Perşembe, Mart 23, 2023
Ana SayfaBlockchainBitcoin ve Kripto İçin Önümüzdeki Büyük Hafta: Bu Önemli Olacak

Bitcoin ve Kripto İçin Önümüzdeki Büyük Hafta: Bu Önemli Olacak

Bitcoin ve kripto piyasası bir kez daha önemli bir haftayla karşı karşıya. Bitcoin, 02 Şubat’ta yıllık en yüksek seviyesi olan 24.248$’a ulaştıktan sonra, fiyat şu anda bir konsolidasyon içinde.

Özellikle Kraken, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile ilgili haberler ve merkezi ABD borsaları tarafından kripto-staking yasağı iddiası, geçen hafta kripto pazarında gerilemeye neden oldu. Ancak ABD Merkez Bankası Fed’in farklı üyelerinden gelen farklı açıklamalar da kripto piyasasındaki fiyatları aşağı çekiyor.

Cuma günü, ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu da son aylarda yayınlanan enflasyon oranlarını geriye dönük olarak ayarladı ve bu, “yapışkan” enflasyon korkularını yeniden alevlendirdi ve faiz oranlarının daha uzun süre şansını artırdı.

Bu Hafta Bitcoin Ve Kripto İçin Makro Veriler

Bu işlem haftasında, en önemli olay Salı günü geliyor. 08:30 AM EST’de ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, Ocak ayının son ayına ilişkin ABD enflasyon verilerini yayınlayacak. Aralık ayında TÜFE, Kasım ayındaki %7,1’den %6,5’e geriledi.

Ocak ayı için uzmanlar şimdi %6,2’ye düşüş bekliyor. Analistlerin beklentileri doğrulanırsa ve hatta daha iyiye giderse borsada ve kripto piyasasında yıl başından beri devam eden ralli devam edebilir. SEC haberleri ve Operasyon Boğulma Noktası söylentileri arka plana itilebilir.

Bununla birlikte, TÜFE tahminlerin üzerinde gelirse, ABD Dolar Endeksi (DXY) muhtemelen güçlenmeye devam edecek ve ters korelasyonu aracılığıyla kripto ve Bitcoin gibi riskli varlıkları aşağı çekecektir. Ve bunun riski hafife alınamaz.

Geçen Cuma, 10 Şubat, son üç aya ait rakamlar mevsimsel düzeltmeler nedeniyle sonradan yukarı yönlü revize edildi. Bu, ABD enflasyon oranının yatırımcılar tarafından daha önce düşünülenden ve fiyatlandırılandan daha “yapışkan” olabileceğine dair bir uyarı işareti olabilir.

Dolar Endeksi (DXY) şu sıralar ilginç bir noktada. DXY çok yıllı desteğini 101’de tutmayı başardıktan sonra, endeks şu anda 103,7’de, 103,9’daki direncin hemen altında.

Bu seviyenin üzerinde bir günlük kapanış, kripto piyasası için daha fazla kıyamet anlamına gelebilir. Günlük RSI hala sadece 56’da iken, DXY’nin daha yükseğe çıkmak için daha fazla yeri olabilir. DXY’ye bir bakış bu nedenle bu hafta büyük önem taşıyor.

Bu Haftanın Diğer Tarihleri

15 Şubat Çarşamba günü, Ocak ayı ABD perakende satışları 08:30 EST’de açıklanacak. Hanehalkı harcama duyarlılığını hesaplamak için önemli bir ölçü olarak kabul edilirler.

Kasım ve Aralık 2022’de ABD perakende satışları negatif bölgedeydi. Aralık Noel ayında, %-1,1’lik rakam, analistlerin %-0,8’lik tahmininin önemli ölçüde altındaydı. Ancak Ocak ayı için uzmanlar %1,6 oranında bir toparlanma bekliyorlar.

ABD vatandaşları arasındaki satın alma havası gerçekten düzelirse, bu, önceki gün TÜFE açıklamasının ardından borsa ve Bitcoin piyasası için başka bir yükseliş dürtüsü anlamına gelebilir.

16 Şubat Perşembe günü, Ocak ayı ABD Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) 08:30 EST’de açıklanacak. Piyasa uzmanları aylık bazda %0,4 artış bekliyor. Aralık ayı kadar yakın bir tarihte, üretici fiyatları analistlerin tahmin ettiğinden daha önemli bir düşüşle -%0,5 oranında düşmüştü.

ÜFE uzmanların beklediği gibi yükselirse, ABD dolarının daha fazla güç kazanması ve hisse senedi ve kripto piyasaları için ters rüzgarlar sağlaması muhtemeldir.

Öte yandan, ÜFE piyasa uzmanlarının tahminlerinin altındaysa, bu Bitcoin üzerindeki baskıyı azaltır ve kripto piyasasında yükselişe neden olabilir.

Basın zamanında, Bitcoin fiyatı 21.752 dolardaydı ve 4 saatlik grafikte 200 EMA’da destek buldu.

Bitcoin fiyatı BTC USD
Bitcoin fiyatı, 4 saatlik tablo | Kaynak: TradingView.com’da BTCUSD

iStock’tan öne çıkan görsel, TradingView.com’dan Grafik

RELATED ARTICLES

Most Popular