Çarşamba, Şubat 8, 2023
Ana SayfaBitcoinBitcoin’i Dipten Satın Almak için İyi Bir Zaman mı?

Bitcoin’i Dipten Satın Almak için İyi Bir Zaman mı?

ABD’de geçtiğimiz Cuma günü açıklanan enflasyon rakamlarının ardından kripto para piyasasında ciddi tasfiyeler görüldü ve bu tasfiyeler sonucunda da oldukça sert fiyat düşüşleri yaşandı. Haber hazırlanırken Bitcoin (BTC), 18 ayın en düşük seviyesi olan 25.673 doların da altında işlem görürken son 24 saatte %8’in biraz üzerinde değer kaybetmişti.

Tüm bu düşüşler yaşanırken bazı teknik göstergelere göre uzun vadeli yatırımcıların Bitcoin satın almak için doğru bir zaman olabilir. Konu hakkında yorumlarını paylaşan Lark Davis, Bitcoin’in göreceli güç endeksinin (RSI), 2018’den bu yana ilk kez ‘aşırı satım’ bölgesine geldiğini belirtti.

Analistin dikkat çektiği diğer bir önemli nokta ise Bitcoin’in bugün fiyatının 25.000 dolara kadar düşmesinin en önemli nedeninin oldukça düşük hacme sahip olmasıydı. Eğer alıcılar yeniden bir hareketlenme kazanırsa fiyatta belirli bir oranda yükseliş kaydedilebilir. Buna karşın alıcıların piyasada çok zayıf olduğunu da belirtmemiz gerekir.

ABD’nin geçtiğimiz Cuma günü enflasyon rakamlarını açıklanmasının ardından, Bitcoin karşıtı ve altın savunucusu Peter Schiff, BTC’de keskin bir düşüş öngördü. Yatırımcılara dipleri satın almamalarını tavsiye eden Schiff’e göre Bitcoin için düşüş kapıda. Peter Schiff’in açıklamaları sizinle paylaşmıştık, haberin devamını buradan okuyabilirsiniz.

Bitcoin Yatırımcıları Ne Yapacak?

Kripto para piyasası bu aşamada oldukça değişken ve tahmin edilemez durumda. Ayrıca, ABD hisse senedi piyasasından daha hızlı bir düzeltme hareketi sergiledi. ABD’deki enflasyonla birlikte, Merkez Bankası’nın faiz artırımları ile hızlı adımlar atması da oldukça muhtemel.

Yaşanan bu gelişmeler aynı zamanda ABD’nin resesyona girme riskini de beraberinde getiriyor. Bu durumda, ABD tarafından gelecek haberlerin kripto üzerinde de satış baskısı yaratabilir. Kripto borç verme platformu Nexo’nun kurucu ortağı ve yönetici ortağı Antoni Trenchev ise konuya ilişkin şu yorumu paylaştı:

“Kriptolar Fed’in insafına kalmış durumda ve diğer risk varlıklarıyla neşeli bir dansta sıkışıp kaldılar. Bitcoin fiyat tahminlerini onlu hanelerin ortalarında ve hatta bunun da biraz altında, kriptonun ilk kez karşı karşıya olduğu makro ortam türünü ve korku seviyelerini söyleyen Bitcoin tahminlerini duyuyoruz.”

RELATED ARTICLES

Most Popular