Salı, Şubat 7, 2023
Ana SayfaBlockchainBM, Ukrayna'da Savaştan Yıkılan İnsanlara Kripto Para Yardımı Gönderiyor

BM, Ukrayna’da Savaştan Yıkılan İnsanlara Kripto Para Yardımı Gönderiyor

Dünyanın dört bir yanından giderek artan sayıda insan hakları kuruluşu, az gelişmiş veya çatışmalardan zarar görmüş ülkelerde finansal altyapı eksikliği veya yetersiz kimlik doğrulamasından kaynaklanan zorluklara çare olarak kripto ve blockchain teknolojisine yöneliyor.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), blockchain tabanlı yeni bir insani yardım programı aracılığıyla Rusya’nın zulmü nedeniyle yerinden edilmiş Ukraynalılara kripto para birimi gönderecek.

Stellar Geliştirme Vakfı, 15 Aralık’ta, uygun başvuru sahiplerinin Vibrant dijital cüzdanlarına ABD dolarına sabitlenmiş bir stablecoin olan USD Coin’i teslim etmek için UNHCR ile ortaklık kurduğunu duyurdu.

Yardımdan yararlananlar daha sonra fonları dolar, euro veya kendi yerel para birimleri cinsinden alabilirler ve bunları dünyanın her yerindeki MoneyGram satış noktalarında bozdurabilirler. Bir açıklamaya göre Ukrayna’da 4.500 MoneyGram lokasyonu var.

Image: Cryptobite

Kripto Para Birimi: Daha Hızlı Alternatif

Programın geliştiricileri, bir banka hesabına erişimleri olsun veya olmasın, bunun mültecilerin daha kolay yardım almasını sağlayacağını umuyor.

Açıklamada, UNHCR Ukrayna Temsilcisi Karolina Lindholm Billing şunları söyledi: “UNHCR, yıllardır bilişim sektörüyle iç içe ve hız çok önemli olduğundan, yardımları daha hızlı sağlamak için yenilik yapmamıza yardımcı olmada çok önemli bir rol oynadı. İnsani yardım operasyonları.”

Ayın başından önce Partia Blockchain Foundation, Uluslararası Kızıl Haç Komitesi ile birlikte bir “hackathon”a ev sahipliği yaptı. Etkinliğin amacı, Partia ağının Kızıl Haç insani yardım ödemelerinin verimliliğini artırmak için nasıl kullanılabileceğini belirlemekti.

Geçen ay FTX’in çökmesi ve eski CEO Sam Bankman-Fried’e karşı açılan suçlamalar gibi olaylar nedeniyle dijital para piyasası zorlu bir kaç ay geçirmiş olsa bile, BM yardım programı kripto para birimlerinin nasıl uygulanabileceğine dair somut bir örnek sunuyor. gerçek dünyada kullanın.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonraki aylarda, dijital para birimleri, yardım parasının yerinden edilmiş insanlara ve Ukrayna hükümetine kanalize edilmesinde önemli bir rol oynadı.

Kriptonun Kriz Zamanlarında Oynadığı Önemli Rol

Halihazırda, kripto para birimi devam eden mücadelede önemli bir rol oynadı. Mart ayındaki hükümet kaynaklarına göre hükümet, çatışmanın ilk günlerinde operasyonları finanse etmek için yaklaşık 100 milyon dolarlık kripto katkısı sağladı.

BM, dijital para yardım programını Ukrayna’nın üç büyük şehri olan Kiev, Vinnytsia ve Lviv’de başlatacak. Yetkililere göre, altı aylık testin ardından 2023’te ülkedeki daha fazla ihtiyaç sahibi kişiye ve Ukraynalı mültecilere sunulacak.

Crypto total market cap at $766 billion | Chart: TradingView.com

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakan Yardımcısı Oleksandr Bornyakov şunları söyledi:

“Kaçan Ukraynalılar için […] dijital bir cüzdan kullanarak insani yardım sağlayan bu pilot proje, hayatta kalmak için olası bir can simidi görevi görecek.”

Stellar Geliştirme Vakfı, Stellar açık kaynak ağının büyümesine ve gelişmesine yardımcı olmak amacıyla 2014 yılında oluşturulmuş kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

Stellar, bir merkez bankası (CBDC) tarafından çıkarılan bir dijital para biriminin potansiyel uygulamalarını araştıracak bir proje başlatmak için Latin Amerika’nın en büyük kripto para borsası Mercado Bitcoin ile işbirliği yaptı.

RELATED ARTICLES

Most Popular