Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainBrezilya Devlet Başkanı Sonunda Kripto Yasa Tasarısını İmzaladı

Brezilya Devlet Başkanı Sonunda Kripto Yasa Tasarısını İmzaladı

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, kripto düzenleme yasa tasarısını imzaladı. Bu, kripto para birimlerinin çalışacağı düzenlenmiş bir çerçeve sağlayacaktır. Şimdi, Brezilya’nın bir yıldan fazla bir süredir bahsettiği düzenleyici yönü sonuçlandırıyor.

Tasarı, ülkenin Temsilciler Meclisi ve Senatosu tarafından kabul edildi. Bu yasa tasarısını 29 Kasım’da cumhurbaşkanına gönderen yasama organıdır. Başkanın imzasıyla bu hareket, takip edecek diğer gelişmelerin yanı sıra Brezilya’da Bitcoin ticaretine ve ödemelerine izin verecektir.

Daha önce, fatura metnine göre, Brezilya sakinlerinin El Salvador’un yaptığı gibi ülkede Bitcoin gibi kripto paraları yasal ödeme aracı olarak kullanmasına izin verilmiyordu. Yeni kabul edilen yasa ile dijital para birimleri artık resmi olarak Brezilya’da yasal bir ödeme yöntemi olarak sınıflandırılacak.

Bu yeni yasa, dijital varlıkları içeren suçları yönetmek için cezai bir çerçeve oluşturmayı amaçlamaktadır. Bu tür suçların cezası, para cezasıyla birlikte dört ila altı yıl arasında hapisle sonuçlanır. Ayrıca, borsaları ve ticaret aracılarını bile içeren kripto servis sağlayıcıları için bir lisanslama planına bakar.

Tasarı Şimdi Kriptoyu Şu Şekilde Tanımlıyor…

Bolsonaro ve Kongre, yasa tasarısını üzerinde herhangi bir değişiklik yapmadan onayladı. Bu, Brezilya’yı Bitcoin’i bir ödeme aracı ve hatta bir yatırım varlığı olarak resmen tanıyan ilk Güney Amerika ülkelerinden biri yapıyor. Bu yeni yasa tasarısı, yeni yasanın kriptoyu “elektronik olarak müzakere edilebilen veya aktarılabilen ve ödemeler için veya bir yatırım olarak kullanılabilen, değerin dijital bir temsili.

Ek olarak şunlardan bahseder:

Bu yasanın amaçları doğrultusunda hangi finansal varlıkların düzenleneceğini belirlemek, Yürütme Organının bir eyleminde tanımlanan federal kamu yönetiminin bir organı veya kuruluşunun görevi olacaktır.

Yasa Ne Kadar Sürede Yürürlüğe Giriyor?

Brezilya Merkez Bankası’nın (BCB) Bitcoin’in ödeme kullanımını denetleyeceği ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (CVM) kripto para birimleri ile ilgili yatırımları araştıracağı söyleniyor.

Bu kripto yasasının çıktığı günden 180 gün sonra yürürlüğe girmesi bekleniyor; ancak, Bitcoin’in şu an için Brezilya’da yasal bir ödeme aracı olarak kabul edilmediğini hatırlamakta fayda var.

Bu yasa, kripto para birimini bir ödeme şekli olarak belirledi, ancak buna ek olarak yasa, borsaların şirket ve kullanıcı fonları arasında şeffaf bir ayrım yapmasını zorunlu kılıyor. Bu, FTX’in çöküşü gibi bir fiyaskodan kaçınmak için yapıldı.

Yeni yasa, Crypto.com’un BCB’den bir Ödeme Kuruluşu Lisansı almasının ardından iki haftadan kısa bir süre sonra geldi. Firmanın itibari para birimini ve Visa cüzdanını BCB tarafından yayınlanan yönergeler kapsamında kullanmasına izin verir.

Kripto
Bitcoin, bir günlük grafikte 16.800 $ olarak fiyatlandırıldı | Kaynak: TradingView’de BTCUSD
UnSplash’tan Öne Çıkan Görüntü, TradingView.com’dan Grafik
RELATED ARTICLES

Most Popular