Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainBitcoin Rallisi Durdu mu? Çok hızlı değil! İşte Nedeni

Bitcoin Rallisi Durdu mu? Çok hızlı değil! İşte Nedeni

Dünkü Federal Rezerv (FED) FOMC toplantısı, birçok Bitcoin yatırımcısının ve finans piyasasının beklediğinden daha şahin çıktı. FED, beklendiği gibi Çarşamba günü faiz oranlarını 0,5 puan artırdı. Bu da faiz oranını %4,25-4,5 aralığına, 15 yılın en yüksek seviyesine getiriyor.

Bununla birlikte, genel olarak, merkez bankacıları, oranın gelecek yıl başlangıçta beklenenden daha yüksek olmasını bekliyor; bu, dünkü bitcoin ve kripto piyasası tepkisinde en büyük etkili faktör olabilir.

FED Beklenenden Daha Şahin

FOMC nokta grafiğindeki revizyon, para politikası yapıcıların ortalama olarak, oranı 2024’te %4,1’e düşürmeden önce 2023’te %5,1’e yükseltmeyi beklediklerini gösterdi. Bu, Fed’in federal fon oranını 0,75 daha yükseltmek zorunda kalacağı anlamına geliyor 2023’te bps. Bunun üç adımda mı yoksa daha kısa sürede mi gerçekleşeceği, Powell’ın Çarşamba günü taahhüt etmeyi reddettiği bir şey.

Fed Başkanı Jerome Powell, “Hızdan daha önemli olan, yüksek faiz oranlarının nihayetinde ne kadar artması gerektiği ve bu seviyede ne kadar kalacağımızdır” dedi.

Dünkü FOMC basın toplantısında, Fed başkanı aşırı derecede şahin olduğunu kanıtladı. En azından bunu tekrar tekrar vurgulamaya çalıştı.

Yatırımcılar, faiz oranlarının önümüzdeki yıl daha az artacağını ummuşlardı ve şimdi Fed’in politikasıyla ABD’de bir durgunluğu tetikleyebileceğinden endişe ediyorlar. Ancak Powell, FED’in enflasyon oranını %2’lik hedefine geri getirmeye “kararlı” olduğunu vurguladı. Ancak, “bunun gerçekleşmesi için daha gidilecek çok yol var.”

Ayrıca FED başkanı, enflasyonla mücadelede “acısız bir yol” olmasını dilediğini vurguladı. Ama “yok.”

Ekonomistler Powell’ın Konuşmasına Tepki Verdi

Dün Powell’ın açıklamalarının ardından Bitcoin fiyatının daha aşağı inmemesinin nedeni piyasanın Powell’ın sözlerine inanmamasından da kaynaklanıyor olabilir.

Fed’in şahin politikaları ekonomiyi resesyona sokma riskini artırıyor. Eski FED başkanı Frederick Mishkin, bu durumda “Powell üzerindeki siyasi baskının artacağını” belirtti. Ne de olsa Mishkin, ekonomi zaten kötü durumdayken faiz oranlarını daha fazla yükseltmenin özellikle zor olacağını iddia etti.

Double Line Capital’den yıldız yatırımcı Jeffrey Gundlach, Pazartesi günü çevrimiçi bir etkinlikte Fed’in “geri dönüşü yapıp faiz oranlarını tekrar indireceği” 2023’ün ilk yarısında bir durgunluk beklediğini söyledi.

Para politika yapıcılarının ekonomiye büyük zarar verebileceği endişesinin, enflasyonla mücadele iradesine ağır bastığını söyledi. “Merkez bankacıları şu anda başka bir şey söylüyor olsa bile.”

Bloomberg Surveillance’tan Lisa Abramowicz, Twitter’daki birçok analistin duygularını şu şekilde tanımladı: takip eder:

Fed: Biz şahiniz! Daha yapacak çok işimiz var! Piyasa: Anlaşıldı, yani Şubat ayında 25bp’lik bir oran artışına doğru bir adım daha aşağı iniyorsunuz ve yılın ilerleyen zamanlarında oranları düşürüyor olacaksınız. Anladım.

Abramowicz, bu varsayımı, Powell’ın defalarca Fed’in “bugünün en iyi tahminlerinden” bahsetmesine dayandırıyor. Powell böylece Şubat ayında 25 baz puanlık bir zam için yeşil ışık yakmış olabilir.

“The McClellan Market Report”tan Tom McClellan yazdı Twitter aracılığıyla, Fed’in faiz artırım döngülerinin genellikle federal fon oranı 2 yıllık verimin halihazırda ulaştığı seviyeye ulaştığında sona erdiğini bildirdi.

“Artık bu şartımız var. McClellan, aşağıdaki tabloya atıfta bulunarak, Fed’in durması gerektiğini ancak toplantı sonrası duyuruya göre bunu bildiklerine dair hiçbir gösterge olmadığını yazdı.

FED Fon Hedefi - Bitcoin İçin İyi mi?
FED Fon Hedefi ve 2 Yıllık T-Not Getirisi karşılaştırması. Kaynak: twitter

Bitcoin Büyük Dirençte Reddedildi

Bitcoin fiyatı, FOMC toplantısı öncesinde güçlü bir yükseliş gördü, ancak şahin Powell’a rağmen çok iyi durumda. Günlük grafiğe bakıldığında, BTC’nin biraz fazla uzatıldığını ve 18.220 dolardan reddedildiğini ortaya koyuyor.

Bu nedenle, Bitcoin’in şu an için daha yüksek bir dip arayan bir konsolidasyona sahip olması muhtemel görünüyor. Tutulacak alan şu anda 17.200 ila 17.400 dolar arasında.

Bitcoin USD_2022-12-15
Bitcoin fiyatı, 1 günlük tablo. Kaynak: TradingView

RELATED ARTICLES

Most Popular