Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainBlackRock CEO'su Kripto Teknolojisinin Pazar Krizine Rağmen Hala Önemli Olduğunu Söyledi

BlackRock CEO’su Kripto Teknolojisinin Pazar Krizine Rağmen Hala Önemli Olduğunu Söyledi

Celsius ve Terra Luna’nın ayak izlerini takip eden Sam Bankman Fried’in kripto şirketi FTX, devam eden kripto felaketi anlatısının bir başka katılımcısı.

Diğer iki çökme önemli olsa da, FTX’in çökmesi çığ gibi büyüyerek diğer şirketleri de beraberinde getirdiği için bu çok daha kötü.

Kurumsal yatırımcıların FTX sonrası dijital para alanı hakkında ne düşündükleri Laurence Fink’in yorumlarından anlaşılabilir. Fink, bir Amerikan yatırım yönetimi şirketi olan BlackRock’un başkanı ve CEO’sudur.

Piyasa analistleri, kripto teknolojisinin çok da uzak olmayan bir gelecekte finans sektörü üzerinde önemli bir etkiye sahip olacağı görüşünde. Fink de bu düşünce tarzına katılıyor.

Bugün duygular yükseliyor ve FTX felaketinden bahsetmeye bile gerek yok, ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını yükseltme kararıyla birleşen yaygın satışları körüklüyor.

FTX’teki yatırımcıların çoğu, Bitcoin piyasasının sularını test eden Blackrock gibi büyük finansal kuruluşlardır.

Fink kısa süre önce New York Times Dealbook Summit’te sahnede bugün faaliyet gösteren çoğu dijital para birimi firmasının gelecekte hayatta kalamayacağını açıkladı.

Kasvetli Tahmin – Kriptoya Ne Olacak?

SBF’nin 11 Kasım’da CEO’luktan istifa etmesinden sonra, FTX iflas başvurusunda bulundu.

O zamandan beri piyasa, her ikisi de iflastan kaçınmak için önlemler almış veya kendileri iflas başvurusunda bulunmuş olan Genesis ve BlockFi gibi işletmeleri etkileyen bulaşıcı bir hastalığa yakalandı.

Bunun iflas eden işletmeleri olumsuz etkileyeceği açıktır. FTX’teki yatırımcılar, şirketteki hisselerinin silindiğini gördü. Bu arada Kevin O’Leary, karmaşanın ardından düzenleme çağrısında bulunan bir bildiri yayınladı.

Image - Ledger Insights

Fink’ten gelen bu tür sözlerin, kurumsal yatırımcıların kripto firmalarına bakış açısı hakkında iyi bir fikir verebileceği söylenebilir.

Şimdi, kripto para kurumsal yatırımcılar için ölü bir balık mı? Fundstrat araştırma başkanı Tom Lee, Bitcoin ve diğer ilgili varlık türlerinin hala geçerli bir yatırım olduğuna inanıyor.

Fink’in FTX erimesindeki suiistimal şüphesiyle ilgili uyarılarına rağmen, kripto endüstrisinin blockchain teknolojisi kullanımının finansın geleceğinde hala bir yeri olduğunu söylüyor.

Fink, FTX ile ilgili sorunlara rağmen sistemin son derece hayati olduğuna inandığını belirtti. “Menkul kıymetlerin tokenleştirilmesinin” yeni nesil piyasaları ve menkul kıymetleri başlatacağından emin olduğunu söyleyerek devam etti.

FTX

FTX former CEO Sam Bankman-Fried. Image: Finews Asia.

Fink’ten Önemli Bilgiler

Fink piyasa hakkında karamsar olsa da, bu yine de yerleşik finansal kuruluşların kripto para biriminde değer gördüğünü gösteriyor.

Ancak kripto para piyasası geçmişin mali derslerini atlamış gibi göründüğü için kripto kurumlarına olan güven şu anda düşük.

Fink, işe para koymak için harika bir zaman olduğunu söyleyerek aynı fikirde. Tom Lee’nin söyledikleriyle birleştirildiğinde, kriptonun çok uzun bir süredir var olduğunu hayal etmek kolay.

Crypto total market cap at $814 billion on the daily chart | Featured image from Reuters, Chart: TradingView.com
RELATED ARTICLES

Most Popular