Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainBitcoin Yatırımcı Duyarlılığı İyileşirken Boğalar Liderliği Aldı

Bitcoin Yatırımcı Duyarlılığı İyileşirken Boğalar Liderliği Aldı

Bitcoin yatırımcı hissiyatı, FTX kripto borsasının patlamasının ardından dalgalandı. Bu, piyasa duyarlılığını 2022 yılı için en düşük noktalarından birine göndererek ‘Aşırı Korku’ bölgesinin derinliklerine düşmüştü. Bununla birlikte, piyasa zamanla toparlandıkça, piyasadaki güveni artıran olumlu TÜFE raporuyla, alandaki yatırımcılar kayıpların stokunu alıp yeniden ayarlamayı başardılar. Şimdi, boğalar güçlendikçe duyarlılık belirgin bir yükseliş gördü.

Bitcoin Yatırımcıları Aşırı Korkuyu Arkasında Bıraktı

Son birkaç gün içinde, bitcoin yatırımcı duyarlılığı istikrarlı bir şekilde iyileşiyordu. Korku ve Açgözlülük Endeksi’nden elde edilen veriler, piyasa geçen ayı aşırı korku içinde kapatırken, yeni ayın daha iyi seviyeler gördüğünü gösteriyor. 24 Kasım’daki altı puanlık artış, endeksi 30’a getirdi ve piyasayı aşırı korkudan rahatça çıkardı.

Şimdi, bu geçen ayın rakamlarından bir gelişme olsa da, bu, bitcoin’in henüz ormandan çıktığı anlamına gelmiyor. Korku ve Açgözlülük Endeksi’nde 100 puandan 30’luk düşük puanın kanıtladığı gibi, yatırımcılar piyasaya para koyma konusunda hâlâ çok temkinli davranıyor, ancak yine de bu, piyasaya olan inancın yavaş bir şekilde geri döndüğüne işaret ediyor.

Bitcoin yatırımcı duyarlılığı

Investor sentiment improves in new week | Source: alternative.me

Bitcoin’in Salı günü 18.000 doların üzerindeki kısa toparlanması, dün ve bugün arasında kaydedilen üç puanlık artışın arkasındaki itici güçtü. Bu nedenle, dijital varlığın duyarlılığı bu seviyelerde tutarlı tutmak için kazançlarını sürdürmesi gerekecek. Bununla birlikte, daha yüksek seviyeleri görmek ve hatta açgözlülük bölgesini görmek için bitcoin fiyatında önemli bir artış olması gerekir.

Kripto Piyasası Kurtarma Beklemede

Son 24 saat içinde, toplam kripto piyasası değeri şimdiden 30 milyar doları aştı. Bu, bitcoin’in toparlanmasının ve ardından kripto piyasasının geri kalanının onun arkasında toplanmasının bir sonucudur. Şu anda, birçok kripto para birimi, kazançlarının önemli bir bölümünü elinde tutuyor ve bu da kripto piyasa değerinin 820 milyar dolarlık piyasa değerinin üzerinde kalmasını sağlıyor.

Bitcoin, bu yazının yazıldığı sırada 17.700 doların üzerinde kalmaya devam ettiği için son günde şimdiden %3.96 kazanç görüyor ve Ethereum gibi diğerleri 24 saat içinde %5.17 ile hala 1.300n doların üzerinde işlem görüyor. Açıkçası, dijital varlıklar hala dünkü toparlanmanın zirvesinde.

TradingView.com'dan Bitcoin fiyat tablosu

BTC down more than 70% from ATH | Source: BTCUSD on TradingView.com

Bununla birlikte, yıldan bugüne kadar, kripto piyasası çok iyi bir performans göstermedi ve yalnızca 2022’de 1 trilyon dolardan fazla kayıp yaşadı. Yıla sadece iki hafta kala, Bitcoin 20.000 doların altında kapanarak piyasa düşük bir notla geçecek gibi görünüyor.

RELATED ARTICLES

Most Popular