye doğru ilerledikçe, sanal gerçeklik daha fazla popülerlik kazanıyor. Fiziksel bir iş yerine bir alternatif olarak sağladığı fayda göz önüne alındığında, müşteriler her zaman, her yerde işlem yapmalarına izin verdiği için bunu uygun buluyor.

Daha fazla işletme, sanal bir işletme konumuna sahip olabildikleri için işletme maliyetlerini düşürme potansiyeli nedeniyle meta veri evrenine geçiyor.

Benzer şekilde, 10 kuruluştan yedisi, metaverse ve sürükleyici deneyimlerin müşteri deneyimi açısından pazarı artıracağına inanıyor. Çalışma, farklı sektörlerden 12 ülkede 8.000 müşteri ve 1.000 kuruluşla anket yaptı. Amaç, sanal gerçekliğin potansiyelini ve insanların yaşamlarını nasıl etkileyebileceğini anlamaktı.

Anketin Detayları

Çalışma sırasında 380 müşteri, sanal gerçeklik deneyimi yaşadıklarını kabul etti. 380 müşterinin dörtte üçü aktif metaverse katılımcıları olduklarını söyledi. Rapor, görüşülen müşterilerin %93’ünün sanal gerçeklikle ilgilendiğini ortaya koydu. %93’ün %51’i meta veri deposunu erişilebilir hale geldiğinde kullanmaya hazır olduklarını söyledi.

Capgemini’nin küresel sürükleyici deneyimleri teklif lideri Charlton Monsanto, sanal gerçekliğin erişilebilirliğini artırma ihtiyacı hakkında yorum yaptı. Monsanto yaptığı açıklamada, tüketicinin karşılaştığı sanal gerçekliğin ilerlemek için erişilebilirlik ve gizlilik gibi zorlukları ele alması gerektiğini söyledi. Monsanto, metaverse’nin dönüştürücü olduğunu ve müşteri merakını yüksek tuttuğunu söyledi.

Farkındalık, erişilebilirlik ve tüketici eğitimi, yeni teknolojilerin ana akım olarak benimsenmesinin anahtarlarıdır. Ne yazık ki, bu faktörler, teknolojiden anlayan markalar ve müşteriler arasında etkili iletişimi engelleyen temel zorluklar olmaya devam ediyor.

Anket, müşterilerin istediği etkileşim türlerini inceledi. Bu temelde, yanıt verenlerin %43’ü aileleri ve arkadaşlarıyla sanal gerçeklikte etkileşim kurmayı dört gözle beklediklerini söyledi. Ayrıca, %39’u meslektaşlarıyla etkileşim kurmak istediğini, %33’ü oyun deneyimlerinden bahsettiğini ve %28’i metaverse’deki ticari faaliyetlerle ilgilendiğini söyledi.

Capgemini'nin Raporuna Göre Tüketicilerin %90'ı Metaverse Deneyimiyle İlgileniyor

Metaverse Bugünün Yarına Bir Aynası Olabilir

Bağlanabilirliğe verdiği önem nedeniyle, insanların konserler ve festivaller sırasında birbirleriyle etkileşime girmesini sağlayan metaverse gelişimi zamanla arttı. Ek olarak, bazı ülkeler, gelecek nesillerin etkileşimde bulunabilmesi için kültürel miraslarını korumak amacıyla metaverse’yi benimsemeye başladı.

Kasım raporları, bir ada ülkesi olan Tuvalu’nun, ilan edildi Web3 teknolojisi ile kültürünü ve toplumunu korumayı planlıyor. Tuvalu adası ülkesi, yüksek gelgit nedeniyle kültürel mirasını kaybedebilir ve hükümet onu sanal gerçeklik teknolojisiyle kurtarmaya çalışır.

Capgemini'nin Raporuna Göre Tüketicilerin %90'ı Metaverse Deneyimiyle İlgileniyor
Kripto para piyasası 2 trilyon doların üzerinde toparlanacak | Kaynak: TradingView.com’da Kripto Toplam Piyasa Değeri

Metaverse geliştiricisi Animoca Brands kısa süre önce uzaydaki yeni başlayanlar için milyar dolarlık bir geliştirme fonu başlatmayı planladığını duyurdu.

Featured image from Pixabay, chart from TradingView.com

RELATED ARTICLES

Most Popular