Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainBölüm 11 İçin Halka Açık Başlıca Bitcoin Miner Dosyaları

Bölüm 11 İçin Halka Açık Başlıca Bitcoin Miner Dosyaları

Ekim ayı sonlarında çıkan haberlerden sonra pek çok kişinin şüphelendiği şey şimdi gerçek oldu. CNBC’nin bugün bildirdiğine göre, ABD’de halka açık en büyük Bitcoin madenciliği şirketlerinden biri olan Core Scientific Inc. (CORZ), Bölüm 11 için iflas başvurusunda bulundu. Ağ, isimsiz bir kaynaktan alıntı yapıyor.

Bununla birlikte, Bitcoin madencilik şirketinin kripto kışında hayatta kalıp kalmayacağı henüz belli değil. CORZ hala nakit akışı sağlıyor, ancak makine kiralamasından kaynaklanan finansman borcunu ödemek için yeterli değil.

Konuya yakın bir kaynak, bu nedenle şirketin şu an için tasfiye edilmeyeceğini, şirketin borcunun çoğunluğunu elinde bulunduran kıdemli senet sahipleri ile anlaşmaya varılırken her zamanki gibi faaliyetlerine devam etmeye çalışacağını söyledi. medya grubu. Core Scientific, yılın başında açıklandığı gibi Ocak ayında 1.077 Bitcoin üretti.

Bununla birlikte, Ekim ayının sonlarında, Bitcoin madenciliği santrali, hash oranındaki büyük artış nedeniyle fiyattaki düşüşün ve artan rekabetin şirketin defterlerinde çatlaklar yarattığını açıkladı.

Austin, Teksas merkezli Core Scientific, şirketin yıl sonuna kadar parasının tükenebileceğine ve iflas koruması için başvurabileceğine dair bir duyuru yayınladı. Durum, o zamandan beri, özellikle FTX çöküşünün ardından Bitcoin fiyatı düşmeye devam ederken, görünüşe göre iyileşmedi.

Özel amaçlı bir satın alma aracı (SPAC) aracılığıyla halka açılan CORZ’un piyasa değeri, Salı günkü kapanışta 78 milyon dolara düşmüştü. CORZ, Temmuz 2021’de, Bitcoin madencisi 4,3 milyar dolarlık bir değere sahipken zirveye ulaştı. Genel olarak, hisse senedi geçen yıl şaşırtıcı bir şekilde %97,7 oranında düştü.

Bitcoin madenciliği
BTC madenci borsası. Kaynak: Hashrate Endeksi

İflasın Bitcoin Üzerindeki Etkisi Ne Olacak?

Bitcoin üzerindeki etkinin şimdilik sınırlı olması muhtemel. Core Scientific hala küresel hashrate’in yaklaşık %5’ine sahipken, şirket normal şekilde çalışmaya devam edeceğini söyledi. Daha dün, madencilik şirketi 19 Aralık’ta (24 saat içinde) 47,7 BTC çıkardığını bildirdi. Bu nedenle hash oranında bir düşüş beklenmiyor.

Bitcoin fiyatı üzerindeki olası etkiler de kartlarda yok. Ekim uyarısından önce bile Core Scientific, Bitcoin varlıklarının büyük bir bölümünü satmıştı. Ekim ayı sonunda Core Scientific’in elinde sadece 24 BTC ve 26.6 milyon dolar nakit olduğu ortaya çıktı. Yani “devasa” bir BTC dökümü oluşmayacak.

Basın zamanında, BTC fiyatı 16.859 dolardan işlem görüyor ve 16.900 dolardaki kritik direnci kırmaya çalışıyordu. Daha fazla yukarı yönlü ivme oluşturmak için fiyatın 16.900 $ seviyesini aşması gerekiyor. Dün BTC geçici olarak 17.054 dolara tırmanmıştı ancak bu direnç seviyesini kalıcı olarak desteğe çeviremedi.

Bitcoin BTC USD 2022-12-21
BTC fiyatı, 4 saatlik grafik
Brian Wangenheim / Unsplash’tan öne çıkan görüntü, TradingView.com’dan Grafik

RELATED ARTICLES

Most Popular