Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainBM, Ukraynalılar İçin Mali Yardımda Kripto Aktaracak

BM, Ukraynalılar İçin Mali Yardımda Kripto Aktaracak

Kripto endüstrisi, makrolar nedeniyle 2022’de birçok zorlukla karşılaştı. FTX çökmesi ve bulaşması gibi son olaylar durumu daha da kötüleştirdi, ancak tüm bunların ortasında kripto Ukrayna’da daha fazla fayda bulmaya devam ediyor. En son gelişme, blockchain teknolojisinin henüz bitmediğini ve geleneksel kanallar başarısız olduğunda alternatif bir çare olabileceğini gösteriyor.

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş milyonlarca insanı mahsur bıraktı ve Birleşmiş Milletler yardım göndermek için yollar aradı. Raporlar, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) Ukrayna’daki yerinden edilmiş kişilere para göndermek için Stellar Blockchain ile ortaklık kurduğunu ortaya koydu.

Stellar Development Foundation (SDF) bu güncellemeyi resmi bir basın açıklamasıyla paylaştı. Firma, Stellar Aid Assist pilot projesi aracılığıyla Birleşmiş Milletler (BM) yardımının anında ödenmesi üzerinde çalışacağını söyledi.

Stellar, bu hedefe ulaşmak için MoneyGram International, Circle ve bir cüzdan uygulaması olan Vibrant gibi ödeme platformlarıyla ortaklık yapıyor.

Stellar Kripto Kurtarma Fonu Projesi Nasıl Çalışacak?

UNHCR, kurtarma projesinde Ukraynalı mültecilere ve ülke içinde yerinden edilmiş kişilere fon göndermek için USDC stablecoin’lerini kullanmayı planlıyor. Firmanın web sitesine göre, Stellar Aid Assist zaten USDC aracılığıyla uygun niteliklere sahip Ukraynalılara doğrudan mali yardım göndermek için kullanılıyor.

Uygun Ukraynalılar, Vibrant Wallet aracılığıyla yardım almak için katılımcı bir yardım kuruluşuna kaydolabilirler. Daha sonra, herhangi bir katılımcı MoneyGram konumunda sabit paraları nakit olarak değiştirebilirler.

Ukrayna bankacılık altyapısı savaş nedeniyle kötü durumda olduğundan, birçok kişi para gönderip alamıyor. Stellar ve Vibrant aracılığıyla Birleşmiş Milletler, geleneksel kanallardan daha hızlı ve daha düşük maliyetle para göndermeyi planlıyor. Ukraynalılar banka hesabı veya kredi kartı olmadan anında mali yardım alabilirler.

Yalnızca Aralık ayında, Stellar ve Uluslararası Kurtarma Komitesi (IRC) 2022 yılı bitmeden ulaşmayı planladığı 100 kişiden 33’üne ulaştı. IRC, siyasi, dini ve etnik kriz mağdurlarına yardım eden bir STK’dır.

Stellar Aid Assist, Kurtarma Parası Bağışlamak İçin Güvenli Araçlar Sağlıyor

UNHCR’nin Ukrayna temsilcisi Karolina Lindholm Billing, Stellar Assist projesi hakkında yorum yaptı. Billing konuşmasında, projenin savaş sırasında yardıma ihtiyacı olan binlerce kişiye fayda sağlayabileceğini kaydetti. Ayrıca, Birleşmiş Milletler (BM) ve IRC’nin Stellar Aid Assist projesini test etmek için Ukrayna’yı seçmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

IRC’nin başkanı ve CEO’su David Miliband, Stellar Aid Assist projesinin pilot uygulaması hakkında da yorum yaptı. Stellar ile ortaklığın onlara blockchain teknolojisini kullanarak Ukraynalılara nakit yardımı göndermenin yeni yollarını sunduğunu söyledi.

Kripto
Kripto piyasası grafikte düşüş yaşıyor | Kaynak: TradingView.com’da Kripto Toplam Piyasa Değeri

RELATED ARTICLES

Most Popular