Perşembe, Mart 23, 2023
Ana SayfaBlockchainBu Şirket Bir Avantaj Elde Etmek İçin Binance'i Nasıl "İhbar Etti"?

Bu Şirket Bir Avantaj Elde Etmek İçin Binance’i Nasıl “İhbar Etti”?

Bloomberg’den gelen bir rapora göre, kripto borsası Binance’in ABD’li düzenleyicilerle yakın zamanda yaşadığı sorunlar Circle tarafından tetiklendi. Stablecoin USD Coin’in (USDC) arkasındaki şirketin, 2022’de New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanına şikayette bulunduğu iddia ediliyor.

Belgede şirket, Binance’in stablecoin’i BUSD’yi “uygun” rezerv yönetimi olmadan çalışmakla suçladı. Konuya aşina bir kişiye göre Circle, rakibinin BUSD’yi desteklemek için yeterli teminat olmadan yayınladığını gösteren verileri kolaylaştırdı.

Stablecoin’ler, bir varlık tarafından verilen belirteçlerdir; değerleri, ABD Doları gibi bir fiat para birimine bağlıdır. İkincisi, piyasadaki en büyük üç stablecoin için geçerlidir: Tether (USDT), USD Coin (USDC) ve Binance USD (BUSD).

Binance, Stablecoin Savaşında Kaybetti

Paxos Trust, yakın zamana kadar Binance’in stablecoin’ini çıkardı. Bitcoinist’in bildirdiği gibi, firma ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) sözde BUSD ihraç ederken yatırımcı koruma yasalarını ihlal ettiği ve bunu kayıtsız bir menkul kıymet olarak sunduğu için bir dava ile eleştirildi.

Bugün, Paxos ve Binance, New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanının (NYDFS) talebi üzerine çok yıllık ortaklıklarını sonlandırdı. Düzenleyici, Paxos’un BUSD ile ilgili “çözülmemiş sorunları” ele almadığını iddia ediyor. Eyalet düzenleyicisi, Bloomberg tarafından alıntılanan bir açıklamada şunları belirtti:

(Paxos, Binance ile çalışamamaktadır), kapsamlı denetim taahhüdüne, yakın zamanda yapılan bir incelemeye ve Paxos’un Paxos tarafından yayınlanan BUSD ile ilgili önemli sorunları zamanında düzeltememesine dayalı olarak güvenli ve sağlam bir şekilde. Paxos, önemli eksiklikleri gidermede başarısız oldu ve Paxos’a Paxos tarafından verilen BUSD basımını durdurma emri vererek Departmanın daha fazla önlem almasını gerektirdi. Bakanlık, Paxos’u yakından takip ediyor (…).

Circle Binance’i Hedefliyor, Ama Neden?

Son olaylar sonucunda BUSD, ABD dolarından değer kaybetti. Jeton, bugünkü etkinlikte 0,992 $’a ulaştı. Dijital varlıklar yana doğru hareket ediyor ve geçen yıl içinde başarısız olan diğer stablecoin’lerle aynı kaderi paylaşabilir.

Binance BNB BUSD
BUSD günlük grafikte depe ediliyor. Kaynak: BUSDUSD Alım Satım Görünümü

Binance CEO’su Changpeng Zhao, BUSD’nin piyasa değerinin “yalnızca zaman içinde azalacağını” kabul etti. Yönetici, kullanıcılara fonlarının güvende olduğu ve “bankalarındaki rezervlerle tamamen karşılandığı” konusunda güvence verdi. CZ belirtilmiş:

“EĞER” BUSD mahkemeler tarafından menkul kıymet olarak hükmedilirse, bu şekilde yönetildiği yargı bölgelerinde kripto endüstrisinin nasıl gelişeceği (veya gelişmeyeceği) üzerinde derin etkileri olacaktır. Binance, öngörülebilir gelecekte BUSD’yi desteklemeye devam edecek. Kullanıcıların zaman içinde diğer stablecoin’lere geçmesini öngörüyoruz.

2022’de Binance, tüm USDC fonlarını ve gelecekteki mevduatları “otomatik olarak” BUSD’ye dönüştürmeye karar verdi. Bu karar Circle’ın eylemlerini etkilemiş olabilir.

Araştırma şirketi Messari’de eski bir analist olan Ryan Watkins olarak vurgulanmış stabilcoinlerin kripto endüstrisindeki önemi ve küresel finansal görünüm. Bu dijital varlıklar, 2021’in ilk çeyreğinde, yıldan yıla %1.000 artışla 1,7 trilyon dolarlık işlem hacmi gördü ve bu, kripto ekosisteminde sabit paraların önemine işaret ediyor.

Binance BNB BNBUSDT BUSD
Kaynak: Twitter üzerinden Ryan Watkins

Unsplash’tan görüntü, Tradingview’den grafik.

RELATED ARTICLES

Most Popular