Cuma, Mart 24, 2023
Ana SayfaBlockchainBitcoin Uzun Vadeli Sahipleri Hala Zararda Satış Yapıyor: Glassnode

Bitcoin Uzun Vadeli Sahipleri Hala Zararda Satış Yapıyor: Glassnode

Glassnode’dan alınan veriler, Bitcoin uzun vadeli sahiplerinin son günlerde madeni paralarını hala zararla sattıklarını gösteriyor.

Bitcoin Uzun Vadeli Sahibi SOPR, 1’in Altındaki Değerlerde Olmaya Devam Ediyor

Glassnode’un en son haftalık raporuna göre, bitcoin yatırımcıları 9 aydır kayıplar gerçekleştiriyor. Buradaki ilgili gösterge, bize Bitcoin pazarındaki ortalama sahibinin kripto paralarını şu anda kar veya zararla satıp satmadığını söyleyen “Harcanan Çıktı Kâr Oranı”dır (SOPR).

Bu metriğin değeri 1’den büyük olduğunda, yatırımcıların bir bütün olarak şu anda satışlarından bir miktar kar elde ettiği anlamına gelir. Öte yandan, eşiğin altındaki değerler, genel piyasanın zarar gerçekleştirme sürecine katıldığını gösterir.

Doğal olarak, SOPR’nin tam olarak 1’e eşit olması, gerçekleşen toplam kâr tutarının bu değerde gerçekleşen kayıplara eşit olması nedeniyle, yatırımcıların yatırımlarının karşılığını henüz aldıklarını gösterir.

Bitcoin pazarındaki iki ana segmentten biri, 155 günden daha uzun bir süre önce madeni paralarını taşımadan veya satmadan elinde tutan yatırımcılar olan “uzun vadeli sahipler” (LTH’ler) tarafından oluşturulur. Muhatap kohort, “kısa vadeli tutucu” (STH) grubudur.

Şimdi, son birkaç yılda özellikle bu LTH’ler için Bitcoin SOPR’deki eğilimi gösteren bir tablo:

Bitcoin Uzun Vadeli Tutucu SOPR

The value of the metric seems to have been climbing in recent days | Source: Glassnode's The Week Onchain - Week 6, 2023

Yukarıdaki grafikte gösterildiği gibi, Bitcoin LTH SOPR geçen yıl LUNA çöküşünün ardından 1 işaretinin altına düştü ve o zamandan beri orada kaldı. Bu, bu yatırımcıların ayı piyasası boyunca zarar ederek satış yaptıkları anlamına gelir.

Grafik ayrıca, metriğin 2018-2019 ayı piyasasında izlediği eğilimi de vurguladı. Görünüşe göre LTH SOPR o zamanlar da başabaş noktasının altına düştü.

Genel olarak, boğa piyasaları sırasında alım yapan ve bir ayı piyasası başlayana kadar (böylece muhtemelen LTH’lere dönüşecek şekilde olgunlaşan) tutunmaya devam eden yatırımcılar, boğa koşuları doğal olarak nispeten yüksek satın alma fiyatları sunduğundan büyük kayıplara girerler.

Bu sahiplerden bazıları, düşüş dönemlerinde fiyatlar düştükçe ve kayıpları derinleştikçe kaçınılmaz olarak teslim oluyor. Bu nedenle LTH SOPR böyle zamanlarda 1’in altına düşüyor.

2018-2019 ayı piyasasında, Bitcoin LTH’leri 291 gün boyunca zararla satmaya devam etti ve şimdikine benzer bir ralli onları tekrar kâra çekti. Mevcut döngüde şu ana kadar gösterge bu bölgede 265 gün geçirdi ve bu, son döngüde orada geçirilen süreden çok da uzak değil.

Grafikten, LTH SOPR’nin son zamanlarda bir yükseliş trendi yakaladığı görülüyor (şu anda hala 1’in altında olmasına rağmen), bu da son rallinin yavaş yavaş toparlanmalarına yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Fiyat

Bu yazıyı yazarken, Bitcoin geçen hafta %1 artışla 22.900 dolar civarında işlem görüyor.

Bitcoin Fiyat Grafiği

BTC has declined in the last few days | Source: BTCUSD on TradingView

Unsplash.com’da 愚木混株 cdd20’den öne çıkan görsel, TradingView.com’dan grafikler, Glassnode.com

RELATED ARTICLES

Most Popular